نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487752
مشت آهنین بن سلمان؛ کودتا در عربستان چندان هم آرام نبود
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۲
آیا ولیعهد سابق عربستان در بازداشت خانگی به سر می برد و ممنوع السفر شده است؟ آیا تکذیب این خبر از سوی دولت عربستان کافی و قانع کننده است؟ شک و تردیدهایی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش العالم، روزنامه عربی رأی الیوم نوشت: ممنوعیت خروج محمد بن نایف ولیعهد سابق عربستان از محل اقامتش در این کشور نشان می دهد انتقال قدرت آن طور که رسانه های رسمی عربستان نشان دادند به آرامی و روانی نبوده است و کسی که سالها به عنوان وزیر کشور، مسئولیت امنیت این کشور را بر عهده داشت و معاون پدرش نایف بن عبدالعزیز بود، می تواند خطری هر چند نسبی برای امنیت و آرامش و ثبات عربستان باشد.

به نوشته رأی الیوم، روزنامه نیویورک تایمز چاپ آمریکا به نقل از چهار مقام کنونی و سابق آمریکا و برخی مقامات عربستانی نزدیک به خاندان آل سعود اعلام کرد شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد سابق و برکنار شده عربستان و اعضای خانواده اش از جمله دو دخترش ساره و لؤلؤه در قصر خود در جده در بازداشت خانگی به سر می برند و ممنوع السفر شده اند و تلاش های این افراد (مقامات آمریکایی و سعودی) برای تماس با محمد بن نایف بی نتیجه بوده است.

اقدام یک مسئول سعودی در تکذیب گزارش یک روزنامه جهانی بزرگ ( نیویورک تایمز) که خبرگزاری رویترز نیز با این مسئول تماس گرفته بود، یک امر طبیعی است و در کل انتظارش می رود، اما این تکذیب همچنان قانع کننده نیست، مگر اینکه بن نایف در سواحل شهر جده با آزادی کامل گردش کند، یا مثلا در خیابان شانزلیزه در پاریس خرید کند!

واضح و روشن بود که بن نایف از تصمیم به برکناری از سمتش خرسند نبود و این قابل پیش بینی بود. با دقت در تصاویری که از بیعت بن نایف با پسرعمویش محمد بن سلمان گرفته شده و ده ها بار از تلویزیون رسمی عربستان پخش شده تا نشان دهد انتقال قدرت به آرامی در عربستان صورت گرفته است، ملاحظه می شود که هیچ نشانی از خرسندی در چهره بن نایف به چشم نمی خورد. وی بعد از چند ثانیه محل را ترک کرد و به جز چهار کلمه «خدا کمکت کند ... من راحت شدم» با جانشین خود حرفی نزد و سپس عبای خود را به روی شانه های خود کشید و از انظار مخفی شد و از آن زمان تاکنون در هیچ مکان عمومی و یا خصوصی مشاهده نشده است.

محافظان مورد اعتماد «بن نایف» جابجا شدند

روزنامه نیویورک تایمز که با مقامات آمریکایی ارتباط نزدیکی دارد، اطلاعات بیشتری درباره مرحله پس از بیعت بن نایف ارائه کرد و نوشت: محمد بن نایف پس از بازگشت به قصرش، متوجه شد که برخی نگهبانان و محافظان وفادار به وی تغییر کرده اند و افرادی که آنها را نمی شناسد به جای آنها گمارده شده اند و این بدین معناست که وظیفه این افراد نه حمایت از بن نایف بلکه جلوگیری از خروج وی از قصر است.

به نوشته رأی الیوم، شاهزاده بن نایف فردی است که به علت موفقیت در نابودی شبکه القاعده و اکثر گروهکهای وابسته به آن در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ از حمایت آمریکا برخوردار بود، اما جانشین وی یعنی محمد بن سلمان چه بسا موفق شد این وضع را به نفع خودش تغییر دهد و برخی مشوقهای مالی و طرحهای سرمایه گذاری به دونالد ترامپ بدهد و و این مشوقها و طرحها در نهایت باعث شد وی به عنوان یک جایگزین مورد اعتماد نزد دولت کنونی آمریکا پذیرفته شود و دولت آمریکا در مقابل پول، از آدمهای خود چشم پوشی کرده و انتقال تفنگ از دوش یک نفر به دوش یک نفر دیگر نیز یک سنت شناخته شده آمریکایی است و این موضوع سابقه زیادی دارد که اینجا مجال بیان آنها نیست.

رای الیوم ادامه داد: بازداشت خانگی بن نایف نشان می دهد انتقال قدرت آن طور که رسانه های رسمی عربستان نشان دادند به این آرامی و روانی نبوده است و کسی که سال ها به عنوان وزیر کشور، مسئولیت امنیت این کشور را بر عهده داشته و معاون پدرش نایف بن عبدالعزیز بوده است، می تواند خطری هر چند نسبی برای امنیت و آرامش و ثبات کشور باشد و نیروهای امنیتی تحت امر وی بودند بسیار زیاد هستند یعنی حدود 50 هزار نفر هستند که به تانک، خودروهای زرهی و هلیکوپتر مجهزند و به همین سبب باید محتاط بود و فعالیت ها و تماس های وی را تحت نظر داشت تا جلوی هرگونه اتفاق غیرمنتظره گرفته شود.

در بیانیه های رسمی عربستان درباره شرایط انتقال قدرت به محمد بن سلمان آمده است از مجموع ۳۴ شاهزده ای که اعضای شورای بیعت هستند فقط سه شاهزاده با برکناری بن نایف و ولیعهدی بن سلمان مخالف کردند که البته نام این افراد و محل برگزاری نشست شورای بیعت و جزئیات این نشست فاش نشده است و هیچ گونه شفافیتی در این خصوص وجود ندارد.

شاید صحبت درباره شکاف های ایجاد شده در خاندان حاکم آل سعود زود باشد اما بازداشت خانگی بن نایف و دیگر شاهزاده ها نشان می دهد که اوضاع به همان آرامی که دولت و رسانه های دولتی اعلام می کنند نیست، بن سلمان فقط ولیعهد نیست، بلکه هر لحظه ممکن است تاجگذاری کند و همه اختیارات امنیتی، نظامی، سیاسی و اقتصادی را به دست بگیرد و در حال حاضر با مشتی آهنین کشور را اداره می کند.
 
کلمات کلیدی : محمد بن سلمان+ولیعهد عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۳:۰۵:۱۳
بن سلمان يك سلفي ،تكفيري است كه تفكرات داعش از همين خاندان ال سعود نشات گرفته واگر بن سلمان سمت وليعهدي را نمي داشت قطعا در سوريه يا عراق در حال جنايت بود (4453016) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.