توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496851
کردهای سوریه جدول زمانی انتخابات خود را اعلام کردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴
کردهای شمال سوریه تاریخ‌های برگزاری انتخابات محلی و سراسری در مناطق تحت کنترل خود را اعلام کردند؛ اقدامی که ظاهرا برای تحکیم خودمختاری رو به رشد کردهای سوریه صورت گرفته است.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کردها و متحدانشان بخش‌های وسیعی از شمال سوریه را تحت کنترل دارند. نیروی نظامی آنها "یگان‌های مدافع خلق" هستند که ستون فقرات ائتلافی موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" محسوب می‌شوند که این ائتلاف تحت حمایت آمریکا قرار دارد و علیه داعش می‌جنگد.

خودمختاری کردها که از سال 2013 و با خروج ارتش سوریه از مناطق کردنشین در شمال این کشور اعلام شد، هشداری برای ترکیه بوده است چراکه آنکارا یگان‌های مدافع خلق و حزب سیاسی کردهای سوریه را شاخه‌های حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک می‌دانند که بیش از سه دهه است که با ارتش ترکیه می‌جنگند.
 

مناطق تحت کنترل کردهای سوریه(زرد)

یک مقام کرد در شمال سوریه در رابطه با تاریخ انتخابات گفت، بر اساس تصمیم‌گیری اخیر انتخابات شوراهای محلی اواخر تابستان، مجامع منطقه‌ای در ماه نوامبر و انتخابات هیات اداره کل منطقه خودمختار کردها در ژانویه سال آتی برگزار خواهد شد.

این تاریخ‌ها و دستورات برای برگزاری این انتخابات با موافقت شورایی صورت گرفته که در دسامبر سال گذشته با هدف تشکیل نهادهای حاکمیتی مناطق کردنشین و هموار ساختن راه برای برگزاری انتخابات تشکیل شد.

گروه‌های کرد حاکم در شمال سوریه با چراغ سبز دولت دمشق از آغاز جنگ داخلی سوریه مناطق مستقلی را برای خود ایجاد کردند اما تاکید دارند که به دنبال استقلال از سوریه نیستند.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه کنترل کردها بر بخش‌هایی از این کشور را تحمل کرده اما تاکید دارد که با تمرکززدایی سیستم فدرال که کردها نیز در آن مشارکت دارند، ‌مخالف است و شوراهای حاکم کردها را نهادهایی موقتی توصیف کرده است.
 
کلمات کلیدی : سوریه + آزادسازی رقه + کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.