نظر منتشر شده
۴۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435452
حادثه اراک؛ حاصل سیاست زندان‌زدایی و عدم تأمین شهود
دکتر سید محمد مهدی غمامی، 26 دی 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۲
هفته قبل خبر کشته شدن 6 نفر از دو خانواده توسط یک قاچاقچی خطرناک، امنیت عمومی در اراک را به اغماء برد.

البته نیروهای انتظامی به‌سرعت مرتکبین را دستگیر کردند ولی دو خانواده برای همیشه داغدار شدند. قضیه از این قرار بود که عباس صحرایی با سپردن وثیقه و استفاده از سیاست قضایی حاکم، مرخصی می‌گیرد و سراغ انتقام جویی شخصی می‌رود.

او ابتدا به سراغ خانواده‌ای می‌رود که در ماجرای سال قبل به عنوان شاهد با پلیس همکاری کرده و موجب دستگیری وی شده بودند. در آنجا با شلیک گلوله‌های کلاشینکف، ۴ نفر را از یک خانواده به قتل می‌رساند و سپس به سراغ خانواده‌ای می‌رود که در جریان نزاع سال قبل یک نفر از آنها توسط فرد همراه او کشته شده بود. در آنجا نیز پدر و مادر آن خانواده را به قتل می‌رساند و در این میان دو نفر نیز مجروح می‌شوند.

وی این فاجعه را با برنامه‌ریزی قبلی و با همکاری برادرش انجام داد و با این کار مجدداً دو چالش مهم را در نظام قضایی ایران مورد توجه جامعه و حقوقدانان قرار داد.

اول؛ سیاست حبس زدایی
از اوایل سال 1380 سیاستی توسط قوه قضاییه برای کاهش جمعیت زندانی کشور تحت عنوان حبس زدایی به اجرا گذاشته شد که عملاً از زندانی شدن بسیاری از مجرمان جلوگیری کرد و قضات را در اعمال اختیار قانونی عدم تعیین مجازات حبس، تحت فشار قرار داد. این سیاست سازمانی سال 1388، در سیاست‌های کلی برنامه پنجم قضایی درج شد. مطابق بند (12) این سیاست‌ها قوه قضاییه موظف شد تا به «اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی» بپردازد. با این وجود تدابیر لازم به‌صورت یک مدل شفاف امنیت‌مدار اخذ نشد.

به این ترتیب از یک سو، با اعمال این رویکرد حبس‌زدا و افزایش دهنده مرخصی‌ها و عفوها، مجرمان مطمئن شدند که مجازات زندان به‌سادگی حتی با وجود حکم قانونی به آنها تعلق نمی‌گیرد. سیاستی که مجرمان از جمله مجرمان خطرناک و سابقه دار با آن آشنایی داشته و وکلا نیز در حمایت از موکلان خود به آنها متذکر می‌شوند و به آنها آرامش خاطر می‌دهند. این آسوده خاطری برای بسیاری از کلاهبرداران نیز در این سال‌ها حاصل شده است، چنان‌که بعضی از کلاهبرداران بزرگ تعاونی‌های مسکن و مسکن مهر، نیز با سوءاستفاده از این سیاست از زندان فراری شده‌اند.

  از سوی دیگر هیچ مدل پایشی برای اجرای این سیاست‌ها به اجرا در نیامده است تا نشان دهد که آیا این سیاست‌ها، با کاهش جمعیت زندان‌ها و البته مانع شدن از خطرناک شدن زندانیان در زندان و فراگیر شدن آسیب‌های زندان، آیا امنیت عمومی را نیز تضمین کرده و بازدارنگی لازم را نیز کمافی السابق به‌همراه دارد؟ به هر حال اعمال اجرای این مجازات‌های جایگزین حبس مطابق ماده (557) قانون آیین دادرسی کیفری به موجب آیین‌نامه‌ای واگذار شده که وزیر دادگستری با همکاری وزیر کشور و رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور تهیه و به تصویب رییس قوه قضاییه رسیده است. آیین‌نامه‌ای که می‌تواند در مجالی مناسب مورد تحلیل قرار بگیرد.

دوم: حمایت از شاهدان
شهود، کسانی‌اند که عدالت کیفری را باحقیقت قرین می‌سازند و باعث می‌شوند تا قضات با دقت بیشتری ارتکاب جرم و کیفیت آن را شناسایی کنند و مانع فرار مجرمان و اخلالگران نظم عمومی شوند. از این جهت باید شهود مورد حمایت خاص قرار بگیرند. مطابق ماده (40) قانون آیین دادرسی کیفری (1392) «افشای اطلاعات مربوط به هویت و محل اقامت بزه‌دیده، شهود و مطلعان و سایر اشخاص مرتبط با پرونده توسط ضابطان دادگستری، جز در مواردی که قانون معین می‌کند، ممنوع است.»

درباره حادثه مذکور سؤال این است که قاتل نشانی و هویت شهود را چگونه به‌دست آورده است؟ البته این حکم تا حدودی می‌تواند تضمین امنیت شهود را انجام دهد ولی این مقرره قانونی کفایت نمی‌کند.

در واقع چهار نفر از قربانیان اراکی، از جمله شهود بودند و قاتل خشن اراکی با توجه به اطلاعی که برای مرخصی و سیاست حبس زدایی و کاهش مقطعی و همیشگی زندان داشت، برای انتقام از شهود برنامه‌ریزی کرد و متأسفانه معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان مرکزی علت این حادثه را تسویه حساب شخصی دانست.

بدون تردید شهود جرائم به‌ویژه در جرائم خشن و سازمان‌یافته مستحق حمایت قضایی ویژه‌اند. در غیر این‌صورت اینچنین اتفاقاتی به شهود جرم این پیام را می‌دهد که بعد از شهادت مورد حمایت ویژه‌ای که جان و مال آنها مورد تأمین قرار بگیرد قرار نمی‌گیرند که این به تنهایی یک چالش جدی برای نظام عدالت محسوب می‌شود.
منبع: صبح نو
 
کلمات کلیدی : تیراندازی اراک+قتل خانوادگی+قتل جمعی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۲۱:۰۱
مشکلات دیگری هم هست. مثلا اگر یک شخص اراذل و اوباش کسی رو مورد ضرب و شتم شدید قرار بده تا زمانیکه قربانی شکایت شخصی نکنه هیچ اتفاقی برای مجرم نمیفته. در این شرایط در اغلب موارد مردم بخاطر راحتی از آزار و اذیت بعدی و تحت فشار تهدید اوباش مجبورن رضایت بدن. (4118379) (alef-11)
 
صابری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۱۲:۰۳
در کشور ما و با توجه به رشد آمار جرم و جنایت ؛ ساختن صدها زندان در کشور از نان شب واجب تر است .
الکی دنبال این نباشیم که با آزاد کردن زندانی های خطرناک به دنیا بگیم که ما زندانی کم داریم و ما خوبیم !!! (4118563) (alef-11)
 
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۳:۵۴
وضع داخل زندانها هم بسیار اسفناکه!

کلا سامانه ی مجازاتی داخل و خارج زندانمون بیماری شدید و مزمنی داره.
یه زلزله ی بزرگ و یه فکر و البته عزم جامع میخوایم برای تحول اساسی در زندان و برخورد با مجرم و ... (4119085) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۳۷:۰۰
متاسفانه باید بگم با توجه به شرایط موجود ما باید به جای مدرسه ، زندان بسازیم (4118612) (alef-3)
 
لولایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۱۷:۱۶
روی چه منطقی دارن زندان اوین رو به پارک تبدیل میکنن ؟؟!!!! (4118678) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۲:۴۴:۲۱
زندان اوین جای زندانیان سیاسیه نه اوباش (4118789) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۲۶:۱۵
به جای مدرسه و دانشگاه (4118691) (alef-13)
 
محمد رضا کیماسی از تهرانپارس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۴۲:۵۰
توره خدا کارای ما رو نگاه کن ( البته کارای ما نه ، کارای ... )
عکس رو نگاه کنید !
عکس یارو رو چاپ کردن ، فامیلی یارو رو لاک گرفتن !!!!!
این یعنی چی ؟؟؟!!!
از بس ح - ه و م - د و ل - ب و ش - ص و ج - ط و ..... کردیم که جنایتکارها دارن هر روز گستاخ تر میشن
بابا قاطع رفتار کن (4118622) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۴۴:۰۰
ترحم بر پلنگ تیز دندان ، خیانت میشود بر گوسفندان
البته شاعر میتونسته به جای گوسفندان از کلمه گاو ها نیز استفاده کند (4118715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۵۴:۲۴
زنگ میزنی میگی فلان جا یه عده مزاحم نوامیس تجمع کردند و اقدام به توزیع گسترده مواد مخدر میکنن
میگه : پاشو بیا اینجا فرم پر کن و امضاء کن تا رسیدگی شود (4118639) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۳۴:۰۵
احسنت بر شما .مخصوصا قسمت شهودش. (4118397) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۴۳:۴۹
فکر کنم سیاست زندان زدایی برای جرایم دیگری باید اعمال شود ، مثل محکومین جرایم مالی یا پرداخت دیه در تصادفات رانندگی و امثال اینها و نه مجرمان خطرناکی از این دست (4118412) (alef-11)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۴۹:۰۰
کاش این افراد را به جای این که با وثیقه ازاد کنن بفرستن لردوگاه کار اجباری. (4118420) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۱۵:۱۰
اردوگاه کار اجباری که نشد پول (4118569) (alef-11)
 
مطلع به امور جاریه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۴۷:۲۲
زندان زدایی باید به زندان زایی تبدیل شود .
در واقع حرف " د " باید حذف شود (4118626) (alef-3)
 
پیرمرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۵۰:۵۴
یک قاچاقچی خطرناک را کجای دنیا با وثیقه ازاد می کنن؟ (4118423) (alef-11)
 
خیر گلریزان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۳۰:۵۰
من حاضرم هزینه شام و نهار و صبحانه و لباس و حمام زندانی های خطرناک را پرداخت کنم تا این عزیزان خطرناک ! آزاد نشوند . (4118605) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۲۵:۱۶
آزاد میکنن منتها با بستن GPS و دستبند الکترونیک موقعیت یاب و نه گرفتن پول و وصیغه (4118689) (alef-13)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۸:۵۹:۳۹
متهم یا زندانی خطر ناک یا به هر حال کسی که حتی احتمال خطرش هم میره نباید آزاد بشه!
چه برسه به اونی که معلومه آب از سرش گذشته، این افراد با جی پی اس و غیره هم از ادامه ی جرم و جنایت باکی ندارند
منطقشون اینه:
من اعدامم حالا ده نفر دیگه رو هم بکشم فرقی برام نمیکنه (4119079) (alef-11)
 
بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۸:۵۴:۰۶
شهود ( حمایت خاص ) نمی خوان اگر لو نرن.باید دید کی یا چه کسانی ان را لو داده؟ (4118430) (alef-11)
 
مسافر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۰۴:۱۸
افزایش بیکاری و فقر افزایش اعتیاد و اختلالات روانی و... موجب ازدیاد ارتکاب به جرم وجنایت شده است متاسفانه برای... این معضلات مسولین اقدام به تخفیف مجازات مجرمین میکنند تا به زعم خود رعفت دینی نشان داده باشند وتعداد مجرمین را کمتر نشان دهندکه این... با ایجاد سیکل معیوب جامعه را به جهنم تبدیل خواهد کرد .به کسی که با اشتباه خود در رانندگی خانواده ای را داغ دار میکند نه تنها بایستی سالها اجازه رانندگی داده نشود بلکه مدتی حبس وزندان را تحمل کند.( متاسفانه با رواج یک معذرت خواهی ساده در مقابل خون دهها وصدها نفر جان افراد به بازی گرفته شده است نمونه آن جریان راه اهن) (4118453) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۲۱:۲۴
این مورد به خاطر قتل اینقدر مطرح شده وگرنه خیلی از زندانیا از همین سیاست استفاده می کنند و به مشاغل شریف قبلیشون مشغول میشن.
وقتی بیشتر زندانیها جرائمشون را تکرار می کنند قاعدتا باید فکر دیگری واسشون داشت ولی ظاهرا اینطور نیست.
سوال من اینه که چرا مردمی که قوانین جامعه را رعایت می کنند و با شرافت زندگی می کنند نباید امنیت نداشته باشند و پای هر معامله ای که میرند باید نگران کلاهبردار بودن طرف باشن؟ چرا وقتی ماشینشون را پارک می کنند یا خونه شون را ترک می کنند باید نگران دزدها باشند؟ اصلا چرا مردم باید مالیات بدهند تا دزدها و قاتلها دوباره به جامعه برگردند؟ (4118472) (alef-11)
 
ش
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۲۲:۱۶
ما اگر بخواهیم زندان زدایی کنیم اشتباه است چون دیگه کسی ترسی نداره از ارتکاب جرم بهترین کار در این زمان ساخت زندانهای بیشتره حتی اگر شده باید بودجه اضطراری در نظر گرفته بشه باید مجرمین از محیط مردم معمولی جدا بشند با روشنفکری و تحت تاثیر فشار افکار عمومی غربی ها قرار گرفتن معضل ما حل نمیشه هر جامعه ای مختصات خودش را داره من خودم یک زندانی مالی بودم فکر نکنید و بگید صدات از جای گرم در میاد نه اتفاقا این تجربه را همان جا داشتم و دیدم (4118476) (alef-11)
 
هـ.
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۲۴:۳۵
زندان زدایی اشتباه محض اتلاف وقت نیروی انتظامی و تشکیلات قضایی خروجی منفی جرم بیشتر و... (4118479) (alef-11)
 
علی
Georgia
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۲۷:۲۹
آخرش نفهمیدم که این متهم قاچاقچی و محکوم به اعدام بوده یا نه، ازبس خبررسانی توی ایران بد و باسانسوره،اگه قاچاقچی خطرناک بوده چرا ولش کردن و حق بانویسنده ولی اگر اونجوری که دادستان گفتش که بخاطر دعوا زندان بوده و رای قطعی هم هنوز براش صادرنشده خب حقش بوده بیاد مرخصی. (4118481) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۵۸:۱۵
بهتر است قبل از اعلام رسمی مقامات قضائی از اظهار نظر عجولانه و غیر مستند خودداری شود.اکثر اوقات نتیجه گیری از اخبار غیر رسمی و شایعات با حقیقت ماجرا تفاوت اساسی دارد. (4118534) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۱۰:۵۲
این ماجرا عین واقعیته :
روز در میدان ...نارمک داشتم میرفتم خونه که دیدم دو نفر به طرز مشکوکی دارن یه چیزی می کشن. ب خاطر اینکه شاربخواری وسط میدون زیاد دیده بودم فکرم رفت که دارن موارد مصرف می کنن. به 110 زنگ زدم. 5 دقیقه بعد یکی با یه مویابل شخصی به من زنگ زد و گفت آقای فلانی ( اسم من را گفت) . گفتم بله. گفت من مامور پلیسم و زیر 5 دقیقه رسیدم به محل. گفتم خب؟ گفت خب زیر 5 دقیقه رسیدم ( نمی دونم چه اصاری داشت که بگه زود اومده انگار زود اومدن وظیف نیست). بعد گفت این دو تا آقایی که گفتی موارد مصرف نمی کردن و داشتن سیگار می کشیدن خیلی هم بچه های خوبی هستن!!!!
گفتم خب برای چی جلوی اونها با من تماس گرفتی من ساکن همین محل هستم.

حالا حساب کنید در همسایگی ما یک اوباش به تمام معنی وجود داره که به دختر خواهر 5 ساله خودش فحش ناموسی و دختر بچه رو آزار جنسی میده و ما می ترسیم به جایی شکایت کنیم. شکایت هم کنیم کاری نمی کنند. فقط ممکنه یه بلایی سر خودمون بیاد. (4118561) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۲۱:۲۶
باز این احسان علیخانی بیاد برنامه ماه عسل بگه و فرهنگ سازی کنه حکم اعدام انجام ندید.
انتن تلوزیون ما دست کیاست... (4118583) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۴۳:۲۲
ما باید جرم زدایی کنیم نه زندان زدایی. برخی موارد نباید جرم باشه و خودش باعث خلوت شدن زندانها میشه ولی در مورد جرایم مخصوصا جرایم جنایی نباید برخورد سطحی انجام بشه. (4118623) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۰:۵۲:۰۱
دختر یکی از اقوام بنده سال قبل توسط همسر سابقش با دوازده ضربه چاقو به قتل رسید.با اینکه قاتل سریعا بازداشت و زندانی شد ولی قوه قضائیه برای اجرای حکم اعدام او نصف دیه یک مرد رو طلب کرده که خانواده فقیر مقتول امکان پرداخت چنین مبلغی رو ندارند.از طرفی قوه قضائیه مدام به این خانواده داغدار هشدار میده که اگه مبلغ مذکور رو پرداخت نکنید قاتل رو بعد از مدتی آزاد میکنیم.با توجه به اینکه شخص قاتل از اشرار و اراذل محسوب میشه آیا این رویکرد قوه قضائیه برای جامعه خطرناک نیست؟؟؟ (4118635) (alef-11)
 
ا.ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۳:۳۱:۰۶
اتفاقاً مردانی که از ضعف بنیه مالی خانواده زن مطمئن هستند اینطور با طیب خاطر اقدام به قتل میکنند. اگر دیه زن و مرد برابر بشه قتل زنان هم به شکل مشهودی کاهش پیدا میکنه. (4118936) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۱:۱۲
آقا این اختیار برخورد با دزد و متصرف عدوانی از پلیس گرفته شده.چرا باید یه نفر برای بیرون راندن یک متصرف خانه که سند هم داشته باشد به پلیس مراجعه کند و پلیس صاحب خانه را به دادستان ارجاع کند.پلیس با دزد و متجاوز و متصرف برخورد نمیکند میگوید اول از دادستان نامه بیار.دادستان هم تمام جرائم حتی کیفری را به حل اختلاف میفرستد!!!!! (4118653) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۱:۰۳:۳۴
باید دولت به اندازه کافی زندان بسازه تا هر کی خلاف کرد بره زندان ...نه اینکه زندانها را به بهانه های مختلف خالی کنیم تا مشکل کمبود جا را اینجوری حل کنیم!!! امریکا شش میلیون زندانی داره و قانون بشدت حاکمه (4118657) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۵:۱۷:۱۷
متاسفم
متاسفم كه همه ميگن زندان ها گسترش پيدا كنه.
كامنت ها رو خوندم و نااميد شدم
شما كه ميگين جمعيت زياد بشه شغل ايجاد كنيد نه زندان (4118951) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۷:۱۱:۰۰
مجرمان خطرناک جنایی را بایست زندانی کرد و آن هم بدون ضرب و جرح. ظلم را با ظلم پاسخ نباید دادوگرنه ما هم مثل ظالم می شود.
مجرمان غیرخطرناک را نباید زندانی کرد. مجازت های جایگرین از جریمه نقدی تا کار اجباری و خدمات اجتماعی اجباری در محدوده زمانی منصفانه. (4118970) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۲:۲۶:۱۲
ساست زندان زدایی و حبس زدایی به نظر باید برای مرتکبین اول که نادم هستند اجرا شود. مسلما کسی که بارها مرتکب خلاف شده را نمی توان مورد بخشش قرار داد. (4118762) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۲۲:۳۲:۱۹
تو هلند اونقدر زندانی کم شده زندان ها رو تبدیل کردن به اردوگاه پناهنده ها ... (4118771) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۰:۴۳:۰۸
تاسف داره (4118892) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۲:۱۴:۲۱
اگه طبق قانون اسلام انگشتشون رو قطع کنن دیگه حتی لازم نیست زندان برن چون دیگه نمیتونن ماشه رو بکشن! (4118922) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۷:۴۸:۵۳
علم روانشناسی هم که اصلا وجود نداره
خوب از زندانی ها تست روانی بگیرند ببینند امکان داره بیرون از زندان مرتکب خلافی بشوند یا نه اگر احتمال ضعیف هست آزاد کنند نه قاضی از روی محتوای خشک پرونده طرف را آزاد کند (4119003) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۸:۰۱:۳۱
اين هم از بحث امنيت در مملكت ما !!!! توي همين چند ماهه چند فقره از اين مدل جنايتها در جاهاي ديگه هم اتفاق افتاده ... حالا اگه توي آمريكا بود صدا و سيما تا يك هفته برنامه تحليلي ميگذاشت !!!! (4119018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۵:۴۵
مقصر اصلی در این قضیه تسامح و تساهل مسئولین قضایی اراک هستند که با مجرمین خطرناک براحتی برخورد میکنند . (4119090) (alef-11)
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۳۸:۵۱
اینکه به زندانی مرخصی بدهند در دنیا نو براست به خدا زندان شده هتل. (4119144) (alef-11)
 
محمد
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۳۹:۴۲
اینکه زندانها را خلوط کنیم هنر نیست اینکه امنیت ایجاد کنیم هنر است. (4119148) (alef-11)
 
علی
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۴۰:۵۱
قوه قضائیه با قوانین ضعیف و مجزاتهای کوچک مسلم است هر روز شاهد اختلاس و ناهنجاریهای دیگر در جامعه باشیم . (4119151) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۲:۳۸:۳۷
از همه اینها مهمتر اینه که چطور یه مجرم خطرناک با وثیقه 200 میلیونی (کمتر از دیه یه آدم) آزاد میشه. قاضی که چنین مجوزی داده ....... (4119498) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۱۴:۱۶:۰۰
آقا راه حل اینها در دنیا اختراع شده !
یکی از مهمترین آنها این است که برای افراد بزه کار باید محرومیت های اجتماعی قرار داد آن هم از اولین خلاف مثلا اگر کسی کمترین خلاف مرتکب شود ببیند که حتی روی ثبت نام مدرسه و کار خودش و گرفتن وام و سند ملکی و...تاثیر دارد
دوم هم اینکه عموم مردم بتوانند سوابق این افراد را در سایتی مشاهده کنند بدین صورت اگر کسی خلاف کند بسختی میتواند مخفیانه به اعمال خلاف ادامه دهد هیچ کس به او کار نخواهد داد و ...
سوم هم این گونه از ارفاد باید در بیمارستان های روانی به هزینه خودشان بستری کرد و برای مدت طولانی باید هر ماه برود تحت نظر روانپزشک
الان در بسیاری از کشورها حتی برای جرایم رانندگی برخی از این محرومیت های اجتماعی را قایل می شوند. مثلا در آمریکا یکی از دوستان ما تعریف میکرد که اگر سرعت غیر مجاز داشته باشید به دادگاه باید بروید و باید جواب بدهید که چرا اینکار را کردید ؟ و به احتمال زیاد علاوه بر پرداخت جریمه و ثبت در پرونده و مشکلات بعدی آن به یکدوره روان درمانی محکوم میشوید. مثلا اگر شما بروید و برای خرید خودرو وام بخواهید بخاطر همین سوابق بهره بیشتری باید پرداخت کنید بعیارت دیگر بیمه ها شما را با ریسک بالاتری ارزیابی میکنند و درصد حق بیمه بالاتری باید بدهید (4119738) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۹:۰۴:۲۵
نقش وكلاي عزيز هم در سوءاستفاده از قوانين براي خوشي حال مجرمان بايد مورد بررسي قرار گيرد!! (4123120) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۹:۰۴:۵۴
گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر انچه هست گیرند (4124467) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.