توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455252
اتهام وزارت خارجه مصر به ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱
وزارت خارجه مصر بار دیگر بر روابط استراتژیک بین قاهره و ریاض تأکید و ایران را به مداخله در کشورهای منطقه متهم کرد.

به گزارش فارس، «أحمد أبوزید» سخنگوی وزارت خارجه مصر در مصاحبه با رادیو دولتی مصر درباره از سرگیری صادرات فرآورده‌های نفتی عربستان به مصر پس از وقفه 5 ماهه گفت که طرف سعودی علت این وقفه را دلایل تجاری اعلام کرده است.

به نوشته پایگاه خبری روزنامه رأی الیوم، وی تصریح کرد که وزیر نفت مصر به نقل از همتای سعودی خود گفته است که مانع تجاری برطرف شده است و امور بزودی به روال طبیعی خود بازمی‌گردد.

چهارشنبه گذشته «طارق الملا» وزیر نفت مصر ازسرگیری واردات فرآورده‌های نفتی شرکت آرامکو عربستان به مصر را که از اکتبر گذشته متوقف شده بود، اعلام کرد و یک مسئول مصری نیز گفت که نخستین محموله نفتی ماه آینده وارد مصر می‌شود.

ابوزید همچنین با اشاره به اینکه این مسئله با مواضع سیاسی مرتبط نیست، گفت که تما‌س‌های عربستان و مصر همچنان پابرجاست و این روابط دچار هیچ گونه تزلزلی نشده است و ما بارها بر استراتژیک بودن روابط عربستان و مصر تأکید کرده‌ایم.

روابط بین قاهره و ریاض از اکتبر گذشته تا کنون به دلیل رأی مثبت نماینده مصر به طرح پیشنهادی روسیه درباره شهر حلب سوریه، دچار تنش شده است.

به نقل از پایگاه رأی الیوم، سخنگوی وزارت خارجه مصر همچنین درباره روابط قاهره و تهران نیز ضمن تأیید قدرت و تأثیر ایران در منطقه مدعی شد که «با این حال مداخله‌های منفی ایران در برخی کشورهای منطقه وجود دارد.»

وی اظهار داشت که مصر نوع روابط با ایران را بر اساس اطلاعات و معیارهای ویژه روابط دوجانبه، اوضاع منطقه و ایفای نقش ایران در منطقه، ارزیابی و مشخص می‌کند.

وی همچنین گفت که گفت‌وگو بین دو کشور (ایران و مصر) درباره مسائل منطقه همچنان پابرجاست.
 
کلمات کلیدی : مصر، ایران، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.