توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491496
نزول ۵/۵ میلیارد دلاری سود شرکت‌های بورس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
از زمان وقوع رکود اقتصادی تاکنون بیش از ۲۰هزار میلیارد تومان معادل ۵.۵میلیارد دلار از پیش‌بینی سود شرکت‌های بورس کاسته شده؛ فقط در طول یک‌ماه گذشته پیش‌بینی سود صنعت بانکداری ۱۰۰۰میلیارد تومان افت کرده است.

به گزارش همشهري، با آنكه اميد مي‌رفت از اواخر امسال رفته‌رفته بر سود شركت‌هاي بورس اضافه شود اما آمار عملكرد شركت‌هاي بورس نشان مي‌دهد منحني نزول سود شركت‌هاي بورس كه از آذر‌ماه سال 1393يعني در نقطه اوج ركود تورمي آغاز شده هنوز متوقف نشده و اين روند همچنان ادامه دارد. از نظر بنيادي رشد شاخص بورس مبتني بر رشد سود شركت‌هاي بورس است و تا زماني كه سود شركت‌هاي بورس افزايش نيابد از ديدگاه تحليل بنيادي، شاخص بورس رشد نخواهد كرد.

در چنين شرايطي كارشناسان پيشنهاد مي‌كنند دولت از طريق سياست‌هاي انبساطي مسير متفاوتي را در اقتصاد در پيش بگيرد تا اقتصاد از ركود واقعي خارج شود و اثر آن به‌صورت عيني در ساختار اقتصاد و شركت‌ها نمايان شود.سود شركت‌هاي بورس چقدر افت كرده استاطلاعات آماري نشان مي‌دهد پيش‌بيني سود شركت‌هاي بورس كه در آذر‌ماه 1393به 59هزار و 243ميليارد تومان رسيده بود با 19هزار و 452ميليارد تومان كاهش به 39هزار و 791ميليارد تومان در پايان فصل بهار رسيده است. اين به‌معناي آن است كه سود شركت‌هاي بورس در طول 2سال گذشته نه فقط افزايش نيافته است بلكه با يك عقبگرد اقتصادي با 33درصد افت مواجه شده است. بخشي از اين مقدار نزول تحت‌تأثير كاهش مقدار فروش ناشي از ركود اتفاق افتاده است.

دولت اجراي سياست‌هاي ضد‌تورمي را پس از بحران‌هاي اقتصادي سال‌هاي 90 تا 92 به اجرا درآورد اما تحليلگران بر اين ‌باورند سياست‌هاي ضد‌تورمي خيلي طولاني شده است و چنانچه دولت با تغيير سياست‌هايش تحركي در اقتصاد ايجاد نكند مقدار سود شركت‌ها بورس نيز افزايش نخواهد يافت. اطلاعات آماري همچنين نشان مي‌دهد بيشترين مقدار افت مربوط به صنعت بانكداري بوده است. فقط در يك‌ماه گذشته 1043ميليارد تومان از سود 11بانك حاضر در بورس كاسته شده است.

اكنون اين بانك‌ها با 560ميليارد تومان زيان مواجهند. با اين حساب صنعت بانكداري امسال نه فقط سودي ندارد كه به سهامداران بپردازد بلكه زيان هم خواهد كرد. در مجموع در يك‌ماه گذشته دست‌كم 1200ميليارد تومان از سود شركت‌هاي بورس كاسته شده است.

افت ارزش بازاراطلاعات آماري فصل بهار همچنين نشان مي‌دهد از 38صنعت حاضر در بورس تهران ارزش بازار 18صنعت يعني رقمي معادل 2هزار ميليارد تومان افت كرده است. بيشترين مقدار افت مربوط به صنعت با نام فعاليت‌هاي كمكي به نهادهاي مالي واسط است كه شركت‌هاي اين گروه دست‌كم 19درصد از ارزش سهام‌شان را از دست داده‌اند. در اين مدت همچنين ارزش سهام مخابرات 13درصد افت كرده است.

صنايع ديگري مانند استخراج كانه‌هاي فلزي، تأمين برق و ساخت محصولات فلزي هم به‌ترتيب 9.4-9و 6.8 درصد از ارزش سهامشان در بورس تهران كاسته شد. گروه استخراج نفت و گاز هم در فصل بهار امسال با 6.2درصد نزول در ارزش سهامش مواجه شد.

سهامداران صنايع مهمي مانند فلزات اساسي، خدمات فني و مهندسي و بيمه نيز هر كدام بين 5تا 3درصداز ارزش سهام‌شان را از دست داده‌اند. گروه بانكداري هم كه در يك‌ماه گذشته با بيشترين ميزان مواجه شده است در اين مدت قيمت سهامش 2.4درصد به‌طور ميانگين افت كرده است. البته معاملات سهام بسياري از بانك‌ها در بورس به‌دليل ارائه نشدن اطلاع متوقف است.
نمودار
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+سود نقدی شرکت‌ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.