توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488698
واکنش فعالان اقتصادی به سخنان رئیس جمهور؛ رونق اقتصادی رمق ندارد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
روز گذشته رئیس جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه اعلام کرد که شرایط اقتصادی کشور چندان مطلوب نیست و هنوز به اندازه کافی رونق اقتصادی نداریم و فاصله اشتغال تا نیاز ما بسیار زیاد است.

به گزارش تسنیم، روز گذشته رئیس جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه اعلام کرد که شرایط اقتصادی کشور چندان مطلوب نیست و هنوز به اندازه کافی رونق اقتصادی نداریم و فاصله اشتغال تا نیاز ما بسیار زیاد است.

به گفته روحانی اشتغال کشور در بهار سال 96 رقم 703 هزار بوده که البته این آمار فصل بهار است و ممکن است فصل‌های بعد کمتر یا بیشتر شود، اما اگر حتی آمار ما تا پایان سال هم 700 هزار اشتغال جدید باشد باز هم ما بسیار عقب هستیم.

وی همچنین به اثرات جنگ و تحریم‌ها در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: تحریم نیز آثاری دارد و این آثار سال‌ها طول می‌کشد تا تمام شود.

در این زمینه کارشناسان اقتصادی معتقدند که تحریم‌ها تا حدودی اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده اما اکنون مسئله‌ای که اقتصاد کشور را درگیر خود کرده و رنج می‌دهد فراوانی کالاهای داخلی  و از سویی نبود قدرت خرید اقتصادی در میان مردم است که دولت باید برای رهایی از این مسئله تدبیری جدی بیندیشد.

دراین راستا فعالان اقتصادی نبود بازار فروش، بی رونقی بخش مسکن، کاهش حاشیه سودبنگاه ها،

نرخ سود بالای بانکی، افزایش هزینه‌های تولید، تأخیر در تک نرخی کردن ارز، تصدیگری دولت، پرداخت نشدن بدهی‌های دولت  به بانک ها، بخش خصوصی وپیمانکاران، نبود شفاف سازی در مؤسسات مالی واعتباری، کاهش نیافتن نرخ بهره، نبود بازار فروش کالا، تولید پرهزینه به دلیل  تنگناهای شدید مالی، بیمه‌ای، مالیاتی، صادراتی وقاچاق را 12 مانع رونق اقتصادی می‌دانند.

* چند سال فرصت برای مقابله با بیکاری و بی رونقی

در این رابطه عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان این که هم اکنون در برخی از بخش‌های مهم اقتصادی مانند بخش مسکن با بی رونقی مواجهیم به خبرنگار ما گفت: هم اکنون حاشیه سود در بازارهای کشور بشدت کاهش یافته و افرادی که می‌خواهند در بازار بمانند باید با حاشیه‌های سود کمتری کار کنند.

مهدی پور قاضی با اشاره به بحث نرخ سود بالای بانکی وافزایش هزینه‌های تولید خاطرنشان کرد: کشور ما برای این که روی پا بایستد و حرفی برای گفتن در عرصه داخلی و جهانی داشته باشد باید به سمت آزادسازی اقتصادی وارز تک نرخی برود.

وی افزود: از سویی باید فعالیت دولت محدود به سیاستگذاری شود و عملاً دولت از صحنه تصدیگری در اقتصاد بیرون برود.

وی ادامه داد: همچنین دولت باید با رعایت انضباط مالی، بدهی هایش را نیز به بانک ها، بخش خصوصی وپیمانکاران پرداخت کند تا اقتصاد کشور بتواند حرکتی کند.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور عنوان کرده که سال‌ها طول می‌کشد تا آثار تحریم‌های اقتصادی از چهره کشور زدوده شود و آیا ما فرصت چند ساله داریم تا  به تقاضاهای این خیل عظیم بیکاران و یا بی رونق بازارها پاسخ دهیم، اظهارداشت: این که ما به این اهداف برسیم یا نه بستگی به رفتار وسیاست‌های دولت در عرصه اقتصادی دارد اما ما هرچه سریع تر به سمت شفاف سازی وآزادسازی در اقتصاد برویم زودتر وارد دوره پس از تحریم خواهیم شد.

این فعال بخش تولید وصنعت در ادامه تصریح کرد: وقتی به سمت شفاف سازی برویم مسائلی مانند مؤسسات مالی واعتباری که نرخ کلان می‌دهند ومی گیرند ساماندهی شده و آن‌ها بتدریج رقابتی شوند واز سویی نرخ بهره نیز پایین خواهد آمد.

وی کاهش نرخ بهره را به نفع اقتصاد کشور دانست وگفت: این نرخ باید به قدری کاهش یابد تا تولید وصنعت در کشور جانی دوباره بگیرد.

* کالاها روی دست تولید کننده مانده است

عضودیگر هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز نبود بازار فروش را از جمله دلایل اصلی بی رونقی واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی دانست.

یحیی آل‌اسحاق با اشاره به این جمله که عمده واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی کشور، کوچک و متوسط هستند، افزود: این شهرک‌ها در اشتغال‌افزایی، رشد اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و مواردی از این دست بسیار نقش‌آفرینند.

وی همچنین با اعلام اینکه کالا امروز با توجه به تنگناهای شدید مالی، بیمه‌ای، مالیاتی، صادراتی و غیره با سختی هرچه تمام تر در کشور تولید می‌شود، اظهار داشـت: نبود بازار فروش محصولات از دغدغه اساسی تولیدکنندگان و صنعتگران بویژه در شهرک‌های صنعتی است.

وی گفت: علاوه بر این محصولات تولیدی شهرک‌های صنعتی کشور با مشکل جدی در حوزه صادرات مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد: حضور مؤثر واحدهای تولیدی در بازارهای بین المللی ضمن جبران عدم وجود تقاضا در بازارهای داخلی می‌تواند قدرت ارزآوری و اشتغالزایی بالایی برای کشور داشته باشد.

آل‌اسحاق لازمه ورود کالاهای داخلی به بازارهای جهانی را آموزش، کیفیت، رقابت‌پذیری، قیمت مناسب، بازاریابی و غیره برشمرد و اظهار داشت: تقویت صادرات از جمله راه‌های نجات کشور از بی رونقی اقتصادی است.

وی با بیان اینکه ماهیت صادرات ارزآوری و تولید ثروت برای کشور است، گفت: شکوفایی بیشتر این حوزه توجه و تلاش مضاعف بخش‌های دولتی و خصوصی را می‌طلبد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ادامه قاچاق را از دیگر مشکلات بر سر راه تولید دانست و اظهارداشت: مبارزه قاطعانه و عملی با قاچاق در تقویت تولید داخلی بسیار اهمیت دارد و کلید رفع مشکلات اقتصادی مردم و همچنین رونق تولید وطنی است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی مردم و تولید کنندگان با حرف رفع نخواهد شد بلکه اقدام و ابتکار عمل جدی را می‌طلبد.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران + رشد اقتصادی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.