نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 365892
تصمیمات جدید برای نجات ذخایر آب
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۴
مهر نوشت: مشاور وزیر نیرو با اشاره به چالش‌های بخش آب کشور گفت: صیانت از آب‌های زیرزمینی، باروری ابرها و مدیریت حوضه‌ای از مهم‌ترین مسائل است.

محمد حاج رسولی ها با اشاره به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور به عنوان محوری ترین طرح وزارت نیرو، گفت: مشارکت مردم شاه بیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی است و این طرح یک طرح سخت، طاقت فرسا، تنش زا و نیازمند برنامه است.

مشاور وزیر نیرو با نگاهی به مسائل کلان آب کشور افزود: در یک دهه اخیر شاهد چالش‌هایی در بخش آب کشور بودیم به طوری که این چالش‌ها بحران آب را به عنوان یک بحران جدی در کشور مطرح ساخت و اکثر استان‌های کشور را در بر گرفت.

حاج رسولی ها ادامه داد: در ابتدای برنامه پنجم توسعه این چالش‌ها مطالعه و طبقه بندی شد و ۷ چالش اصلی در کشور مشخص شد و اگر دولت برای این چالش ها برنامه ای داشته باشد، با وجود اینکه کشورمان یک کشور خشک محسوب می شود، می تواند این چالش‌ها را پشت سر بگذارد.

وی بیان کرد: مهمترین چالش مباحث ساختاری در بخش آب کشور است که بزرگترین چالش در کشور هم محسوب می شود و بحث مدیریت حوضه ای که عدم توجه به آن نگرانی های زیادی را ایجاد کرده، هم در این چالش قرار می گیرد.

حاج رسولی ها ادامه داد: چالش دوم بحث صیانت از آب‌های زیرزمینی است و این چالش در استان مرکزی از اهمیت بالایی برخوردار است و بحث آبرسانی به شهرها، دیپلماسی آب و استفاده از تکنولوژی های نو در تأمین آب همچون باروری ابرها، از دیگر چالش های اصلی کشور در بخش آب محسوب می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به چالش صیانت از آب‌های زیرزمینی، گفت: در راستای مقابله با این چالش در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی تصویب و محور اصلی کار در کشور شد.

وی اظهارداشت: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی جزو طرح های اقتصاد مقاومتی دولت محسوب و پروژه های مختلفی را شامل می‌شود و در جهت حمایت از این طرح امسال ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
 
کلمات کلیدی : خشکسالی+ذخایر آب
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۰۸:۵۸:۲۹
آب بيش ازاينكه از تغيير اقليم رنج ببرد از سوء مديريت هاي گذشته وحال وزارت نير و مديران گذشته وزارت جهاد كشاورزي صدمه ديده است. (3782031) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.