نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440096
افزایش قیمت ارز چه سودی برای اقتصاد دارد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۵
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: آیا واقعیت‌های ارز تنها محدود به اثرات آن بر سطح قیمت‌ها است؟ پاسخ به این سوال می‌تواند ارتباط میان سیاست‌گذاری‌های بخش پولی و عملکرد بخش واقعی را مشخص ‌سازد و در بازسازی چارچوب سیاست‌گذاری پولی موثر باشد.

 تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد در شرایطی خاص تغییرات نرخ ارز و سطح قیمت‌‌ها هم‌جهت بوده‌اند؛ اما این همه واقعیت نرخ ارز نیست و بخش قابل توجهی از واقعیت در زمان پنهان شده است.

علاوه بر تورم، تولید نیز از تحولات نرخ ارز متاثر می‌شود؛ ولی از آنجا که این آثار در دوره‌ای نسبتا طولانی ظاهر می‌شوند، نگاه‌ها را کمتر به خود جلب می‌کنند.

بدون تردید با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای خارجی افزایش می‌یابد؛ بنابراین اولین اثر مثبت این اقدام به‌صورت کاهش مصرف کالاهای وارداتی و قاچاق کالا نمایان می‌شود. همچنین با افزایش نرخ ارز کالاهای ایرانی برای مصرف‌کنندگان خارجی ارزان‌تر می‌شود و صادرات گسترش می‌یابد. به عبارت دیگر با کاهش ارزش پول ملی، تقاضا برای کالاهای وارداتی افت می‌کند و تقاضای داخلی و خارجی برای کالاهای ایرانی رونق می‌گیرد؛ بنابراین افت ارزش پول ملی اثرات مثبتی به‌صورت رونق تولید و مصرف کالاهای داخلی به همراه دارد، اما این آثار به سرعت آشکار نمی‌شوند و برای مشاهده آنها باید قدری صبور بود. تولیدکنندگان و بازرگانان برای استفاده از فرصت‌های ایجاد شده در نتیجه تحولات نرخ ارز به زمان نیاز دارند و این مساله وقفه‌ای در ظهور آثار ایجاد می‌کند.

سیاست رشد اقتصادی مبتنی بر توسعه صادرات بر اساس همین اصل ساده ـ اما اثرگذار ـ بنا شده است. برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال باید صادرات را گسترش داد و توسعه صادرات منوط به کاهش ارزش پول ملی است. اقتصاد چین دهه‌ها است از این سیاست بهره‌ می‌برد و توانسته با خلق فرصت‌های شغلی میلیون‌ها چینی را از فقر نجات دهد. اگر نرخ ارز افزایش یابد، از طریق افزایش قیمت‌ کالاهای خارجی تا حدودی سطح قیمت‌ها را بالا می‌برد. اما میزان این تاثیر به شرایط اقتصاد داخلی بستگی دارد. در دوره‌هایی که انتظارات تورمی به خوبی تثبیت شده‌اند، تاثیرپذیری تورم از نرخ ارز بسیار محدود است. بر اساس این مشاهدات، چارچوب سیاست پولی را می‌توان به‌گونه‌ای اصلاح کرد که ضمن اجتناب از اثرات تورمی افزایش نرخ ارز در کوتاه‌مدت، رشد و اشتغال را به ارمغان آورد. کانون این تغییر نهادی، کنترل سطح قیمت‌ها در بلندمدت است. اگر چارچوب سیاستی به‌گونه‌ای طراحی شود که علاوه‌بر کاهش تورم، انتظارات تورمی را کنترل کند، دیگر تغییر کوچکی در نرخ ارز به موجی بلند از تورم تبدیل نمی‌شود. تنها وجود بی‌انضباطی‌های پولی داخلی است که فرصت را برای طغیان قیمت‌ها در نتیجه افزایش نرخ ارز فراهم می‌آورد.

در دهه‌های گذشته دولت‌ها تلاش کرده‌اند از طریق اعطای تسهیلات ارزان کارآفرینان را برای سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت‌های جدید تشویق کنند. وقتی منابع بودجه کفایت نکرد، به انتشار پول متوسل ‌شوند. در ادامه نیز برای مهار فشارهای تورمی ناشی از این بی‌انضباطی پولی، نرخ ارز را ثابت نگاه‌ داشتند و به این صورت به هدف اصلی که رونق تولید بود، لطمه ‌زنند. دولت‌ می‌تواند با تغییر در چارچوب سیاست‌گذاری پولی این چرخه معیوب را متوقف کند. دولت می‌تواند سیاست هدف‌گذاری تورم را اتخاذ کند، با کاهش تورم محیط کسب و کار بهتری فراهم و با تضعیف ریال سودآوری فعالیت‌های اقتصادی را تضمین کند. رمز انتخاب این رویکرد، احترام به سازوکار بازار، درک تجربیات جهانی و اعتماد به قدرت پنهان نرخ ارز در تشویق انگیزه‌های اقتصادی است.
 
کلمات کلیدی : بانک مرکزی + دلار + نرخ ارز
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۹:۴۱:۱۱
افزایش نرخ ارز هیچگونه اثری در تولید و افزایش صادرات در ایران ندارد .

فقط باعث کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم میشود .

مجموعه سیستم اقتصادی ما معیوب است و باید بازنگری شود . (4141367) (alef-11)
 
ايراني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۰۹:۵۷:۲۳
اين داستانهايي كه نوشتي مشروط بر اين هست كه كالاي داخلي اكثر مواد اوليه خود را از خارج وارد نكند وگرنه با افزايش نرخ ارز كالاي ايراني هم به خاطر افزايش قيمت مواد اوليه افزايش پيدا مي كند و همه متضرر مي شوند !!! (4141381) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۰:۰۸:۵۴
افزایش قیمت دلار باعث تورم، کاهش قدرت خرید مردم، کاهش فروش تولیدات، بسته شدن کارخانه ها و بیکاری می گردد و ارزان کردن آن نتیجه عکس هست البته به شرط جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و ممانعت از ورود. کالاهای خارجی مشابه هم قیمت و هم کیفیت با کالاهای داخلی که اگر دلار به قیمت واقعی 1000 تومان خود برگردد عصر طلایی اقتصاد ایران آغاز خواهد شد (4141400) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۰:۰۹:۲۴
من ايراني چرا بايد پولي را كه با خون جگر جمع كردم براي كالاي ايراني غالبا با كيفيت پايين خرج كنم و بعد از خريد بجاي ستفاده و آرامش ، مرتب به دنبال خدمات پس از فروش پايين و ناكافي بدوم؟!!! شركتهاي داخلي فرصت رشد داشته اند وليبا اميد به حمايت دولت از اين فرصت استفاده نكردند قطعا فضاي باز تجاري موجب رشد خواهد شد نه انحصار داخلي ها ( نمونه روشن صنعت خودرو ملي)- الف جان لطفا چاپ كن (4141402) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.