توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431627
پیشرفت ۹۱ درصدی حفاری ۴۰ حلقه چاه آزادگان جنوبی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۲
معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری از پیشرفت ۸۸ درصدی عملیات حفاری در چهار میدان نفتی و گازی مشترک به وسیله ناوگان این شرکت در جنوب و جنوب غرب کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهران مکوندی در این باره اظهار کرد: در قالب این پروژه ها که به صورت کلید در دست (EPDS) در دست اجراست در مجموع ۸۲ حلقه چاه های نفت و گاز در این میدان ها حفر و تکمیل می شود.

وی در بیان تفکیک میدان ها و تعداد چاه ها توضیح داد: از شمار این چاه ها که توسعه ای و توصیفی است، ۴۰ حلقه در میدان نفتی آزادگان جنوبی، ۱۳ حلقه در میدان نفتی یاران جنوبی، هفت حلقه در میدان نفتی آذر و ۲۲ حلقه در فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی در مراحل تکمیل عملیات حفاری قرار دارد.

مکوندی با اشاره اینکه پروژه حفاری در میادین آزادگان و یاران جنوبی براساس قرارداد میان این شرکت با شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در دست اجراست، افزود: حفر و تکمیل ۴۰ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی هم اکنون با ۹۱ درصد پیشرفت کار در مرحله تکمیل چاه هاست که از این تعداد چاه ۳۰ حلقه تکمیل نهایی و ۱۰ حلقه باقیمانده تا پایان امسال کامل و تحویل کارفرما خواهد شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری گفت: در میدان یاران جنوبی نیز حفاری ۱۳ حلقه چاه با پیشرفت ۹۸ درصد در حال انجام است. این پروژه هم تا پایان سال جاری در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

مکوندی با بیان اینکه پروژه حفاری هفت حلقه چاه در میدان آذر که شرکت سروک آذر کارفرمای آن است با ۷۲ درصد پیشرفت در حال انجام است و در این ارتباط حفاری چهار حلقه چاه خاتمه یافته و سه حلقه در دست حفاری است و دو حلقه آن در مرحله پایان کار است.

وی همچنین پیشرفت حفاری ۲۲ حلقه چاه در فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی که در قالب قرارداد با شرکت نفت و گاز پارس اجرا می شود را ۹۰ درصد عنوان و اظهار کرد: با تامین لوله های CRA، هر ۲۰ روز یک حلقه چاه تکمیل نهایی و تحویل کارفرما می گردد.

مکوندی افزود: ملی حفاری به جز چهار پروژه پیش گفته، در موقعیت عملیاتی شرکت نفت و گاز اروندان نیز پروژه ۳+۱۰ شامل ۱۰ حلقه چاه تعمیری و سه حلقه چاه توسعه ای را به صورت کلید در دست با پیشرفت ۲۱ درصد در حال اجرا دارد که در نوع خود نخستین پروژه به صورت EPDS در چارچوب همکاری میان این شرکت و شرکت اروندان است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری همچنین حفاری ۱+۱۲ حلقه چاه در بخش خشکی میدان گازی کیش را از دیگر پروژه های کلید در دست برشمرد که این پروژه نیز با ۷۶ درصد پیشرفت، مراحل نهایی کار را پشت سر می گذارد.

وی پیشرفت کلی پروژه های حفاری کلید دردست در حوزه این معاونت را که با کاربست بیش از ۲۰ دکل حفاری سنگین و فوق سنگین خشکی و دریایی صورت می پذیرد، ۷۸ درصد عنوان و از آمادگی این شرکت برای حضور در پروژه های جدید با توجه به اجرایی شدن نسل جدید قراردادهای نفتی و حضور شرکت های بین المللی، در کشور خبر داد.

 
 
کلمات کلیدی : نفت ایران + صادرات نفت + بازار نفت + میدان نفتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.