نظر منتشر شده
۳۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488625
تعيين ظرفيت كارآموزان وكالت خلاف نظر معاونت قوانين مجلس
بخش اجتماعی/12 تیر96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱
در حالي كه در اسفند ماه سال گذشته معاونت قوانين مجلس شوراي اسلامي تعيين ظرفيت براي حرفه وكالت را خلاف قانون اعلام كرده بود. در ماه گذشته چهار كانون وكلاء در استان هاي قزوين، كرمان، البرز و چهارمحال و بختياري به ترتيب ظرفيت پذيرش كارآموزان وكالت را 50نفر، 50 نفر، 100 نفر و 12 نفر اعلام كرده اند.به گزارش الف اگرچه مطابق تبصره يك ماده يك قانون كيفيت اخذ پروانه مصوب 1376 تعيين ظرفيت را اجازه داده بود اما در سال 93 قانون اصلاحيه قانون اجراي اصل 44 در تبصره دو ماده هفت خود هرگونه تعيين ظرفيت به بهانه اشباع بازار از سوي مراجع صدور مجوز و پروانه اعم از دولتي و غيردولتي را ممنوع اعلام كرده بود.

اين گزارش حاكي است علاوه بر معاونت قوانين مجلس، مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي نيز در اسفندماه 95، بصورت مكتوب و با شرح استدلالات مفصل هرگونه تعيين ظرفيت براي حرفه وكالت را مطابق ماده قانوني مورد اشاره ،غيرقانوني دانسته و مستند قانوني قبلي كه تعيين ظرفيت را اجازه مي داد، يعني تبصره يك ماده يك قانون كيفيت اخذ پروانه مصوب 1376 را منسوخ اعلام كرده بود.

تعيين ظرفيت محدود مثلا فقط 12 نفر براي يك استان در حالي اعلام مي شود كه در سال توليد ملي و اشتغال رهبرمعظم انقلاب بر بكارگيري توان حداكثري مردم و مسوولان به منظور رفع معضل بيكاري تاكيد دارند.

ما در كشور حدود 600 هزار فارغ التحصيل رشته حقوق داريم و فقط حدود 62 هزار وكيل و مشاور حقوقي پروانه وكالت دارند اين در حالي است كه در سال 94 از حجم بسيار زياد پرونده هاي قضايي فقط 5 درصد آنها داراي وكيل بوده اند. با اين حال در سال 95 حدود 70 هزار داوطلب وكالت در آزمون شركت كرده اند كه فقط 1700 نفر آنها پذيرفته شده اند.
 
کلمات کلیدی : كارآموزان وكالت+حرفه وكالت+تعيين ظرفيت
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۰:۱۰
وکیل بیکار و بیسواد نمیخوایم نمیخوایم (4456557) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۶:۰۲:۴۸
آخر یکی نیست بگه بی انصاف ها، کجای دنیا است که وکالت یا هر شغل دیگه ای ظرفیت نداشته باشه طبق آمار در سال گذشته حدود 250 هزار پرونده، وکیل داشته با وجود 62000 وکیل یعنی هر وکیل به طور متوسط 4 پرونده!!!، ممکنه عده ای بیشتر پرونده گرفته باشند اما برای میانگین، با این تعداد پرونده چطور میشه هزینه ها را جبران کرد و زندگی هم کرد؟ اکثر وکلا حتی توان گرفتن منشی هم ندارند
در انگلیس حدود 400 هزار پزشک و 12 هزار وکیل داریم تو ایران 80 هزار پزشک و 62 هزار وکیل، خداوکیلی کدامیک از این دو سیستم، بیشتر نیازها را میفهمه و در نظر میگیره؟ ما یا دنیا؟ (4456923) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۲۵:۱۸
وکلای دادگستری فعلی سواد کافی ندارند و چون انتظار دارند مردم به انها مراجعه کنند و مردم انها را قبول ندارند ادعای بی کاری می کنند (4457290) (alef-3)
 
جمیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۳۲:۱۳
اقا وکالت شغل ازاده هر کس توانمند بود کار می کنه غیر توانمند دنبال شغل دیگر میره این ناراحتی نداره (4457302) (alef-3)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۲۳:۵۲
متاسفانه وکلای فعلی کشور به دلیل انتخاب در ازمون تستی بی سوادند و به این خاطر مردم به انها اعتماد ندارند (4457288) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۲۷:۲۴
ایران بهشت وکلای دادگستری و پزشکان متخصص از لحاظ درامد است چون لابی قوی در دولت و مجلس دارند باعث بی کاری پزشکان عمومی و حقوقدانان هستند تا در کارشان دست زیاد نشود امان از منافع صنفی (4457296) (alef-3)
 
رحیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۳۱:۰۱
بزرگترین مانع ضد اشتغال حقوقدانان در شغل ازاد وکالت وکلای اکثرا نجومی و تست زن کانون وکلا هستند انشالله مجلس به این ظلم پایان می دهد (4457300) (alef-3)
 
مهران
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۵:۱۹:۱۹
هیچکس وکیل بی سواد نمی خواد ولی وقتی داوطلبان وکالت از مسئولان کانون می خواهند به طور ازمایشی و افتخاری در امتحان خودشان که از هر چهل تا نود نفر یکنفر در کانون های وکلا قبول می شود شرکت کنند و جرات شرکت ندارند باید به انحصار وکالت در ایران به خاطر منافع صنفی شک کرد واقعا چرا باید تعداد زیادی حقوقدان در شغل ازاد وکالت نتوانند اشتغال پیدا کنند (4458475) (alef-11)
 
لطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۱۹:۲۳
واقعا شما دنبال چی هستین .. خودتون می دونید یک عده تو این کشور تنبلی کردن پیشه خودشون درس نمیخون مطالعه ندارن که الحمدالله دانشگاه آزاد و... هست میرن یک مردک می گیرن بعد با اون سطح از تنبلی و تکون ندادن به خودشون میخوان همه چیز براشون محیا باشه من کسی میشناسم از دوتا دانشگاه الکی مدرک گرفته.. تا بحال 3 الی چهار بار برای قضاوت و ازمون های مختلف شرکت کرده حتی نمره حداقل برای مصابحه رو نیاورده حالا اون باید بیا وکیل بشه که چی بشه اخه ... برو پسر به خودت یه کم فشا بیار درس بخون و مطالعه کن تا حداقل یه وکیل خوب بیکار بشی نه که بیای اینجا آسمون ریسون ببافی که بخوای ... جا بندازی.. الف نا عدالت منتشر کن لطفا.. (4456571) (alef-11)
 
رها
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۴۵:۳۱
اگه پروانه وکالت 5 ساله بشه و آخر هر 5 سال وکلا موظف به شرکت مجدد در آزمون وکالت بشن اتفاقا سقف ظرفیت خوبه. ولی وقتی یه عده قاضی بازنشسته و حقوقی ادارات و افرادی که با نمره منفی تو اون سالهایی که فقط کافی بود تو آزمون شرکت کنی و قبول بشی وارد این سیستم شدند و اجازه ورود افراد دیگر رو نمی دن تعیین سقف ظرفیت کار غیرعادلانه و ناشایستی هست. دوستان اگر دلشان به حال بازار کار و اشباع بازار کار می سوزد یکبار هم خودشان در آزمون وکالت یا قضاوت شرکت کنند و ببینند که آیا می توانند رتبه ای کمتر از 10000 بیاورند؟ (4457044) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۲۰:۲۱
هر کی سوادشو داشته باشه قبول میشه
با وجود ایتکه خودم سه ساله که قبول نشدم ولی خوبی وکالت به همینه که ظرفیتش پایینه اگه ظرفیت بره بالا که دیگه خودم به شخصه علاقه ای واسه وکیل شدن ندارم (4456574) (alef-11)
 
امير
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۷:۴۳
پروانه وكالت حق مسلم ماست!!!!
نميشه كه هركي ليسانس حقوق گرفت پروانه وكالت بشه براش حق مسلم. عمده اين ليسانسه ها (مثل بنده) چهار سال دانشگاه رفتن اما فقط چند تا جزوه خوندن و مدرك گرفتن و ساده ترين مسائل حقوقي رو هم بلد نيستن حالا چجوري ميخوان حق مردم رو بگيرن و ازشون دفاع كنن خدا ميدونه. (4456662) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۴۴:۲۳
هر ایرانی یا هر خانواده ایرانی بایستی یک وکیل داشته باشد. (4456706) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۴۹:۱۸
خوب با اين اوضاع و احوال تكليف ما فارغ التحصيلان حقوق چه مي شود با شعار دادن كه گره كار ما باز نمي شود جداً اين چه وضعيه هيچ كس توجه نداره (4456712) (alef-11)
 
Mina
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۲:۳۹
ما به حقمون میرسیم (4456732) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۲:۴۸
توروخدا به داد فارغ التحصیلان حقوق برسید (4456733) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۳:۱۳
کانون وکلا در روز روشن قانون رو زیر پاش له میکنه و چرا باید اینقدر نفوذ داشته باشه در قوه ی قضاییه و مجلس؟امیدوارم شورای رقابت به کانونی ها همان درسی رو که در مورد انخصار در مورد تاسیس داروخانه داد بده و ۶۰۰ هزار حقوقی رو ازاد کنه از ظلم (4456734) (alef-11)
 
شادي عباسي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۴:۵۴
وكالت حق مسلم ماست... (4456737) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۶:۲۶
معاونت قوانین مجلس طبق کدام قانون تشکیل شده است و طبق کدام ماده از آیین نامه داخلی مجلس اختیار تفسیر قوانین را دارد ؟ (4456739) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۰۷:۳۸
فکر می کنم دولت محترم می بایست در راستای رفع مشکل بیکاری این موضوع را جدی تر پیگیری کند. (4456740) (alef-11)
 
محمد رضا صفدری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۱۰:۲۸
درود بر خبر گزاری الف که بحث چنین مهمی را پوشش خبری داده است

از مسئولین انتظار میرود به خواسته های حق کمپین حذف محدودیت ظرفیت حرفه وکالت که بر پایه مبانی مستدل و مستحکم است ، رسیدگی کنند.
حق هزاران نفر از جوانان مملکت دارد زیر پا گذاشته میشود
ما فقط اجرای قانون را خواستاریم

از خبر گزاری الف خواهش داریم این بحث مهم را پیگیر باشد
سپاس (4456746) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۲۳:۳۳
ممنون از خبرگزاری الف بابت پیگیری این مسئله مهم که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برای اشتغال جوانان رسانه ها نقش بسیار مهمی را ایفا مینمایند (4456771) (alef-11)
 
محمدصفری
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۲۷:۴۴
کاملا موافقم باحذف ظرفیت (4456777) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۲۹:۳۶
بزرگترین ظلم تاریخ وکالت در جهان توسط ذینفعان وکالت به هزاران فارغ التحصیل بی کار رشته حقوق در شغلی که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد در ایران می شود می شود آنهم توسط کسانی که ادعای حراست از جان و مال و ناموس مردم ایران را دارند و فقط به فکر منافع صنفی خودشان هستند (4456781) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۳۰:۰۹
ممنون که به فکر جوانان وفارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق هستید وکلا حتی حاضر نیستند مارو به عنوان منشی دفتر شون قبول کنند (4456784) (alef-11)
 
مهندس
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۳۴:۳۱
عموما در این مملکت کانونها ونظام مهندسیها گویی برای بدست اوردن رانت در ان شغل برای عده ای خاص وجهت اجحاف وسخت گیری برای عده ای دیگر تاسیس گردیده در نظام مهندسی ساختمان اوضاع بدتر از این است زیرا عده ای که در صف اول هستند از تمام امکانات ودرامدهاو استفاده میکنند وانهایی که کسی ندارند باید سالها انتظار بکشند تا کار کوچکی بانها بخورد . (4456796) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۳۷:۳۳
به امید شکستن این انحصار (4456802) (alef-11)
 
حسینیان
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۳۸:۲۹
برای یک پرونده زمین وکیلی می شناسم که دو ساله بار چندین نسل خود را بست به نظر من پردرامدترین شغل در ایران که بی حساب و کتاب و قانونی بیشترین درامد را دارد شغل وکالت است
لذا با افزایش وکیل چون وکلا احساس خطرخواهند کرد هرگز نخواهند گذاشت تعداد وکیل زیاد شود و برایشان بی کاری هم رشته ای هایشان اصلا مهم نیست (4456805) (alef-11)
 
هادی
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۴:۴۴:۴۹
قانون فعلی اخذ پروانه وکالت بند شش از اصل سه ق ا را بدلیل انحصار طلبی نقض میکند بند نه از اصل سه ق ا را بدلیل تبعیض بین فارغ التحصیلان حقوق و رشته های حساس تر مثل طب با برگزاری ازمون مجدد پس از فارغ التحصیلی و ایجاد ظرفیت در شغل ازاد وکالت نقض میکند بند دو از اصل چهل و سه ق ا را بدلیل جلوگیری از ایجاد اشتغال کامل نقض میکند اصل بیست و هشت ق ا را بدلیل جلوگیری از حقوق اولیه افراد در داشتن شغل دلخواه رد میکند و ما فارغ التحصیلان رشته حقوق که بدون داشتن کوچکترین توقعی نه درخواست حقوق و مزایا داریم و نه درخواست تسهیلات بانکی (4456818) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۵۸:۱۰
دانش آموخته حقوق بیکار بهتر از وکیل بیکاره ، 90 درصد پرونده‌های دادگاهها بدون وکیل در دادگستری اقامه میشوند. بالاخره باید یه ضابطه و معیاری برای سنجش سواد متقاضی وکالت باشد تا شایسته ترین ها انتخاب شوند.. باید قانون استفاده اجباری از وکیل در دادگستری در مجلس تصویب بشه..
( لیسانس حقوق پیام نور ،داوطلب پشت کنکوری آزمون وکالت) (4456916) (alef-11)
 
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۲۹:۲۲
وکبل بی کار تعیین تکلیف شده بهتر از حقوقدان سرگردان و بلاتکلیف است (4457299) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۶:۰۴:۳۸
مگه کانون وکلا مرکز کاریابی است (4456926) (alef-11)
 
maroni
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۶:۵۵:۳۱
اگر واقعا به معنی کلمه حق ایمان دارند باید بدونن که حق ماست که بخ خواسته خود یعنی "حذف ظرفیت"برسیم.به امید آن روز....انشالله (4456987) (alef-3)
 
Tari
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۷:۰۹:۰۸
باید ظرفیتها برداشته شه باید به این ظلم پایان داد.... (4456996) (alef-3)
 
کامران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۱:۲۱:۲۲
انشالله مسولین مملکت به این ظلم فاحش کانون وکلا پایان دهند در هیچ جای دنیا از بین هر چهل تا نود نفر یکنفر وکیل نمی شود این امر یعنی ظلم فاحش به حقوقدانان مظلوم ملکت به خاطر استمرار من افتاده ای زیاده خواه (4457350) (alef-3)
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۳:۰۶:۳۶
بیش از شصت درصد وکلای کانون فارغ التحصیل دانشگاه ازاد یا پیام نور هستند و اکثر اساتید حقوقی وکیل دادگستریند که در دانشگاهها عنوان مدرس را یدک می کشند آنوقت همین افراد می گویند دانشگاه آزاد و پیام نور ارزش علم حقوق را از بین برده واقعا منافع صنفی و ....... چه ها که نمی کند (4457459) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۱۷:۴۲:۴۰
باید به ی سری از دوستانی که ادعا دارن که نماینده حقوقدانان هستند بگم که من فوق لیسانس حقوق دانشگاه دولتی و خیلیای دیگ از دوستام این افرادو نماینده خودمون نمیدونیم چون حاضر نیستیم فردا که وکالت قبول شدیم بیکار بمونیم.این افراد ی سری بیسواد هستند که دنبال راحت طلبی هستند و میخان بزور وکیل بشن. اگر هم به سن سردمداران این کمپین یه نگاه بندازیم میبینیم همه چهل پنحاه سال دارن و نمیکشه ک درس بخونن با راه انداختن کمپین میخان وکیل بشن. (4458650) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.