نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478022
ابطحی:جریمه دو میلیارد دلاری ایران برابر ترکیه بخاطر کرسنت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۷
نماینده مردم خمینی‌شهر با تأکید بر اینکه جریمه 2 میلیارد دلاری ایران به ترکیه معلول کرسنت است، گفت: محکومیت ایران در کرسنت موجب شد که ترکیه زیر توافق قیمت خرید گاز با ایران بزند و در دادگاه برنده شود.
به گزارش فارس، سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه جریمه 2 میلیارد دلاری ایران به ترکیه که در نتیجه محکوم شدن در دادگاه بین‌المللی صورت می‌گیرد، مربوط به کرسنت است، گفت: اگر قرارداد بسته شده و بر روی قیمت توافق شده است، ترکیه نمی‌توانسته است زیر آن بزند.

وی ادامه داد: پس به چه دلیل ترکیه توانسته است قرارداد گازی خود با ایران را زیر سؤال ببرد؟ به دلیل یک عامل سوم که همان کرسنت است.

ابطحی گفت: در حقوق بین‌الملل داریم که قرارداد کاملة‌الوداد اگر با چند کشور بسته شد، نمی‌توان قراردادی با یکی از آنها بست که تبعیض نسبت به دیگری صورت بدهد و از آنجا که ما با ترکیه و امارات قرارداد دوستی داریم، ترکیه با استناد به همین قرارداد، به دادگاه بین‌المللی شکایت برده است و توانسته است نسبت به مبلغ خرید گاز از ایران اعتراض کند.

این دانش‌آموخته رشته حقوق خاطرنشان کرد: ترکیه ادعا کرده است ایران با این کشور و نیز امارات قرارداد دوستی دارد، اما چه تفاوتی میان ما و اماراتی‌ها بوده است که به امارات گاز ارزانتر می‌فروشد؟ از این رو ایران به ما نیز باید به همین قیمت گاز می‌فروخت؛ این در حالی است که بهای گاز ارزانتر ایران معلول جریمه سنگین کرسنت است.
 
 
کلمات کلیدی : ترکیه+ایران+گاز+کرسنت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۲۲:۵۳:۱۷
مجبورن دروغ بگن؟ (4404926) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۲۲:۵۴:۴۹
عزیز دل، گازی که ما به ترکیه ميفروشيم گاز شیرین و گازی که به امارات ميفروشيم (که البته نمی فروشیم، بلکه به علت سیاسی کاری میسوزونیم) گاز ترش هست که نیاز به شیرین سازی دارد. (4404933) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.