نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422726
وقتی برنامه مدیری علیه طلاق خبرساز می‌شود
بخش فرهنگی الف، ۲۰ آذر ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۳
برنامه آقای «مهران مدیری» پنج‌شنبه شب، دوباره او را به صدر چهره‌های خبرساز و جنجالی برد.

این‌بار اما، نه به‌خاطر حضور مهمانان ویژه و حواشی حضور آنها بلکه به‌خاطر بخشی از برنامه و دعوت زوج تماشاگری که در میان آن همه بیننده حاضر در محل اجرای برنامه، ویژگی منحصر به فردی داشتند. یعنی «حق طلاق خانم از آقا».

موضوعی که با واکنش‌های تند‌و‌تیز در فضای مجازی رو‌به‌رو و سبب ساز برچسب‌های جدید توسط آنان علیه مدیری و برنامه دورهمی شد. به گزارش صبح نو،دورهمی پنج‌شنبه شب، با موضوع محوری «طلاق» روی آنتن شبکه نسیم رفت. موضوعی که طی سالیان اخیر از چالش‌های جدی در حوزه خانواده و سبک زندگی در ایران است.

«مهران مدیری» در این برنامه که با حضور آقایان «هادی کاظمی» بازیگر سینما و تلویزیون و «بهداد سلیمی» قهرمان وزنه‌برداری جهان و المپیک همراه بود، در میانه یکی از بخش‌های برنامه، طبق معمول در پلاتوهایش به شوخی با موضوع محوری برنامه پرداخت. از شوخی با مدت زمان غیبت، حبس و بیماری مرد که حق طلاق غیابی را به زن می‌دهد گرفته تا موضوعی که البته به مذاق بعضی از فعالان فضاهای مجازی خوش نیامد.

مدیری در این بخش از برنامه گفت: «‌250 نفر در مهمانی هستند. آقا هی خانمش را صدا می‌زند و در گوشش می‌گوید لطفاً از جلوی چشم من دور نشو. ای ماه و ستاره من و ای هستی من. از جلوی چشم من دور نشو! این‌ها همان مردانی هستند که موقع ازدواج، جوگیر شده‌اند و حق طلاق را داده‌اند به خانم‌هایشان.»

جمله‌ای که با استقبال تماشاچیان هم مواجه شد؛ اما جنجالی‌ترین بخش برنامه پنج‌شنبه شب «دورهمی» وقتی رقم خورد که مدیری از تماشاچیان حاضر در محل ضبط برنامه خواست تا زنانی که حق طلاق در شناسنامه با آنهاست، دست‌هایشان را بلند کنند.

اتفاقی که فقط برای یک زن جوان افتاد و مدیری، از او خواست به جایگاه اجرای برنامه بیاید و پس از آن، از همسر او نیز خواست تا با حضور در جایگاه، پاسخگوی پرسش‌های مدیری باشد.

نکته قابل توجه، نه پرسش‌های مدیری، بلکه پاسخ‌های این زوج جوان بود که این بخش را خبرسازتر کرد. زوجی که به گفته خودشان، یک سال و چهار ماه از ازدواجشان می‌گذشت و حق طلاق زوجه، نه به درخواست زن جوان، بلکه با اصرار مادر او در شروط عقدنامه این زوج، ذکر شده بود.
بخشی از پرسش و پاسخ‌های مدیری با این زوج را بخوانید؛
مدیری: این شرط حق طلاق، شرط شما بود یا همسرتان؟
زن: شرط مادرم بود.
مدیری: چرا به نظر شما این شرط وجود دارد؟
مرد: به‌عنوان محکم‌کاری. اگر مشکلی پیش آمد، بدون دردسر بشود طلاق گرفت.
مدیری: شما راحت پذیرفتید؟
مرد: بالطبع نه. بحث کردیم. بحث که شد خانمم فرمودند به‌خاطر این که پدر و مادرم رضایت بدهند، قبول کن.
خانم: چون دوستش داشتم.
مدیری: چرا خانم‌ها حق طلاق را مایلند داشته باشند؟
زن: چون مثلاً اگر مشکلی از شوهرشان ببینند راحت طلاق بگیرند.
مدیری: مثلاً چه مشکلی؟
مرد: عیب و ایرادی چیزی؛ چه از نظر شخصیتی و چه اخلاقی.

مدیری: ماهیچه‌هایم سوخت برایت؛ -خطاب به زن و تماشاگران- : خیلی مظلوم است. خانم! کاریش نداشته باشید. به خاطر من. هرکاری هم کرد، کاریش نداشته باشید. امیدوارم که هیچ وقت از این حق طلاق استفاده نشود. تا سن 100 سالگی.

بعد هم مدیری از زوج جوان می‌پرسد: «‌راضی هستید که همه این‌ها پخش شود؟» و جواب «‌بله!» را هم از آنان می‌گیرد تا کار از محکم‌کاری عیب نکند.

اما بلافاصله پس از این بخش کوتاه حدود چهاردقیقه‌ای، سیل پیام‌ها و پست‌های تخریبی علیه مدیری به راه می افتد. این، بخشی از واکنش‌ها به این آیتم کوتاه چهاردقیقه‌ای در برنامه دورهمی 18 آذرماه است؛

#مهران_مدیری چند روز دیگه تو #دورهمی چهار تا تیکه به مسوولان می‌ندازه و ملت از ذوق کف و خون قاطی می‌کنن و این برنامه امشب رو می‌شوره می‌بره.

میگه تو این جمع کدوم زنی حق طلاق داره. فقط یکی بوده اونم شوهرشو آورد روی سن و قاه قاه خندیدن بهش و ابراز دلسوزی کردن، مهران جان مدیری #دورهمی

معمولاً هنرمندان مملکت باید آوانگارد و سنت‌ستیز باشن که خب طبق معمول در کشور گل و بلبل برعکسه. خودشون متحجّر تمام عیارن!

اولیه‌ترین حقوق زن‌ها مایه تمسخره تو سیمای میلی! اینکه یه زن حق طلاق داره دلیلی برای تحقیر همسرش نمی‌شه جناب مدیری.

مهران مدیری داره تو برنامه‌ش تیکه می‌ندازه به مردهایی که حق طلاق رو به خانومشون دادن؛ می‌گه اینا سر سفره عقد جوگیر شدن. / خاک بر سرت!

#مهران _مدیری تو برنامه #دورهمی به مردی که حق طلاق رو به همسرش داده میگه بیا بغلم و با یک حالتی انگار چقدر مورد ظلم واقع شده و حتی تحقیر شده.

هی همه گفتن #دورهمی ببین خوبه. حالم بد شد بس که این مدیری ضدزنه.

از جمعیت پرسید کیا حق طلاق دارن، یک خانم بلند شد که اون هم مادرش گفته بود حق رو بگیره، خلاصه که از ماست که بر ماست.

برای بار هزارم تو کارهای مهران مدیری. کاره‌اش رو می‌شه یکی یکی به‌عنوان مثال‌های #سکسیسم، زن‌ستیزی تدریس کرد.

مهران مدیری تو تمام سریال‌هاش و خود شخصیتش به‌شدت زن‌ستیزه.

تو #دورهمی مهران مدیری می‌پرسه دلیل طلاق چیه به نظرتون؟ میگه دلیلش اینه خانوما فکر می‌کنند طلاق بگیرند یه شوهر بهتر می‌کنند. آقا دوباره نارنجی‌ش کنیم.

جالب این‌جاست که واکنش‌های توییتری به پخش این آیتم، بلافاصله مورد توجه و استقبال سایت «رادیو فردا» نیز قرار می‌گیرد.

نویسنده این سایت با تیتر «دورهمی مهران مدیری علیه حق طلاق زن ایرانی» به پخش این برنامه و آن آیتم حمله کرده و می‌نویسد: «‌پخش این برنامه واکنش‌هایی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی که برایندی از افکار عمومی جامعه هستند و دست کم بخشی از جامعه ایران را نمایندگی می‌کنند برانگیخت. کاربران با اشاره به گفته‌های مهران مدیری و ناآگاهی‌اش از موضوع برابری جنسیتی و حق طلاق، تاکید کرده‌اند که برای مقابله با خشونت علیه زنان و نارنجی کردن جهان، باید از نو اقدام کرد.»

نویسنده این گزارش در ادامه، با حمله به قوانین مدنی ایران می‌نویسد: « این باور که گرفتن حق طلاق نشانه زیاده‌خواهی زن و تعرض او به حقوق مرد است، آنچنان رسوخ کرده که بسیاری از خانواده‌های ایرانی طرح چنین خواسته‌ای را غیراخلاقی می‌دانند و به همین دلیل از نظر عرفی، مردی که این حق را به زن بدهد، «مظلوم» و «زن ذلیل» خوانده می‌شود که به گفته مهران مدیری، باید او را به خاطر این مظلومیت «بغل کرد.» این در حالی است که آمار نگران‌کننده طلاق در ایران، با افزایشی قابل تأمل روبه‌روست. مطابق آمار سازمان ثبت احوال در سه ماهه نخست سال جاری، ۳۹ هزار و ۹۸۱ واقعه طلاق طی سه ماه امسال به ثبت رسیده است که نسبت بـه مـدت مشـابه سـال قبـل 5/17 درصـد افـزایش داشته است. بیشترین طلاق ثبت‌شده مردان در گروه سنی 29-25  ساله با ۹ هزار و ۸۵۵ واقعه بوده است و بیشترین طلاق ثبت‌شده زنان نیز در گروه سنی 29-25 ساله با ۹ هزار و ۳۹۴ واقعه بوده است. در سه ماهه نخست سال جاری بیشترین ترکیب طلاق ثبت شده ، مربوط به ترکیب سنی مردان 34-30 ساله است با زنان 29-25 سـاله بوده که تعداد آن برابر با ۴ هزار و ۳۲ واقعه است.

به هرحال جسارت مدیری، در پرداختن به سوژه پرچالشی چون طلاق و علل آن، موضوعی قابل تقدیر است؛ اما هجمه به طرح چنین موضوع‌هایی می‌تواند نشانگر ظهور دشمنان تازه‌ای علیه مدیری باشد.
 
کلمات کلیدی : دورهمی+مهران مدیری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۷:۲۱:۰۸
واقعا عجیب و مسخره نیست؟
یه برنامه طنز تا یه چیزی بگه همه بیانیه صادر می کنن
بابا جنبه داشته باشید
چیزی نشده که
آقای مدیری تا بگه سلام ده نفر بیانیه بر علیه ش صادر می کنن
به نظر من که عجیبه (4060372) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۸:۵۹:۲۱
اتفاقی نیفتاده، فقط بعضی ها با انگیزه های سیاسی و جناحی، دنبال بهانه برای کوبیدن صداو سیما هستند. (4060469) (alef-13)
 
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۷:۳۹:۲۹
توهین و تمسخری در حرفهای مهران مدیری نبود.این برنامه فرصتی برای فعالان حقوق زنان به وجود آورد که نسبت به آگاه سازی جامعه اقدام کنند اما نباید در این راه چهره ی مهران مدیری رو مخدوش کنن و باید جایگاه طنز و شوخی رو بشناسن تا با تعصب ورزی به خودشون و ایده آل هاشون آسیب نزنن. ممکنه تعداد کمی کلمه حق طلاق رو سرچ کنن اما تعداد خیلی بیشتری کلمه مهران مدیری رو سرچ می کنن و اخبارش رو دنبال می کنن. فعالان حقوق زنان با استفاده از نام و اعتبار مدیری، حق طلاق رو برای افراد مختلف جامعه تبیین کردن اما نباید زیاده روی کنن و این رو به یک جنگ علیه مدیری تبدیل کنن چون اون وقت خودشون هم وجهه ی اجتماعیشون رو از دست میدن. مدیری هنرمند بزرگ و انسان شریفی هست. (4060387) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۷:۴۸:۲۷
تورو خدا بس کنید ی برنامه طنز وشاد هس ی کاری کنید تعطیل شه (4060398) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۷:۵۹:۲۷
داشتن حق طلاق چه ربطی به آمار طلاق داره؟ (4060412) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۹:۲۶:۴۱
آخه یکی نیست به رادیو فردا بگه اول آمار طلاق کشورهای بافرهنگ!!!! غربی رو هم رو در بیار بعد بیا حق طلاق و آمار طلاق رو به هم ربط بده (4060484) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۸:۴۴:۳۴
بخشی از ملت از شکم سیری دنبال چه چیزهایی هستند، بخش دیگری از مملکت از گرسنگی دنبال چه چیزهایی !!!!!!!!!!!!!

ماشالا انقدر که کشور ما تازه به دوران رسیده و شبه روشنفکر و سنت ستیز دارد،‌ خیلی چیزها حالا حالاها درست نخواهند شد. (4060456) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۹:۵۴:۴۰
در این یک مورد به شدت با آقای مدیری موافقم (4060520) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۱۹:۵۶:۵۴
هم حق طلاق یک حق انسانی است که هر انسانی از اعم از مرد و زن باید داشته باشند و هم حق طنز و شوخی کردن با آن (4060523) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۰:۰۹:۲۷
هر وقت مهریه را زن به مرد بدهد می شود حق طلاق را از مرد گرفت و به زن داد (4060549) (alef-3)
 
با جنبه
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۰۰:۴۳
بی جنبه ها. حالا کی جلو حق طلاق رو گرفته برین حق طلاق بگیرین.مگه نمیگین حقه
خب زور بزنین بگیرین. (4060631) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۲۵:۴۳
دیگه ببینید چقد صدا و سیما یکنواخته که با این برنامه و حرف ها اینطور جو سازی شده.
تازه اگه بخوان حرف واقعیت رو درباره طلاق زده بشه (4060677) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۱:۴۴:۵۲
به نظر من هم زنان حق طلاق دارند اما حق مهریه ندارند! اما اگر مردی هر دو را میخواهد به همسرش بده واقعا زن ذلیله! (4060708) (alef-3)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۰۲:۰۶
مردی که به زنش هم حق طلاق و هم مهریه بدهد اشتباه بسیار بزرگی کرده است! یا مهریه یا حق طلاق! (4060737) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۰ ۲۲:۲۴:۲۵
حق طلاق باید دو طرفه بشه و مهریه کنسل بشه، مثل تمام دنیا (4060770) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.