توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417100
شکست‌ امارات‌ در میانجی‌گری‌ میان‌ قاهره‌ ریاض
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۷
رسانه های عربی منطقه فاش کردند که تلاش های امارات و اتحادیه عرب برای میانجیگری میان عربستان سعودی و مصر علی رغم سفر ولیعهد ابوظبی به مصر٬ با شکست مواجه شده است .

به گزارش ایرنا و به نقل از سایت خبری 'الخلیج الجدید' امارات که به مواضع خود علیه گروه اخوان المسلمین شهرت دارد٬ طی هفته های اخیر همراه با کویت و بحرین تلاش زیادی کرد تا مواضع عربستان و مصر را به هم نزدیک کند اما مواضع ثابت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در حمایت از دولت سوریه و مبارزه با تروریست ها در حلب، مانع عادی سازی روابط مصر و عربستان شده است .
'الخلیج الجدید' در گزارش خود با اشاره به میانجیگری های احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب به نقل از منابع مطلع در اتحادیه عرب می نویسد: دبیر کل اتحادیه عرب در سفری از پیش اعلام نشده چند روز پیش به عربستان سفر کرد اما رایزنی های وی با مقام های عالی رتبه سعودی با شکست مواجه شد.
امارات متحده عربی به دلیل مواضع انتقادی از گروه اخوان المسلمین٬ روابط نزدیک خود را با قاهره حفظ کرده است و تلاش می کند شرایط را برای ادامه همکاری سعودی ها با مصر فراهم نماید.
کشورهای کویت، عربستان سعودی و امارات پس از به قدرت رسیدن عبدالفتاح السیسی در مصر به حمایت از قاهره پرداخته و بیش از 16 میلیارد دلار به مصر کمک کرده اند، اما چرخش السیسی به سمت روسیه و حمایت های وی از دولت سوریه، خشم مقام های سعودی را برانگیخته است.
شورای همکاری خلیج فارس که پس از بحران سوریه به دنبال یافتن شریکی نزدیک و همراهی قابل اعتماد در منطقه بوده است٬ پس از پاره ای اختلافات با ترکیه بر سر حمایت از اخوان المسلمین٬ تنها چاره پیش روی خود را استفاده از مصر برای تحقق خواسته های خود دیده و سعی می کند قاهره را به یک طرف بله قربان گو تبدیل کند.
شورای همکاری خلیج فارس امروزه علی رغم حفظ ائتلاف ظاهری، موضع یکپارچه ای در قبال دولت مصر ندارد و کشورهای عضو به دلیل گرایش های متفاوت به دنبال اعمال سیاست هایی بعضا متضاد در مصر هستند. در این میان عمان به عنوان تنها عضو مستقل و بی طرف شورای همکاری خلیج فارس موضع معتدلانه خود را در قبال مصر حفظ کرده است.
امارات٬ عربستان، کویت و بحرین در گذشته به شدت از دولت السیسی رئیس جمهوری مصر حمایت می کردند.
حمایت هدفمند و مصلحتی شورای همکاری خلیج فارس از مصر نیز در شرایطی ادامه خواهد یافت که سرمایه گذاری های میلیاردی ریاض و ابوظبی در مصر٬ دولت قاهره را به عنوان یک کشور فعال در خط ضد مقاومت و علیه حماس و حزب الله و همکار با تل آویو نگه دارد.
 
کلمات کلیدی : امارات+عربستان+مصر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.