توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496202
بازداشت جوانان دارای تی شرت سفید در ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۳
پلیس ترکیه وظیفه دارد افرادی را که تی شرت با عنوان «قهرمان» بر تن دارند را به دستور اردوغان دستگیر کند.

بنا بر گزارش های موجود این تی شرت ها به افراد جنبش «فتح الله گولن» نسبت داده شده که در کودتای سال گذشته در ترکیه بر علیه اردوغان شرکت داشته اند.
سی‌ان‌ان ترک می‌گوید پلیس ترکیه در ده روز گذشته نزدیک به سی نفر را به خاطر پوشیدن این تی‌شرت‌ها که رویش کلمه "قهرمان" ( HERO) نقش بسته، بازداشت کرده است.
این شبکه تلویزیونی می‌گوید بازداشت‌ها در این ارتباط همچنان ادامه دارد. سی‌ان‌ان ترک گفته است شماری از بازداشت‌شدگان در صدد شرکت در امتحانات دانشگاه و شماری هم در پردیس‌های دانشگاهی بودند که بازداشت شدند.
تی شرت هایی که بلای جهان اردوغان شده است
تی شرت هایی که بلای جهان اردوغان شده است
به نظر می‌رسد بازداشت‌ها پس از آن آغاز شد که گوکان گوچلو، یک سرباز پیشین ارتش که متهم به شرکت در کودتای نافرجام سال پیش شده، در جلسه دادگاهش با تی‌شرتی شرکت کرد که روی آن کلمه "قهرمان" دیده می‌شد.
دولت ترکیه آقای گولن را که در آمریکا است، متهم کرده در این کودتا دست داشته است، اتهامی که آقای گولن آن را رد می‌کند.
جنبش مرتبط با آقای گولن در ترکیه یک سازمان تروریستی قلمداد می‌شود و پوشیدن تی‌شرت‌هایی که رویش قهرمان نوشته شده به معنای حمایت از گولن و کودتا قلمداد می‌شود.
روزنامه صباح که هوادار دولت است نوشته که کلمه قهرمان به زبان ترکی می‌تواند مخفف عبارت "باشد که روحانی محبوب برکت دهد" که روحانی مورد نظر می‌تواند فتح‌الله گولن باشد. این روزنامه نوشته که هواداران گولن در ارتباطات خود معمولا از نمادها استفاده می‌کند.
روزنامه جمهوریت که مخالف دولت است نوشته که این تی‌شرت‌ها تا پیش از این جنجال به قیمت ۱۵ لیر (۴ دلار آمریکا) به فروش می‌رفتند اما اکنون دیگر در بازار وجود ندارند./بی بی سی
 
کلمات کلیدی : تی شرت سفید+ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.