توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472505
دیلی تلگراف: ترامپ شبیه مهاجم خط حمله‌ای است که ...
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۷
روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی به «تجدید ساختار گسترده» در کاخ‌سفید پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشت به گفته منابع آگاه در واشنگتن، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صدد پاکسازی کارکنان کاخ سفید است.

در این گزارش به قلم روث شرلوک آمده است: منابع سیاسی در واشنگتن یکشنبه شب اعلام کردند دونالد ترامپ در تلاش برای پاکسازی گسترده مقامات ارشد خود در کاخ سفید است زیرا در پی سپری شدن مخرب ترین هفته طی دوران ریاست جمهوری خود، در پی یک «تجدید ساختار گسترده» است.

در پی اقدام ناگهانی رئیس جمهور آمریکا در اخراج جیمز کومی، مدیر اف بی آی و تلاش برای مقصر دانستن کسی برای این موضوع،‌ گفته می شود دونالد ترامپ در تلاش برای برکناری هم پیمانان بلندپایه خود از رینس پریباس، رئیس کارکنانش گرفته تا شان اسپایسر، سخنگوی مطبوعاتی اش است. یک منبع معتبر به مایک آلن، روزنامه نگار سیاسی برجسته گفت:‌ «او از همه ناامید و خشمگین است.» او همچنین گفت: ‌«سوالی که اکنون مطرح می شود این است که این روند تا چه اندازه بزرگ و قاطعانه است.» 

او گفت: دولت ترامپ با سوالاتی در این باره مواجه است که چرا رئیس جمهور تصمیم گرفت جیمز کومی مقام بلندپایه ای را از کار برکنار کند که هدایت تحقیقات درباره ادعاهای مطرح شده در ارتباط با تبانی بین کارزار انتخاباتی ترامپ و روسیه طی دوران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت. دموکرات ها روز شنبه فشارهای خود را در این باره افزایش دادند و سیاستمداران پیشرو و برجسته هشدار دادند که ممکن است از رأی دادن به نامزد جدید برای سمت ریاست اف بی آی خودداری کنند؛ کسی که باید از سوی سنا تأیید شود، تا زمانی که یک دادستان ویژه منصوب شود.

همچنین درخواست های فزاینده ای از جمله از سوی جمهوری خواهان از ترامپ در این باره مطرح شده است که او هر گونه نوار موجود درباره مکالماتش با کومی را ارائه کند. این موضوع پس از آن مطرح شد که رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ممکن است یک نسخه از این مکالمات را در اختیار داشته باشد که به طور مخفیانه ضبط شده است.
مارک وارنر دموکرات بلندپایه در کمیته اطلاعاتی سنا سخنان ترامپ را «شرم آور»‌ توصیف کرد و گفت این موضوع یادآور رسوایی واترگیت است که در نهایت سبب شد ریچارد نیکسون، رئیس جمهور سابق آمریکا از سمت خود استعفا کند.

لیندسی گراهام یکی از قدرتمندترین جمهوری خواهان در سنای آمریکا -که پیشتر از ترامپ دفاع کرده بود- گفت این موضوعی نیست که بتواند بر سر آن شوخی کرد. او گفت: «اگر نوار این مکالمات وجود داشته باشد، آنها باید آن را تحویل دهند.» 

گفته می شود این آشفتگی در داخل کاخ سفید فروکش نکرده است. منابع مطلع اعلام کردند ترامپ تمام طول هفته درگیر این موضوع بود و شخصا همه مشاوران را مورد بازخواست قرار داد زیرا او در تلاش است دریابد چگونه همه موضوعات منفی به رسانه ها درز می کنند و منعکس می شوند.

گفته می شود او به صورتی خاص درباره دفتر ارتباطاتش خشمگین است و با مشاورانش درباره موضوعاتی صحبت کرده است که می تواند به اخراج برخی مقامات منجر شود. برخی منابع اعلام کردند رئیس جمهور آمریکا به طور فزاینده ای بر این باور است که او به یک مدافع سر سخت تر از شان اسپایسر نیاز دارد. در اقدامی که نشانه تشدید این شرایط محسوب می شود، گفته می شود ترامپ اسپایسر یا مایک دابکی مدیر ارتباطاتش را در جریان تصمیمش برای اخراج کومی قرار نداده بود و این دو فقط یک ساعت قبل از اخراج کومی از این موضوع مطلع شده بودند.

مشاوران کاخ سفید در پی اخراج کومی، تلاش کردند برکناری او را توجیه کنند که این روند ظاهرا با سخنان خود ترامپ مغایر بود. ترامپ در اقدامی که شبیه به حادثه درز کردن ماجرای واترگیت به رسانه هاست، تلاش کرد خودش این بحران را رتق و فتق کند و با انجام دادن مصاحبه ها و توئیت های فراوان، سخنان کارکنانش را زیر سوال برد.
مقامات کاخ سفید روحیه افراد را ضعیف توصیف کردند و گفتند مشاورانی که لازم نیست با رئیس جمهور تعامل داشته باشند، درهای دفترهای خود را می بندند. یک منبع گفت بسیاری احساس می کنند به سبب رفتار رئیس جمهور آمریکا، مأیوس شده اند و به سبب تمایل او برای اظهار نظر هایی که سبب تضعیف و زیر سوال رفتن روایت های از پیش توافق شده در رسانه ها شده است، ناامید شده اند و احساس می کنند «همانند دروغگو و احمق» جلوه داده شده اند.

نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از هم پیمانان ترامپ گفت رئیس جمهور «شبیه به مهاجم خط حمله ای است که به تنهایی پیش می رود و کسی هم جلودارش نیست و نمی تواند از او دفاع کند زیرا هیچ کسی نمی داند شرایط بازی چیست (بازی او را بخواند).»

گینگریچ -که در حال کار کردن بر روی بیوگرافی ترامپ است- همچنین گفت: «اما این اقدام سبب می شود امکانات ریاست جمهوری برای به محافظت از او در برابر اشتباهات و به حداکثر رساندن قدرت او،  به حداقل برسد.» 

او گفت: «در برخی مراحل، امیدوارم او یاد بگیرد تیمش را چینش کند. فکر نمی کنم او بتواند همیشه به خودش کمک کند.»
 
کلمات کلیدی : کاخ سفید ، ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، عزل و نصب در کاخ سفید ، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.