نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345146
نعمت‌زاده عنوان کرد:
از سرعت‌عمل اجرای برجام راضی نیستیم/ همکاری با اتریش در صنعت خودرو
بخش اقتصادی الف، 26 فروردین 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۰
وزیر صنعت گفت: بانک مرکزی بدهی‌های معوق بین‌المللی کشور را که امکان پرداخت آن در دوران تحریم نبود، با بیمه صادراتی ایتالیا تقسیط کرده و قسط نخست را هم پرداخت شده است.

محمدرضا نعمت‌زاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، سفر هیئت همراه نخست وزیر ایتالیا چهارمین هیئت ایتالیایی دانست که در شش ماه گذشته به ایران آمدند و گفت: رئیس جمهور ایران هم در سفر نخست خود به اروپا در پنجم بهمن ۹۴ به ایتالیا سفر کرد. بر این اساس شاید نزدیکی فرهنگی کشورمان با ایتالیا و ارتباط سنتی با این کشور موجب شد که آقای روحانی نخستین سفر اروپایی خود را با این کشور آغاز کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ایتالیا پیش از تحریم‌ها یکی از شرکای بزرگ اقتصادی ایران با حدود شش تا هفت میلیارد یورو مبادله تجاری به شمار می‌رفت، افزود: آنها حتی در دوران تحریم، کشورمان را ترک نکردند و البته برخی علاقه های عاطفی و ارتباطی هم میان دو کشور وجود دارد، به نحوی که پیمانکاران ایتالیایی پس از انقلاب و حتی در دوران جنگ طرح های مختلفی را در ایران در زمینه های مختلف از جمله فولاد مبارکه و صنعت نفت و گاز انجام دادند و دانش فنی را هم منتقل کردند.

وی تصریح کرد: سه فاز پارس جنوبی را پیمانکاران ایتالیایی با کمک پیمانکاران ایرانی به پایان رساندند. به همین دلیل، حدود ۳۰ سند در سفر رئیس جمهور کشورمان به ایتالیا امضاء شد و در سفر اخیر نخست وزیر ایتالیا به کشورمان هم شش سند دیروز و ۱۲ سند امروز امضاء شد؛ اما آنچه که امروز امضاء شد در زمینه های ساخت تجهیزات بیمارستانی، همکاری در توسعه زیرساخت های فرودگاه، نیروگاه های با انرژی تجدیدپذیر بادی و خورشیدی و همچنین در سایر صنایع از جمله فولاد مخصوص بود.

نعمت زاده گفت: برای ساخت شیرآلات مخصوص صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سندی در سفر رئیس جمهور به ایتالیا امضاء شد که اکنون کار ساخت کارخانه آن در اطراف تهران توسط ایتالیایی ها آغاز شد و این در شرایطی صورت گرفت که کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا حدود ۱۲ سال بود که تعطیل بود و قرار شد دوباره تشکیل شود که چند ماه دیگر نخستین جلسه آن برگزار می شود.

وی اظهار داشت: حدود ۱۸ مورد از اسناد امضاء شده در سفر رئیس جمهور کشورمان به ایتالیا مربوط به فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بود و از این تعداد تاکنون هشت مورد عملیاتی شده است؛ ضمن اینکه طراحی و ساخت دستگاه های دیالیز پیشرفته که اکنون از خارج وارد می شود از دیگر توافقات دو کشور بوده و قرار شد یکی از شرکت های ایتالیایی با حضور در ایران و سرمایه گذاری مشترک این دستگاه ها را در کشورمان تولید کند.

نعمت زاده درباره جرئیات شش سندی که دیروز میان ایران و ایتالیا امضاء شد گفت: همکاری های محیط زیستی، گردشگری، نیروگاه ها و انرژی های تجدید پذیر، همکاری در زمینه برگزاری نمایشگاه های بین المللی، راه آهن و تولید فولاد مخصوص از جمله موضوعات این اسناد بود؛ ضمن اینکه خست وزیر ایتالیا با رئیس جمهور و برخی از وزراء، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و همچنین جلسه بسیار خوب و گرمی با مقام معظم رهبری داشت.

نعمت زاده با اشاره به اینکه تحریم بانکی و قطع روابط بانکی مهمترین مشکل ما بود، افزود: نخست وزیر ایتالیا هیئت هایی از بانک‌های مختلف را همراه خود آورده بود و رئیس بیمه های صادراتی «ساچه» هم آمده بود و این ها نشان می دهد که آنها برای همکاری جدی هستند؛ در این میان آنها اعلام کردند چهار میلیارد یورو بیمه صادراتی برای فعالیت در ایرانو ۸۰۰ میلیون یورو هم جداگانه برای فعالیت های کوچکتر تصویب کردند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم بدهی های معوق کشورمان را که امکان پرداخت آن در دوران تحریم نبود، با بیمه صادراتی ایتالیا تقسیط کردند و قسط نخست را هم پرداخت کرد.

این عضو کابینه یازدهم، با اشاره به اینکه به سرمایه گذاری و دانش روز نیاز داریم گفت: قراردادهایی که منعقد شده در این راستا است؛ به نحوی که وزیر آموزش عالی ایتالیا هم همراه هیئت ایتالیایی برای دومین بار به ایران آمد که نشان می دهد آنها می خواهند در زمینه های علمی و تخصصی هم با ما کار کنند. بنابراین مجموع همکاری‌ها میزان حجم مبادلات تجاری ایران و ایتالیا را که پارسال حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بوده، به حجم قبل از تحریم ها یعنی حدود ۷ میلیارد یورو باز می‌گرداند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از سرعت عمل اجرای برجام راضی نیستیم؛ گفت: اما عجله کردن هم می تواند به ضرر کشور تمام شود. به هرحال رفت و آمدها ادامه دارد و رئیس‌جمهور کره جنوبی با هیئت بزرگ اقتصادی در روزهای آینده و شنبه هفته پیش رو هم خانم موگرینی با حدود هفت نفر از رؤسای کمیسیون های مختلف اتحادیه اروپا به کشورمان سفر می کنند.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه کالاهایی را که در داخل توان تولید آن وجود دارد نباید از خارج تأمین کنیم گفت: شاید پیشنهادی به دولت و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ببریم برای ممنوع کردن واردات کالاهایی که در داخل تولید می کنیم. لیست این کالاها تهیه شده و تصویب نهایی آنها منوط به نظر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است؛ البته کارهای کارشناسی به پایان رسیده است و هفته آینده لیست این کالاها به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه مجاز نبودیم به جز با استفاده از اعمال تعرفه و دیگر روش های استاندارد قانونی جلوی ورود کالایی را بگیریم، به همین دلیل در جهت حمایت از تولید داخل تعرفه واردات برخی کالاها را که امکان تولید آن در داخل وجود دارد افزایش دادیم و افتخار ما این است که اگر وعده ای دادیم در حد وسع خود به آن عمل کردیم.

نعمت زاده گفت: زمینه همکاری ها وجود دارد و موانع اجرایی شدن برجام در حال برطرف شدن اما زمان بر است؛ طرفین هم اعلام کرده‌اند که در اجرای برجام باید به تعهدات خود عمل کنند و این اعتمادسازی در حال افزایش است، در حالیکه برخی ها که مطلع نیستند درباره این مسائل مطالب نادرستی را بیان می کنند.

وزیر صنعت و معدن و تجارت همچنین گفت: در زمینه همکاری با شرکت پژو از اسفند کار را آغاز کردیم و تیم فرانسوی اکنون در حال همکاری با ما و شرکت در شرف ثبت است که به صورت مشترک۵۰ به ۵۰ است؛ ضمن اینکه برای ارتقای توان بازرسی فنی خودرو با یک گروه متخصص اتریشی توافق نامه امضاء کردیم تا تجاربشان را به کشورمان منتقل و اطلاعاتمان را به روز کنیم.

نعمت زاده با بیان اینکه توافقی هم امروز با شرکت ایتالیایی در این زمینه امضاء شد ادامه داد: امروز(پنجشنبه) با خودرو و قطعه سازان برای پیگیری این مسائل در دفترم جلسه دارم، اما خواهش می کنیم مردم اجازه دهند توان داخل در تولید خودرو را رشد دهیم و به یکی از صادرکنندگان خوب خودرو در جهان تبدیل شویم.

نعمت زاده درباره خروجی سفر هیات های گوناگون اقتصادی به کشورمان گفت: به هرحال برخی سفرهایی که در ابتدا انجام شد برای اعلام همکاری آن ها و همچنین نشانه رقابت این هئیت ها بود. این رفت و آمدها و آشنایی آن ها با امنیت و میزان پیشرفت های کشورمان تاثیر مثبتی بر ذهنیت آنها نسبت به کشورمان گذاشت و تعداد گردشگران خارجی را در کشورمان افزایش داد.
 
کلمات کلیدی : تحریم+اجرای برجام
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۱:۲۰:۰۳
آقای وزیر به اندازه کافی سود نکرده اید؟
هزینه های ... جبران نشد؟
آیا شما نمیخواهید قیمت های بالا و کیفیت پایین خودرو را پشت نام های جدیدتری از خودرو پنهان کنید؟ (3645641) (alef-11)
 
محمد قاسمی
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۵:۳۶:۳۶
وقتی نعمت زاده این حرف و میزنه یعنی قراره عوض شه
وقتی بروجردی وزیر اسبق بهداشت رو هم میخواستن عوض کن این رفتار و نشون داد (3646112) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۶:۱۳:۴۰
سهم 15 درصدی سایپا در عراق نشان می دهد که اگر خودرو ارزان و با کیفیت خوب تولید کنیم ( که لزوما" نباید همه اجزایش را خودمان تولید کنیم ) حتی می توانیم صادر کنیم. (3646181) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۰۸:۰۹:۲۶
با ورود برندهایی اروپایی انحصار خودرو هم شکسته خواهد شد البته اگر برادران دلواپس اجازه بدهند . (3646930) (alef-11)
 
ابوالحسن-ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۱:۳۴:۵۵
ژنرال بازنشسته قدرت بوی الوداع می آید که ... (3645669) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۰۸:۳۳
.... حالا حالا ها دنبال بستن قرارداد بدوید تا بهار جانها بیاید و همه چیز را نو و خونه تکانی اساسی بکنیم .... (3645722) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۰۸:۱۰:۳۶
مگه بهارتون رو در خواب ببینید با اون همه خرابکاری تو اون هشت سال و نابودی ارزش پول ملی و اعتبار ایران (3646931) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۱۲:۰۹
دوستانی که الان میخوان بیان باز بگن برجام اجرایی نشده و این حرف ها به این بخش از نوشته هم دقت کنند خواهش میکنم:

"نعمت زاده گفت: زمینه همکاری ها وجود دارد و موانع اجرایی شدن برجام در حال برطرف شدن اما زمان بر است؛ طرفین هم اعلام کرده‌اند که در اجرای برجام باید به تعهدات خود عمل کنند و این اعتمادسازی در حال افزایش است، در حالیکه برخی ها که مطلع نیستند درباره این مسائل مطالب نادرستی را بیان می کنند."

از اغاز هم مشخص بود این پروسه چتد سالی زمان میبره
اما نمیدونم چرا بعضی صبر ندارند و ثانیه شمار گذاشته اند و هر لحظه میگویند: دیدید؟ برجام اجرا نشد! (3645729) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۲۱:۰۶
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟! (3645754) (alef-11)
 
اسناد
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۳۱:۰۷
مردم به چه چیزی اجازه دهند جناب وزیر؟ دیگه چکار کنیم که نکردیم؟ ماشین سی سال پیش را با کیفیت چینی آشغال و با قیمت چند برابر اونم با درآمد پایین خریده و آخر سر هم ضد انقلاب هستیم و چیزی هم از کیفیت نمیفهمیم دیگه چکار باید کنیم؟ ایکاش چند دقیقه میتونستم در یه برنامه زنده جواب بی‌...و ... شما را در یه مناظره زنده بدم
ای کاش این مملکت. و این مردم بینوا از دست امثال شما در امان باشند.... (3645773) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۳:۴۷:۳۳
خوب زبونتون باز شده ! مگر همین خودرو ها در دولت قبل تولید نمیشدند ؟ (3645908) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۵:۳۷:۴۵
دولت قبلی به مردم نگفت ضد انقلاب (3646114) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۶:۲۱:۵۵
چرا حتی در دولت قبلتر هم تولید میشده...حتی قرار دادش هم خود جناب وزیر صنعت امضا کرد...پژو پراید و... (3646199) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۶:۲۹:۵۸
همین خودروها قرار دادش زمان همین اقای نعمت زاده امضا شده.... (3646208) (alef-11)
 
استاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۹:۵۴:۳۵
عزیزم همین حرف را بسیار شدیدتر تو دولت قبلی هم میگفتم مدیریت قبلی بسیار بدتر بود اسفناک بود.... (3646502) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۲۰:۳۳:۴۸
آخه چه ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مسأله اصلاً این دولت و اون دولت نیست.
مردم ما خیلی خیلی ساده و زودباور هستن.
از ماست که بر ماست. (3646538) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۰۸:۱۲:۲۳
دولت قبل پای خودروهای آشغال چینی رو به ایران باز کرد ولی لیاقت ایرانی خودروهای اروپایی و ژاپنی و آمریکایی است . (3646935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۳۴:۰۳
برجام نمایشی بود برای کسب کرسی های مجلس.البته تاحدودی برای دولت وحامیانش توفیق داشت.اما سال ۹۶سال جواب دادن است که دستاوردهای هسته ای را به چه فروختیم.ونتیجه اش چه شد.
امیدورام مردم سال اینده درست انتخاب کنند (3645781) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۳:۴۸:۱۰
باشه نمایش بود ! از تحریم های شما کاغذ پاره خواندن تحریم ها بهتر بود ! (3645910) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۲۱:۱۸:۲۳
از تحریمهای ما یا از التماس شما برای تحریم مضاعف (3652082) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۱:۵۱
چطور آفتاب تابان (برجام ) را نمی بینی !!! (3645804) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۲:۰۲
قطعنامه ها کاغذ پاره نیست.
این نتیجه ای بود که ما مردم گرفتیم. (3645805) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۶:۳۰:۳۰
ولی مثل اینکه برجام برای امریکا کاغذ پاره است.... (3646211) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۲۳:۴۹:۵۳
از خودت حرف بزن نه از مردم (3647915) (alef-11)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۳:۱۲:۱۳
نمایندگان مجلس شورای اسلامی خصوصا نماینده ای که خیلی خود جوش و یکهویی در هنگام اخذ رای اعتماد , لقب ( پدر صنعت ایران ) را به اقای مهندس نعمت زاده اهداء نمودند یقینا در تمام ... چون عوام هم می دانند که ,, ازموده را مکررا ازمودن خطاست ,, (3645858) (alef-11)
 
امیر
Austria
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۳:۴۰:۵۳
درست است که برجام به کندی پیش میرود و کمی هم طبیعی است ولی نباید دولت را نا امید بکنیم حتی اگر هیچ تحریمی هم نباشد بهترین دولت هم که سر کار باشد ولی مردم اتحاد نداشته باشد به هیج وجه کشور خوبی در جهان نمی شویم (3645898) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۳:۵۵:۰۸
متاسفانه ... انتخابات اقای روحانی سابقه کلی بافی طولانی در این سیستم دارد . انچه برای من عجیب است 7 سال قبل با روی کار امدن اقای اوباما کارخانه های ماشین سازی جنرال موتورز و کرایسلر ورشکست شده بودن و با دادن برنامه و حمایت دولت انها در مدت 3 سال دوباره موفق شدن . چطور است که بعد از 35 سال هنوز کارخانه های خودرو سازی ما دارند در جا میزنند ؟ (3645922) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۶:۱۷:۱۸
شما تکنولوژی آمریکا را با ما مقایسه می کنی ؟
راستی می دانی چرا کارخاجات آمریکایی ورشکسته شدند ؟ به خاطر بیمه سخاوتمندانه ای که به کارکنان خود می دادند. (3646192) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۸:۲۵:۲۱
نعمت زاده جان! ولی ما راضی هستیم.ما خیلی سریع و تا قبل از انتخابات وظایف خود در برجام را انجام دادیم.حالا منتظر می نشینیم و آقای عراقچی از طریق ایمیل فشار می آورد.شاید دشمن هم تعهدات خودش را اجرا کرد.اصولا این را بگم که از اول می دانستیم نمی توان به امریکا اعتماد کرد و کشورهای دیگر هم دهان کدخدا را نگه می کنند،ولی به هر حال ما راضی هستیم. (3646401) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۹:۵۵:۲۴
چه کشورهای عتیقه ای رو هم برای همکاری در زمینه خودرو پیدا میکنید، این هم کشور مطرح در خودروسازی، ژاپن، کره، آلمان، حتی ایتالیا و چین همه رو ول کردید بین این همه پیغمبر جرجیس رو انتخاب کردید؟ مثلا کدام برند رو قراره از اتریش بگیریم و تکنولوژیش رو بیاریم ایران؟ (3646504) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۷ ۱۰:۵۶:۳۸
اتریش عتیقه س لابد ما خوبیم! (3647048) (alef-11)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۵۷:۵۲
برجام اگر برای ما آب نداشت برای تو که نان داشت (3649400) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.