نظر منتشر شده
۲۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429341
نقشه خطرناک ترکیه برای جنگ سوریه
بخش بین الملل الف، 9 دی 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۳
روسیه، ترکیه و ایران که در تخلیه شهر حلب سوریه از گروههای تروریستی و در مقابل نجات شهروندان فوعه و کفریا به توافق رسیدند بر سر برگزاری نشست جدیدی در قزاقستان در ژانویه 2017 به توافق رسیدند.
در این ارتباط دیروز خبرهایی مبنی بر توافق تازه روسیه و ترکیه منتشر شد.

خبرگزاری آناتولی نوشت: ترکیه و روسیه درباره طرح پیشنهادی به طرف ها برای گسترش این آتش بس به تمام مناطق سوریه به توافق رسیدند. هدف این طرح، اجرای آتش بس در تمام مناطق درگیری میان بشار اسد و گروه های تروریست است. آنکارا و مسکو در چارچوب این توافق برای اجرای آتش بس میان طرف های درگیر در سوریه تلاش خواهند کرد، اما گروه های تروریستی شامل این توافق نیستند. در صورت اجرای موفق آتش بس، بشار اسد و مخالفان در آستانه، پایتخت قزاقستان به مذاکرات سیاسی خواهند پرداخت. در چارچوب توافق روسیه و ترکیه پیشنهاد شده از نیمه شب 28 دسامبر(بامداد 29 دسامبر) در سوریه آتش بس برقرار شود.

خبرگزاری رویترز هم روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شد کسوریه قرار است به سه منطقه نفوذ تبدیل شود. بر اساس این ادعا بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هم حداقل برای چند سال در قدرت باقی بماند. رویترز نوشته است که این توافق که بر اساس آن نظام سوریه فدرالی می‌شود، باید به تائید اسد، مخالفین و نهایتا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده برسد. رویترز ادعا کرده‌ که قرار است رایزنی‌هایی با تهران برای متقاعد کردن این کشور به پذیرش این طرح صورت گیرد.

خواب ترکیه برای به قدرت رساندن تروریست ها از طریق مذاکرات
ساعاتی بعد از اعلام توافق، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با تایید خبر خبرگزاری آناتولی گفت که چنین توافقی به دست آمده است. وی در عین حال تاکید کرد که موضع بلند مدت دولت ترکیه این است که بشار اسد نمی تواند بخشی از ترتیبات دوره انتقالی در سوریه باشد.

گفتنی است این توافق در حالی بدست آمده که ارتش ترکیه با تجاوز به خاک سوریه در پی تصرف شهرهای شمال این کشور می باشد تا کردها را در تنگنا قرار دهد و آنها را کنترل کند. همزمان اردوغان پیگیر تقویت جبهه حامیان تروریست ها در مذاکرات قزاقستان می باشد تا بتواند بهتر به خواسته ها و اهداف خود دست یابد. به همین دلیل بود که رییس جمهور ترکیه خواستار شرکت عربستان سعودی و قطر در مذاکرات صلح سوریه با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه شده است. اردوغان گفته است که قطر و عربستان هم باید در نشست وزرای خارجه در خصوص سوریه که ماه آینده میلادی در قزاقستان برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

اما به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان در مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی آرتیِ روسیه گفت اصرارهای عربستان سعودی در خصوص لزوم کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از قدرت نشان می‌دهد رژیم آل‌سعود نباید در گفتگوهای صلح سوریه شرکت داده شود. دهقان افزود: «عربستان سعودی مرز مشترکی با سوریه ندارد اما در پی براندازی نظام سوریه است از این رو نمی‌توان با آنها مذاکره کرد.»

در تحولی دیگر وزیر خارجه عراق عنوان کرده که کشور عراق نیز باید به مجموعه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه بپیوندد. ‌ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق گفت: امیدوارم عراق به توافق سه جانبه که در رابطه با حل بحران سوریه است، بپیوندد. او در ادامه گفت:‌ عراق به فکر پیوستن به این توافق است زیرا ثبات سوریه بر عراق نیز تاثیر می‌گذارد. وی افزود:‌ گروهک داعش از طریق سوریه وارد عراق شدند.

بدون شک شرکت دولت عراق در مذاکرات قزاقستان بدلیل نزدیکی این کشور به محور مقاومت، کفه این جبهه را تقویت خواهد کرد و به نفع منطقه و پایان دادن به حیات و جولان تروریست ها خواهد بود.

گفتنی است هر توافقی درباره سوریه باید به طور واضح و مشخص مبتنی بر این باشد که تنها مردم سوریه هستند که درباره بشار اسد تصمیم می گیرند، باید سرنوشت ادلب که در حال حاضر به محل تجمع تروریست ها تبدیل شده مشخص شود، ترکیه نباید با کمک گرفتن از عربستان و قطر دوباره به تجهیز و تسلیح تروریست ها بپردازد و کانال های کمک به تکفیری ها باید قطع شود و مهمتر از همه می بایست وضعیت عملیات سپر فرات تعیین شود و این کشور به تجاوز خود پایان دهد.

با توجه به پیروزی های جبهه مقاومت و اوضاع نابسامان حزب عدالت و توسعه در داخل ترکیه، اردوغان در موقعیتی نیست که اهداف نامشروع خود را که در میدان نبرد و با پشتیبانی همه جانبه از تروریست ها نتوانست پیش ببرد حالا در قالب مذاکرات عملیاتی سازد.

لازم به ذکر است ترکیه، عربستان سعودی و قطر حمایت کنندگان اصلی تروریست هایی هستند که از سال 2011  خواستار سرنگونی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هستند اما ایران و روسیه به درستی بر این امر اشتراک نظر دارند گروه‌های مسلحی که در خاک سوریه به جنگ علیه دولت دمشق مشغول هستند تروریست می باشند که در طول این سال ها از هیچ جنایتی برای رسیدن به اهداف خود فروگذار نبوده اند.
 
کلمات کلیدی : حلب+سوریه+آزادی حلب+ارتش سوریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۰۹:۴۴:۲۲
ترکیه در جریان جنگ سوریه حقیر شد (4089670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۶:۰۵:۱۵
ترکیه حقیر بود, عزیز...میشه گفت, حقیر تر شده... (4090448) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۹:۰۷:۱۵
ایران نباید اجازه بده وگرنه روسیه ثابت کرده حاضره ایران یا سوریه رو خیلی ساده به غرب بفروشه (4090748) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۱:۴۷:۱۷
ترکیه با سیاست چنگ باخته را با تغییر سیاست با برد عوض نمود ؟ و دوباره سرکیسه عربستان و قطر به طرف ترکیه سرازیر می شود (4090979) (alef-13)
 
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۰:۱۵:۰۶
باسلام اگر توان مقاومت تاانجا بود که کار را یکسره کند عالی بود با این حال اجازه دادن به عربستان و قطر به دخالت در این امر اشتباه بزرگی است . ترکیه نیز به مانند عربستان و قطر است با این فرق که مستقیم وارد معرکه شده و به نحوی سهم خواهی می کند (4089711) (alef-13)
 
سعید
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۰:۲۲:۵۱
این مسئله آزادسازی حلب و چانه زنیهای سیاسی بعد از آن وضعیت آزاد سازی خرمشهر و تلاشهای دست یابی به صلح بعد از آن را تداعی می کند. می گفتند اعراب حاضر شده بودند صلح کنند و چندین میلیارد غرامت هم بدهند. اگر چنین پیشنهادی پذیرفته میشد قطعا ایران و عراق امروز وضعیت دیگری داشتند. (4089722) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۰:۴۹:۰۳
من با اقدامات تركيه موافقم چون سر ماندن اسد تعصب ندارم و الويت من اتمام جنگ در سوريه است هر كسي حكومت كند مهم نيست فقط جنگ تمام شود چون وضع مردم به اينكه چه كسي حكومت خواهد كرد ربطي ندارد (4089769) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۱:۴۸:۰۳
این همان نظر داعش و النصره است
از تغییر اسد شروع و به تغییرات در ایران ختم میشود
البته کور خوانده اند (4089872) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۱:۵۵:۴۵
ایا به این فکر کردی اسد نباشد سوریه ای هم نخواهد بود لیبی را نگاه کن علیرغم یکدستی قومی بعد از 6 سال به کجا رسیده است. (4089884) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۳:۰۶:۳۳
دوست عزیز بنده هم با جنگ مخالفم و ضمنا خیلی هم مذهبی نیستم اما به نظرت اگر سوریه بیفته دست طرفداران عربستان و حکومت طالبانی اونجا راه بیفته برا مردم سوریه و کل منطقه خوبه؟ در اونصورت اونجا منبع جدید تروریسم خواهد شد و میره زیر سیطره عربستان
لذا بنده مخالف تفکر شما هستم به نظر من جنگ باید تا بیرون راندن مزدوران عربستان و ترکیه ادامه پیدا کنه کسانی هم که در سوریه می جنگند دقیقا در حال جنگ علیه تروریسم هستند و این حرفها که اون گروه ها دنبال دموکراسی هستند را قبول ندارم چطور ممکنه گروه هایی که توسط عربستان حمایت میشن دنبال دموکراسی باشن؟ اگر هم قراره حکومت سوریه عوض بشه خود حکومت عربستان در اولویت تغییر قرار داره و برای من هم جای سواله و هم خنده داره که حکومت دیکتاتوری عربستان میخاد برای سوریه تعیین تکلیف کنه!!! و دموکراسی بیاره!!! (4090030) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۵:۵۹:۰۱
چقدر هم ترکیه نگران جنگ و ناراحتی مردم سوریه است لطفا با این استدلال به شعور مردم توهین نکنید (4090434) (alef-13)
 
اسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۲:۱۰:۰۹
با توجه به پیروزیهای اخیر در حلب چرا باید با ترکیه ای که حامی تروریستهاست ودر داخل کشور خودشان نیز اوضاع خوبی ندارند باید مذاکره شود ، قبول طرح ترکیه یعنی پذیرش آن بعنوان قدرت اول منطقه که این به نفع ایران نیست. (4089914) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۳:۰۶:۲۳
ترکیه بازیچه ی غرب و با این کار ملت ترکیه و شکوه ترکیه رو به نوکری تبدیل کرد (4090029) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۳:۴۲:۰۹
عربستان سعودی مرز مشترکی با سوریه ندارد اما در پی براندازی نظام سوریه است از این رو نمی‌توان با آنها مذاکره کرد....

و ایران چطور؟ ایران نیز مرز مشترکی با سوریه ندارد اما در پی حفظ نظام سوریه به هر قیمت و با هر هزینه ای است...

اگر عربستان حقی در این زمینه ندارد ایران چطور چنین حقی دارد؟ (4090125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۴:۱۱:۵۶
سوریه متحد ما است (4090191) (alef-13)
 
مهدی
Australia
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۴:۵۳:۱۵
ایران به دعوت دولت رسمی و قانونی کشور سوریه وارد شده عزیز. نکنه شما هم تصور میکنی چون آمریکا میفرمایند فلان دولت مشروعیت نداره، خلاص شده و مشروعیت نداره؟
از نظر قانون بین الملل، دولت بشار اسد، دولت مشروع و قانونی کشور سوریه است. (4090287) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۵:۲۹:۰۶
چون امنیت سوریه امنیت ایرانه (4090373) (alef-13)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۵:۵۱:۱۹
جواب شما روشن است،
۱- تروریست ها حتی در کشور خودشان حق حیات ندارند این یک اصل پذیرفته شده جهانی است
۲- هر کشوری حق دارد اگر بتواند هر تروریستی را نابود کند و از پا در آورد این هم یک اصل پذیرفته شده جهانی است
۳ - عربستان کانون تولید تروریست ها و حامی آنهاست، این هم یک واقعیت پذیرفته شده جهانی است
۴ - نتیجه اینکه عربستان هیچ حقی برای حضور در سوریه ندارد و حق قانونی و طبیعی ایران است که در کنار بشار اسد با تروریست ها بجنگد البته ،حضور ایران درسوریه خوشایند تروریست ها و حامیان آنها نیست. (4090411) (alef-13)
 
وطنخواه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۶:۰۷:۴۴
آره والا راست میگی آخه سعودی بیچاره دنبال دمکراسی و عدالت برای شهروندان سوریه است و بویژه در راستای منافع آمریکا مجبور است انتقام کمکهای سوریه در زمان جنگ به ایران را بگیردبرای منافع ملیمان باید مرز مشترک با سوریه داشته باشیم ئلی امریکا می تواند از آن سر دنیا بیاید از مانفع ملیش دفاع کند چقدر شما بی طرفانه و منطقی در مورد ایران نتیجه گیری کردی حظ کردم از این همه حس وطن دوستی (4090452) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۶:۴۵:۴۰
حالا خوبه بغل بخاری نشستی و جان و عمر کسان دیگری اونجا خرج میشه.
ایران به دعوت حکومت قانونی سوریه اونجاست.
ترکیه و قطر و عرب چطور؟
تو که مثلا ایرانی هستی این حرفو بزنی وی به حال بقیه (4090519) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۷:۴۱:۲۶
حق ایران این است که اولا خود بشار اسد از ایران دعوت کرده .. دوما در جنگ 8 ساله با عراق فقط سوریه کنار ایران ایستاد و هزینه هم داد ( در این مورد میتوانید مطالعه کنید اسنادش در اینترنت یافت میشه ) ... حالا شما دوست عرب من از حق عربستان بگو ... ;) (4090613) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۹:۱۰:۰۸
چون سوریه متحد نظامی رسمی ماست و البته عربستان شما هم چیزی فراتر از متحد ، بلکه پدرخوانده همه تروریستهاست . (4090753) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۲۱:۰۱:۳۶
هیچ ربطی به هم نداره.ما ازکشتار مردم جلوگیری می کنیم اما عربستان به گروه های وحشی کمک میکنه .ایا نباید از مظلوم دفاع و جلوی ظالم بایستیم.ازسایر منافع سیاسی هم که فرضا صرف نظر کنیم. (4090902) (alef-13)
 
ممل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۴:۰۱:۳۲
اردوغان ثبات سیاسی ندارد و در حالی به طرز خنده داری دو دوزه بازی می کند که نمیتواند اوضاع داخلی ترکیه را تثبیت کند و با عراق و سوریه در گیر میشود این دو کشور اگر تصمیم به مقابله بگیرند با توجه به تجربه جنگی که دارند باعث ایجاد مشکل جدی برای ترکیه میشوند (4090157) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۵:۲۰:۴۰
اردوغان هر چه به تروریستها کمک کرد نتیجه عکس گرفت هدف او ضربه به منافع ایران است مراقب توطئه های این مرد دیوانه ودورو باشید (4090355) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۹ ۱۵:۴۸:۱۲
اردوغان رویای عثمانی را در سر دارد و فعلا آلت دست شده تا تاریخ مصرفش به اتمام برسد.
اما ایران . پول نداری هیچی نداری تا اقتصاد ما درست نشود در تمام بازیها به عنوان دست دوم باید بازی کنیم (4090402) (alef-13)
 
ولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۲۳:۳۵:۰۰
خواهشا. اینقدر بدبین نباشید.این وسط مردم بی دفاع سوریه چه گناهی کرده اند. (4092317) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.