توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469248
نامه هایی به دولت یازدهم - 4 /چشم پوشی دولت از رانتخواری
"نامه های 11 " که در قالب عکس نوشت منتشر می شود بخشهایی از مکاتبات. نطقها و مواضع دکتر احمد توکلی است که طی دولت یازدهم و ریاست جمهوری آقای روحانی بیان شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰


 
توکلی در نطق میان دستور مطرح کرد:
 
امتیاز خاصی برای فرد خاص باعث سود 400 میلیارد تومانی وی شده/ این روزها رئیس جمهور بسیار عصبانی می‌شود
 
 
نماینده تهران امروز (21 مرداد 93)در مجلس خطاب به روحانی با بیان اینکه "در برابر منتقدان در مذاکرات هسته‌ای صحبت از بزدلی و "به جهنم" می‌زنید" گفت: نه هرکس که منتقد روند مذاکرات هسته‌ای باشد، بزدل سیاسی است و نه هرکس که شیفته آن بود، شیردل انقلابی است.

به گزارش تسنیم، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در سخنانی، گفت: هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور در مورد ماجرای معروف به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی خبری بیان کرد و طی آن نسبت‌های ناروایی را متوجه بنده، نهادهای نظارتی و رسانه‌ها گفتند.

وی افزود: پس از آنکه دادستان دیوان محاسبات اعطای رانت و امتیاز ویژه غیرقانونی را به تاجر خاص رسماً تأیید کرد و به‌دلیل این تخلف به سیف و نعمت‌زاده تذکر داده پرونده را برای یک سال تعلیق کرد، متأسفانه ۳ عضو کابینه در برابر مقام نظارتی فصل‌الخطاب، مواضعی نسنجیده گرفتند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه تأکید کرد: بنده به آقای روحانی نامه نوشتم و از وی خواستم که به همکارانش تذکر دهد که در برابر قانون خاضع باشند. بنده بنا نداشتم این بحث ادامه یابد اما ظاهراً آقای رئیس‌جمهور خودش نیز محتاج تذکر است.

توکلی در مورد بیان جزئیاتی از رانت ۶۵۰ میلیون یورویی که از سوی وزارت صنعت به یک تاجر خاص داده شده گفت: در رانت‌بخشی دوم که مهم‌تر است، بانک مرکزی و وزارت صنعت، امتیاز ویژه به تاجر خاص داده شده است. در این رانت‌بخشی بانک مرکزی و وزارت صنعت با تاجر خاص تفاهم‌نامه‌ ویژه‌ای امضا کردند برای اینکه بتواند به‌خلاف مقررات جاری بار کشتی‌هایش را ترخیص کند و در بازار بفروشد و بعد از ۴ تا ۶ ماه ۶۵۰ میلیون یورو را از بانک مرکزی خریده به فروشنده خارجی بدهد.

وی تصریح کرد: این امتیاز ویژه حتی به شرکت دولتی متقاضی نیز داده نشده است. این کار ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان رانت نصیب تاجر خاص کرده است. مهم‌تر از مقدار این منافع نامشروع، تقویت یک تاجر در بازار خطیر کالاهای اساسی است که با قوت مردم سروکار دارد و جنبه امنیتی پیدا می‌کند.

توکلی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس‌جمهور، شما در شهرکرد گفتید که کالای اساسی به‌دلیل مشکلات ارزی و ده‌ها مشکل دیگر روی آب مانده بود و مشکلات دوبرابر شده بود اما در روزهای اعطای وام و در گزارش ۱۰۰روزه خودتان گفتید که به‌لطف خدا در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به‌اندازه کافی پر است و مشکل نداریم و برای آینده خرید نیز انجام گرفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس این سؤال را طرح کرد: آقای رئیس‌جمهور، آیا شما اطلاع دارید که گمرک ۱۷ روز پیش از اعطای رانت رسماً به وزیر نوشته بود که بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع کالای اساسی متعلق به ۳۰ شرکت را در گمرک وصول کرده و باید هرچه سریع‌تر ترخیص شود؟

وی ادامه داد: جناب آقای روحانی، کدام موضوع درست است، گزارش ۱۰۰روزه، گزارش گمرک و یا حرف‌تان در شهرکرد؟ آقای رئیس‌جمهور، اولاً با تصریح خودتان این فرصت و امتیاز تنها به یک فرد داده شده است و معنایش این است که اذعان دارید که رانت بوده است. ثانیاً اگر فقط همان یک تاجر در خارج از کشور اعتبار داشت، بنده به جنابعالی کتباً امتیازات ویژه و رانتی را خبر داده بودم، چرا از بانک مرکزی نپرسیدید که چرا به تاجر دیگری اجازه نداده‌اند که با اعتبار خودشان کالای اساسی وارد کنند و در بازار بفروشند؟

توکلی تصریح کرد: قانون می‌گوید اگر امکانی را به فردی بدهید و به فرد دیگری ندهید، ممنوع است. شما اسم قانون‌شکنی را شهامت می‌گذارید؟! آقای رئیس‌جمهور، شما مطمئن هستید که تاجر خاص با اعتبار خودش جنس را وارد کرده است؟

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: دادستان کل تاکنون دو بار اعلام کرده که این تاجر هزار میلیارد تومان بدهی معوق دارد، فکر نمی‌کنید او با پول مردم این کار را می‌کند؟ چرا چنین فردی این‌همه مورد عنایت دولت است؟ در شهرکرد گفتید که عده‌ای هیاهو و شایعه کردند و گفتند که رانت‌خواری شده است، آن‌کس که این رانت را پیگیری و مطرح کرد بنده بودم و دیوان محاسبات نیز آن را تأیید کرد.

وی در ادامه افزود: آقای روحانی، اگر می‌خواستم هیاهو کنم، ۲ ماه و نیم وقتم را صرف بیش از ۱۰ مکاتبه و مذاکره از جمله نامه به شما نمی‌کردم. بنده این کار را کردم تا بدون سروصدا و هیاهوی رسانه‌ای مانع قانون‌شکنی و ویژه‌خواری شوم. سرانجام بنده به‌عنوان ناظر قانونی مجلس و در اجرای ماده ۲۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس در ۱۵ دی ۹۲ گزارش آن را به مجلس ارائه دادم.

توکلی در ادامه تأکید کرد: آقای روحانی، آیا اعمال نظارت قانونی بنده و یا انجام وظیفه دیوان محاسبات و یا آگاهی بخشی رسانه‌ها را هیاهو می‌دانید؟ شما که به‌درستی عدم نظارت بر قدرت را اسباب استبداد می‌دانستید، چرا باید عصبانی باشید؟ البته این روزها زیاد عصبانی می‌شوید.

نماینده مردم تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش خطاب به رئیس‌جمهور با بیان "شما در برابر منتقدان در مذاکرات هسته‌ای صحبت از بزدلی و به جهنم می‌زنید" گفت: نه هرکس که منتقد روند مذاکرات هسته‌ای باشد، بزدل سیاسی است و نه هرکس که شیفته آن بود، شیردل انقلابی است.

وی سیاست خارجی را میدان توفیق نسبی دولت دانست و تصریح کرد: بنده معتقدم که این‌گونه سخن گفتن در شأن رئیس‌جمهور نیست. در شهرکرد رسانه‌ها را ملامت کردید که چرا وقتی یک نفر از یک گوشه‌ای به هر دلیلی حرفی می‌زند، همه آن را نقد می‌کنند که لازم است در اینجا به شما بگویم جناب آقای روحانی، اگر رسانه‌ها گزارش نماینده ملت و ناظر منتخب مجلس در شورای پول و اعتبار و نیز حکم مرجع قانونی درباره امر مهمی که با امنیت غذایی ملت گره خورده است، منعکس نکنند، شما می‌توانید بازهم از گردش آزاد اطلاعات در دولت خود سخن بگویید؟ آیا دانستن حق مردم نیست؟

توکلی ادامه داد: شما در شهرکرد گفتید که فساد غرق‌شده سال‌های قبل را نمی‌شود با این سروصداها شست که لازم است بگویم که اولاً اگر فسادی در دولت گذشته رخ داده که چنین بوده، نمی‌توان از رانت اعطایی در این دولت از آن صرف‌نظر کرد. ثانیاً اگر جنابعالی به‌خاطر نداشته باشید، ملت ایران می‌داند که این‌جانب همواره با کجروی‌های دولت گذشته مخالفت کرده‌ام که از جمله آن دستگیری میلیاردر فاسد نفتی که مربوط به دولت قبل است، با پیگیری بنده و چندتن از نمایندگان دیگر مجلس و واکنش قابل تقدیر قوه قضائیه انجام شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید بر "بنده راضی به گفتن این حرف‌ها نبودم" گفت: برای اصلاح معیشت مردم محتاج آرامش هستیم، اما وقتی که دولت نه‌تنها به هشدارهای ناظر قانونی توجه نمی‌کند و نظر یک نهاد متکی به قانون اساسی را نیز برنمی‌تابد و قباحت رانت‌خواری و رانت‌بخشی کمرنگ و هتک جرم‌ستیزان کمرنگ می‌شود، چاره‌ای باقی نمی‌ماند.

وی اضافه کرد: البته این‌جانب اسناد و مدارکی دارم که تا زمانی که ضرورتی نداشته باشد، آنها رسانه‌ای نمی‌کنم و ابتدا آنها را به شما تقدیم می‌کنم زیرا حفظ امید و اعتماد دولت را برای ادامه خدمت لازم می‌دانم.

توکلی تصریح کرد: در اینجا با مردم ایران نیز تجدیدعهد می‌کنم که بر سوگندی که به‌عنوان نماینده آنان در خانه ملت خورده‌ام، بایستم و در راه مبارزه با تبعیض از ملامت، تهمت و ناروا نهراسم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در موضوع رانت ۶۵۰ میلیون یورویی بعضی از رسانه‌ها به‌غلط، بحث این رانت را طوری مطرح کردند که فردی به این مبلغ سوءاستفاده کرده است در صورتی که همان‌طور که گفته‌ام یک امتیاز خاص به یک تاجر اعطا شده که این غیرقانونی است و ارزش آن ۴۵۰ میلیارد تومان است که به‌نفع او بوده است و متأسفانه انحصار او را در بازار کالاهای اساسی که خیلی مهم و سرنوشت‌ساز و امنیتی است بالا برده و نباید این کار انجام می‌شده است که باید نسبت به آن حساس باشیم.
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳
http://alef.ir/vdcam0nu649nem1.k5k4.html?237551
 
کلمات کلیدی : نامه های11+احمد توکلی+روحانی+دولت یازدهم+رانتخواری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.