توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 342446
اوباما برای دستیابی به توافق با ایران کنگره را فریب داد!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۹
پایگاه اینترنتی فری‌بیکن در گزارشی به امکان گمراه شدن قانونگذاران آمریکایی برای پذیرش توافق هسته‌ای ایران پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی فری‌بیکن در گزارشی نوشت: بنابر گفته منابع آگاه و با توجه به یک اعلان رسمی ارسال شده به وزارت امور خارجه آمریکا، کنگره در حال بررسی امکان اقدام دولت اوباما به گمراه کردن قانونگذاران در خصوص وسعت امتیازات اعطا شده به ایران تحت توافق هسته‌ای تهران در تابستان گذشته است. همچنین احتمال تنظیم دوباره شرایط توافقنامه مذکور به طور مخفیانه از سوی مقامات دولت پس از دستیابی به آن در حال بررسی است.

این بررسی‌ها پس از اینکه در هفته گذشته مقامات ارشد از احتمال لغو تحریم‌های بیشتر ایران و دریافت سلاح‌ از سوی این کشور خبر دادند، آغاز شد. در واقع در زمان امضای توافق دولت به کنگره اطمینان داده بود که این اقدامات انجام نمی شوند.

«مایک پمپئو،» نماینده جمهوری‌خواه آمریکا در این خصوص اعلام کرد: «شکاف میان وعده‌های آنها و حقیقت ترسناکی که امروز در حال اجرا است به طور مدام رو به افزایش است. در حال حاضر تلاش ما بر این است تا مشخص کنیم که آیا با فریبی عمدی رو به رو هستیم یا با سطوح جدیدی از قبول اقدامات ایرانیان.»

در هفته گذشته بحث‌های گوناگونی در این خصوص صورت گرفته است. یکی از موضوعات مورد بحث این است که به نظر می‌رسد دولت آزمایش‌های موشکی بالیستیک اخیر ایران را دیگر نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نمی‌داند.

در این گزارش آمده است: مقامات ارشد دولت از جمله وزیر امور خارجه آمریکا -جان کری- سوگند یاد کردند بنابر قطعنامه شورای امنیت ایران به طور قانونی از انجام آزمایش‌های موشک بالیستیک بازداشته می‌شود. این درحالیست که سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته از اقدامات موشکی اخیر ایران انتقاد کرد، اما آن را نقض توافق ندانست.

بحث دومی که در جریان است به بیانیه اخیر وزارت خزانه داری آمریکا مربوط می‌شود. در این بیانیه آمده است آمریکا قصد دارد تحریم‌های غیر هسته ای بیشتری را لغو کند. همچنین دسترسی غیر مستقیم ایران به سیستم مالی آمریکا میسر خواهد شد.

در حال حاضر نگرانی قانونگذاران آمریکا از اقدامات دولت این کشور برای لغو کردن تحریم‌های بلند مدت علیه ایران افزایش یافته است.

لی زلدین، پتر روساکم و مایک پمپئو (اعضای کنگره آمریکا) هفته گذشته در نامه‌ای به وزارت امور خارجه نوشتند: « جان کری و دیگر مقامات دولت به کنگره و مردم آمریکا اطمینان دادند که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هنوز هم به این کشور اجازه می‌دهد تا با اقدامات خطرناک ایران مقابله کند.»

آمریکا ادعا کرده بود آزمایش‌های موشکی اخیر ایران توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های برتر جهان را نقض می‌کند. این در حالیست که مقامات آمریکایی در روزهای اخیر از استفاده از کلمه «نقض» امتناع می‌کنند و معتقدند فعالیت‌های تهران « در جهت تعهداتش» نیست.

قانونگذاران این عمل دولت اوباما را در تناقض با تعهدات قبلی آن می‌دانند. البته مقامات ایرانی نیز اعلام کرده‌اند آزمایشات موشکی جدید این کشور ربطی به توافق هسته‌ای ندارد.
 
کلمات کلیدی : توافق هسته ای ایران ، بین الملل ، آمریکا ، قانونگذاران ، کنگره ، مجلس ، اوباما ، دولت ، جمهوری خواه ، مایک پمپئو ، پتر روساکم ، لی زلدین ، تهران ، آزمایش موشکی ایران ، شورای امنیت ، قطعنامه ، بالستیک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.