توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480047
وزیر خارجه آلمان ترامپ را به تشدید تنشها در خاورمیانه متهم کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱
وزیر امور خارجه آلمان با انتقاد از اقدام هماهنگ کشورهای عربی در قطع روابط خود با قطر، رئیس جمهوری آمریکا را به تشدید تنشها در خاورمیانه متهم کرد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه «هاندلس بلات»، «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با این روزنامه آلمانی، ضمن انتقاد از اقدام هماهنگ کشورهای مهم جهان عرب در قطع روابط خود با قطر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را به تشدید تنشها در خاورمیانه متهم کرد.

وزیر خارجه آلمان در این مصاحبه، با انتقاد از نحوه رفتار کشورهای جهان عرب با قطر، آن را روند «ترامپیزه» کردن روابط خواند. گابریل در این باره گفت: «ترامپیزه کردن روابط در منطقه ای که هم اکنون نیز گرفتار بحران است، کاری بس خطرناک است».

وزیر امور خارجه آلمان و معاون صدراعظم این کشور در مورد وخیم تر شدن بحران موجود در روابط قطر با کشورهای جهان عرب- که به بهانه واهی حمایت دوحه از ایران و گروههای اسلامگرا به وجود آمد- هشدار داد.

زیگمار گابریل در این باره گفت: «تشدید این بحران به نفع هیچکس نخواهد بود. خاورمیانه هم اکنون به لحاظ سیاسی و نظامی مشابه یک انبار باروت است. مناقشات مذهبی، قومی، سیاسی و ایدئولوژیک در حال حاضر نیز  سبب بروز تفرقه و جدایی میان رژیم های سلطنتی حاشیه خلیج فارس شده است».

وی در ادامه افزود که به شدت نگران «تشدید وخامت اوضاع» و تأثیر آن بر کل منطقه خاورمیانه است.

گفتنی است که روز دوشنبه، کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین روابط خود را با امیرنشین قطر قطع کردند و فضای هوایی خود را بر روی پروازهای تجاری این کشور بستند؛ اقدامی که بدترین نمونه از اختلاف و جدایی میان کشورهای مهم خلیج فارس را طی دهه ها رقم زد.

وزیر خارجه آلمان با انتقاد از سیاست خاورمیانه ای رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آخرین قرارداد عظیم نظامی که میان رئیس جمهوری آمریکا و رژیمهای سلطنتی حاشیه خلیج فارس منعقد شد، خطر یک مسابقه تسلیحاتی جدید را افزایش می دهد».

وی با اشتباه خواندن سیاست کنونی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت که آلمان قطعاً سیاست خارجی متفاوتی را در پیش می گیرد.

وزیر خارجه آلمان همچنین با اشاره به توافق هسته ای که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آلمان منعقد شده است، گفت که این توافق هسته ای خطر یک مسابقه تسلیحاتی را در منطقه خاورمیانه از میان برد.
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک + امارات + اعراب + عربستان + ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.