نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 286666
میانگین حقوق معلمان چقدر است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۱
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از پیش بینی عدم تحقق ۵۲ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۴ تا پایان سال خبر داد.

به گزارش تسنیم،‌ محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز در سی و دومین اجلاس مدیران و رؤسای سراسر کشور که در برج میلاد در حال برگزاری است، اظهار داشت:‌ به خاطر ندارم پیشنهادی از سوی وزیر آموزش و پرورش برای کمک در تسریع فعالیت‌ها در دولت مطرح شده، و رأی نیاورده باشد، هر چند که آن پیشنهاد دارای بار مالی سنگین برای دولت باشد.

وی با بیان اینکه نظام آموزش و پرورش و نظام ستادی این مجموعه با چالش‌هایی مواجه است، خاطر نشان کرد:‌ در سال ۱۳۹۴، در شرایطی برای اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان و همچنین اقداماتی در راستای طرح تحول قرار گرفتیم که با مشکلات مالی مواجه بودیم.

نوبخت به بودجه سال ۱۳۹۴، اشاره و گفت: این بودجه برای سال جاری ۲۴ میلیارد دلار منابع ارزی بود در حالی‌که رقم بودجه در سا‌ل‌های گذشته به چند برابر رقم‌های بیان شده رسیده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۰ میزان منابع ارزی بالغ بر ۱۱۸ میلیارد دلار در بودجه بود و امروز آن عدد به ۲۴ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و اگر همین عدد هم محقق شود قابل تقدیر است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مقایسه‌ای در خصوص دریافتی معلمان در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴ تصریح کرد: میانگین حقوق معلمان از ۸۳۰ هزار تومان به یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

وی به اعتبارات مصوب وزارت آموزش و پرورش در سال‌های ۹۰ تا ۹۴، اشاره و گفت: اعتبارات مصوب هزینه‌ای آموزش و پرورش در سال ۹۰، بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان بود و تا سال ۹۴‌،این عدد به ۲۴ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد؛ در این صورت می‌توان گفت اعتبارات هزینه‌ای در ۴ سال دو برابر شده است.

نوبخت به اعتبارات مربوط به سال ۹۳ دولت اشاره و گفت: منابع عمومی دولت که در سال ۱۳۹۳ پیش‌بینی شده بود ۲۱۱ هزار میلیارد تومان بود که ۱۷۴ هزار میلیارد آن و البته با احتساب اوراق ۱۸۰ هزار میلیارد وصولی داشتیم که در این بین به دستگاه‌های فرهنگی نتوانستیم بیش از ۸۰ درصد اختصاص دهیم.

وی افزود: آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۳ اعتباری بالغ بر ۱۹۶۰۰ میلیارد تومان داشت که عملکرد و پرداختی به آن بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان شد که این یعنی ۱۰۷ درصد اعتبارات این دستگاه را پرداخت کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه اعتبارات دولت در سال نخست ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که فقط ۱۴۷ هزار میلیارد آن محقق شد، اظهار کرد: در چنین شرایطی میزان پرداختی به آموزش و پرورش به ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یعنی ۱۱۲ درصد رسید.

وی با اشاره به رشد اعتبارات آموزش و پرورش خاطر نشان کرد:‌ در برابر این افزایش اعتبارات، بر تعداد حقوق‌بگیران و دانش‌آموزان نیز افزوده شده است یعنی تعداد دانش‌آموزان از ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و تعداد کارکنان این دستگاه از ۹۴۹ هزار نفر به یک میلیون و ۶۶ هزار نفر افزایش داشته است که قطعاً‌ آهنگ مناسبی در این بین وجود ندارد.

نوبخت با بیان اینکه بودجه امسال و آنچه در مجلس تصویب شد ۲۳۶ هزار میلیارد تومان است، گفت: با توجه به افت قیمت نفت به جای ۲۳۶ هزار میلیارد تومان ۲۲۰ هزار میلیارد تومان بر اساس هماهنگی با مجلس اعتبارات را تخصیص می‌دهیم و مجلس ۱۶ هزار میلیارد تومان را از بودجه کاهش داد.

وی افزود: هر دستگاهی که عدد بودجه خود را می‌بیند بر اساس همان ۲۳۶ هزار میلیارد تومان است اما باید بر اساس ۲۲۰ هزار میلیارد تومان عمل کنیم ضمن اینکه همین ۲۲۰ هزار میلیارد هم قابل تحقق نیست و پیش‌بینی ما در ۵ ماهه اول حدود ۵۲ درصد تحقق بودجه است.

وی ادامه داد:‌پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال ۱۸۴ هزار میلیارد تومان تحقق بودجه باشد و باید برنامه‌ریزی کنیم تا با کسری مواجه نشویم؛ از این عدد ۱۴۷ هزار میلیارد به بخش هزینه‌ای، ۳۰ هزار میلیارد به بخش عمرانی و ۷ هزار میلیارد به سررسید اوراق اختصاص می‌دهیم.

نوبخت با اشاره به منابع دولت تصریح کرد: یک بخش درآمدها مالیات، بخش دوم واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و بخش سوم واگذاری دارایی‌های مالی است و در برابر آن مخارجی مانند مخارج هزینه‌ای دولت، فعالیت‌های عمرانی و تملک دارایی و سوم تملک دارایی‌های مالی است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت وزارت آموزش و پرورش در خصوص اعتبارات دولت در سال جاری گفت: عددی را که به آموزش و پرورش خواهیم داد بر پایه همان ۲۳۶ هزار میلیارد تومان به علاوه ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای رتبه‌بندی فرهنگیان خواهد بود.

وی افزود: در سال آینده نیز بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان مضاف بر اعتبارات با توجه به وجود رتبه‌بندی معلمان به آموزش و پرورش اختصاص می‌دهیم.

نوبخت با بیان اینکه بیش از ۶ یا ۷ میلیارد دلار نفت فروخته‌ایم اما به جهت تحریم بانک مرکزی پول آن محقق نشده است، گفت: این عدد بین ۱۸ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان است که در آینده می‌تواند به ما کمک کند زیرا منابع حاصل از درآمدهای ارزی از صادرات و فروش نفت است.

وی با اشاره به اینکه جلساتی در دولت با حضور رئیس جمهور برگزار شد تا برنامه‌ریزی کنیم از میهمانان و هیأت‌هایی که به ایران سفر می‌کنند چه چیزهایی می‌خواهیم، گفت: از هیأت‌های خارجی که به ایران می‌آیند سه موضوع را طلب می‌کنیم که نخست نیازمند منابع سرمایه‌گذاری هستیم، دوم نیاز به تکنولوژی داریم و سوم کمک کنند در بازاری که به دنبال صادرات غیرنفتی هستیم؛ بر این اساس لیست جامعی از تمام نیازها، کشورها و شرکت‌هایی که می‌توانند این نیازمندی‌ها را برطرف کنند تهیه شده است.
 
کلمات کلیدی : آموزش و پرورش+معلم
 
۱۳۹۴-۰۵-۱۱ ۲۳:۱۵:۲۰
اولا كه امار حقوق معلمان درست نيست و ميانگين حقوق معلمان كمتره، دوما، چرا فقط به معلم ها و حقوقشون هميشه گير ميدين، خوب حقوق و البته مزاياي ديگر كارمندان رو هم بنويسين (3088827) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۴-۰۵-۱۱ ۲۳:۴۲:۱۶
مينگين حاصل جمع كردن حقوق همه پرسنل اموزش و پرورش است
حقوق روسا و معاونان و افرادي كه مدرك دكتري دارند و اساتيد دانشگاههاي فرهنگيان و اموزشكده هاي فني كه زير نظر اموزش و پرورش اداره ميشوند
اين ميانگين رقم غير واقعي است و دريافتي اكثر فرهنگيان خيلي پايينتر از اين رقم است (3088874) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۵-۱۱ ۲۳:۴۵:۳۶
من معلم با مدرک فوق لیسانس و سایقه 10 سال حکم خورده برام 1300. سیصد هم برای مالیات و بیمه و ... اینا کم میشه میمونه یک تومن. با این ارزونی زیادم هست برام!!! (3088880) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۰۰:۳۹:۲۴
بازم میخواد کسری کاسه کوزه کسری بودجه سر معلمان بشکنه .
اگه مانع اختلاس چند نفر بشین کل هزینه رتبه بندی معلمان تامین میشه . (3088982) (alef-13)