توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376666
سند راهبری کلینتون در مقابل ایران تصویب شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
حزب دمکرات آمریکا در سند راهبردی سال ۲۰۱۶ که در تب و تاب رقابت های انتخاباتی منتشر شده است، بر لزوم حفظ امنیت، رونق اقتصادی، توجه به مسائل اقلیمی و مقابله با تهدید های امنیتی تاکید و ضمن اعلام حمایت از توافق هسته ای، بار دیگر مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران را تکرار کرده است.

به گزارش ایرنا، نسخه نهایی این سند در تاریخ ۲۱ ماه ژوئیه (۳۱ تیر) در ۵۱ صفحه منتشر شد و به تصویب مقام های حاضر در کنوانسیون ملی این حزب رسید.

در حوزه اقتصادی، افزایش حداقل دستمزد ها و بازگرداندن امنیت اقتصادی برای طبقه متوسط، ایجاد مشاغل با در آمد کافی، مبارزه با نابرابری های اقتصادی از جمله محور های اصلی برنامه های این حزب ذکر شده است.

تلاش برای یکپارچگی فکری آمریکا، برخورداری همه اقشار از حق رای، اصلاح نظام رقابت های انتخاباتی و احیای دموکراسی از جمله سر فصل هایی است که در حوزه سیاست داخلی به آن ها اشاره شده است.

علاوه بر موارد ذکر شده، بهبود نظام آموزش و پرورش و تلاش برای برخورداری همه از سطح مطلوب آموزشی، اطمینان از سلامتی و امنیت همه شهروندان آمریکایی، حمایت از نیروهای مسلح آمریکا در کنار احترام به کهنه سربازان از جمله محور های دیگری است که در این سند به آن ها پرداخته شده است.

در فصل دیگری از این سند با عنوان «مقابله با تهدید های جهانی» درکنار موضوعاتی از قبیل تلاش در زمینه امنیت سایبری و حریم اینترنتی، عدم گسترش سلاح های هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی، مبارزه با تروریسم و تغییرات اقلیمی و آب هوایی، به طور خاص به کشور های سوریه ،افغانستان، ایران، کره شمالی و روسیه اشاره شده است.

در بخش مربوط به ایران آمده است که حزب دمکرات به این علت که برجام راه دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای را به صورت مسالمت آمیز مسدود می کند، حامی این توافق است ؛ منوط به اینکه به صورت کامل و قاطعانه اجرایی شود.

در این فصل همچنین تصریح شده است که دموکرات ها، دیدگاه دونالد ترامپ برای پشت کردن به توافق هسته ای را نمی پذیرند ؛ ولی در صورت حرکت ایران در مسیر دست یابی به تسلیحات هسته ای، تردیدی در توسل به گزینه نظامی از خود نشان نخواهند داد.
در ادامه این فصل گفته شده است که دمکرات ها با آنچه که «نقش زیان رسان ایران در منطقه» عنوان شده، مقابله و ضمن حمایت از تحریم های غیر هسته ای علیه ایران، آن ها را در صورت لزوم تشدید می کنند.

این سند مغرضانه، ایران را یک دولت حامی تروریسم توصیف می کند که اثر انگشت آن در تمام درگیری های منطقه به چشم می خورد ؛ اما اشاره نمی کند که آمریکا خود تا چه اندازه در امور کشور های خاورمیانه دخالت و به بهانه واهی مبارزه با تروریسم، سامانه های نظامی خود را در منطقه مستقر کرده است.

سند سیاست گذاری سالیانه حزب دمکرات با متهم کردن تهران به نقض حقوق بشر و انکار هولوکاست و نیز اشاره به تلاش ایران برای نابودی رژیم صهیونیستی، آورده است که این حزب با فعالیت های ایران برای «بی ثبات کردن» منطقه مقابله خواهد کرد.

خطی مشی سیاسی دمکرات ها در این سند، مقابله با گروه های حماس و حزب الله عنوان شده که آن ها را تروریست خطاب کرده است.

این سند در ادامه آورده است که حزب دمکرات قصد دارد تا علاوه بر ایستادگی در مقابل برنامه های موشکی ایران، توانمندی نظامی متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که رژیم صهیونیستی قادر به دفاع از خود در برابر توانمندی نظامی ایران خواهد بود.

در پایان این بخش تلاش شده تا دولت آمریکا، دوستدار مردم (و نه دولت منتخب آن ها) معرفی شود که خواسته ایرانیان برای آینده روشن و تعامل با جهانیان را به رسمیت می شناسد و از هر فرصتی برای مبادلات فرهنگی و آکادمیک و غیره با ایران استفاده می کند.
این در شرایطی است که آمریکا در تمام این سال ها، طلایه دار اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران بوده که بار اعظم آن همواره روی دوش ملت ایران است.

گردهمایی ملی حزب دمکرات که از روز دوشنبه آغاز شده است، تا فردا (پنجشنبه شب به وقت محلی) ادامه خواهد یافت. «هیلاری کلینتون» روز گذشته به عنوان نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا معرفی شد.
 
کلمات کلیدی : هیلاری کلینتون ، تیم کین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.