توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449566
رئیس سازمان جنگل‌ها: قاچاق خاک نداریم / اختصاص ۳۰ میلیارد برای ریزگردهای خوزستان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴
رئیس سازمان جنگل‌ها از تصویب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان خبر داد و گفت: صادرات خاک به جز خاک‌های معدنی ممنوع است و قاچاق آن نیز تاکنون بر اساس اسناد و مدارک موجود تایید نشده است.

به گزارش ایسنا، خداکرم جلالی در نشست خبری امروز اظهار کرد: صادرات خاک‌های معدنی آزاد است اما خاک کشاورزی و خاک‌های مربوط به جنگل‌ها و مراتع صادراتش ممنوع است و با توجه به اینکه تاکنون هیچ گونه اسناد و مدارک متقنی برای قاچاق خاک نداریم، نمی‌توان گفت که این پدیده در کشور وجود دارد.

تصویب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای ریزگردهای خوزستان، زمینه‌های داعش یکی از کانون‌های اصلی

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد کانون‌های گرد و غبار در غرب کشور به عربستان و عراق اختصاص دارد و یکی از کانون‌های اصلی گرد و غبار در زمین‌هایی است که به تصرف داعش قرار دارد و البته برای مقابله با کانون‌های گرد و غبار در حدود ۸۰۰ هزار هکتاری داخلی و استان‌های همجوار ایلام و خوزستان تدابیری اندیشیده شده تا بتوانیم با ریزگردها در حد توانمان مقابله کنیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه مقابله با پدیده ریزگردها و بیابان‌زدایی در بازه زمانی کوتاه امکان‌پذیر نیست و نیاز به برنامه‌ریزی و اجرای آن در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد، گفت: طی ۱۵ سال اخیر بیش از یک میلیون هکتار از تالاب‌های کشور خشک شده و همین اراضی به کانون‌های تولیدکننده گرد و غبار تبدیل شده‌اند و در حوزه خوزستان نیز ۸۰۰ هزار هکتار کانون‌های بیابانی وجود دارد که باید بیابان‌زدایی در آنجا صورت گیرد اما حدود ۳۵۰ هزار هکتار از این کانون‌های بیابانی در جنوب شرقی اهواز یکی از منشاهای تولید گرد و غبار برای استان خوزستان است که بادهای موسمی از خلیج فارس به سمت خوزستان عامل تشدیدکننده آن شده است.
 
کلمات کلیدی : گرد و خاک + بحران ریزگردها + قاچاق خاک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.