نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393162
شاخص‌کل تورم ۸.۹درصد شد/بازیگران اصلی تورم تابستانی کدامند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۰
گزارشهای دولت حکایت از تورم ۸.۹ درصدی در تابستان دارد اما در این میان، بازیگران اصلی تورم تابستانی را "مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها"،"خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها" و"بهداشت و درمان"تشکیل می‌دهند.

به گزارش مهر، تورم تابستان (۱۲ماهه منتهی به شهریور) بر اساس پیش‌بینی‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی به ۸.۷ درصد رسیده است، یعنی ۰.۲ درصد کمتر از تورم دوازده ماهه منتهی مردادماه امسال. حال دولت علیرغم اینکه وعده خود برای کاهش تورم را عملی کرده است، اما به هرحال باید مراقب برخی شاخص‌هایی هم باشد که در شهریورماه امسال، به جمع بالاترین دارندگان افزایش بهای پیوسته‌اند.

اکنون بازیگران اصلی تورم در تابستان امسال را "مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها"، "خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها" و "بهداشت و درمان" تشکیل می‌دهند، در حالیکه بهار امسال، بیشترین تاثیر بر نرخ شاخص بهای مصرف‌کننده را "مسکن، آب، برق و سایر سوخت‌ها"، "بهداشت و درمان" و "حمل و نقل" تشکیل می‌دادند؛ حال اما "خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها" مهمان ناخوانده فصل تابستان در میان اثرگذاران بر نرخ شاخص بهای مصرف‌کننده هستند.

بر اساس گزارشات رسمی دولت، در تابستان امسال سهم هر یک از بخش‌های" مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها" در افزایش شاخص بهای مصرف‌کننده ۳۰.۲ درصد، "خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها"۲۷.۶ درصد، "بهداشت و درمان" ۱۰.۱ درصد، "حمل و نقل" ۷.۷ درصد، "پوشاک و کفش" ۵.۲ درصد، "کالا و خدمات متفرقه" ۵.۱ درصد، "تحصیل" ۳.۷ درصد، "اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه" ۳.۴ درصد، " تفریح و خدمات فرهنگی" ۲.۵ درصد، "رستوران و هتل" ۲.۳ درصد، "ارتباطات" ۰.۶ درصد و "دخانیات" ۰.۵ درصد بوده است.

تورم میانگین برای شاخص کل برای تابستان ۸.۹ درصد پیش‌بینی شده است که از میان اجزای شاخص قیمت مصرف‌کننده بیشترین میزان تورم متعلق به "تحصیل" با ۲۰.۶ درصد و "بهداشت و درمان" با ۱۷.۲ درصد بوده است، ضمن اینکه کمترین میزان این نرخ به گروه "دخانیات" با ۲.۴ درصد و گروه "اثاث، لوازم و خدمات مورد نیاز خانه" با ۴.۷ درصد تعلق خواهد داشت.

در این میان دولت معتقد است که مهمترین عوامل کاهش نرخ تورم، کاهش تورم جهانی و انضباط مالی و پولی دولت، از بین رفتن اثر شوک‌های وارده به اقتصاد از جمله تلاطم ارزی و اجرای هدفمندی یارانه‌ها، تعدیل انتظارات تورمی جامعه شامل ثبات سیاسی و اجرای برجام، ثبات در بازار مسکن و کاهش رشد بخش تقاضا در اقتصاد بوده است.

جدول نرخ تورم در فاصله مرداد سال ۹۴ تا شهریور سال ۹۵

ماه/سال نرخ تورم
مرداد ۹۴ ۱۵.۴
شهریور ۹۴ ۱۵.۱
مهر ۹۴ ۱۴.۸
آبان ۹۴ ۱۴.۳
آذر ۹۴ ۱۳.۵
دی ۹۴ ۱۳.۲
بهمن ۹۴ ۱۲.۶
اسفند۹۴ ۱۱.۹
فروردین ۹۵ ۱۱.۲
اردیبهشت ۹۵ ۱۰.۴
خرداد ۹۵ ۹.۷
تیر۹۵ ۹.۲
مرداد۹۵ ۸.۹
پیش‌بینی شهریور ۹۵ ۸.۷
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+نرخ تورم
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۰:۰۱:۰۲
پس چرا ملموس نیست . باور ندارم با این قیمت مرغ و شکر و اب بها و اجاره مسکن و ... . وقتی باور دارم که اثرات انرا احساس کنم. (3939182) (alef-11)
 
گنجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۱:۵۸
تورم مدت هاست 0 شده!

دست از سر تورم بردارید !!

وقتی برنج کیلویی 13 هزار تومان و گوشت کیلویی 38 هزار تومان - شکر کیلویی

4200 تومان - اجازه خانه که غیر قابل بیان است و کفش حداقل 80 هزار تومان

و . . . یک تصویر برداری سی تی اسکن و ام آر آی بشود 400 هزار تومان

و یک مانتو ساده دخترانه بشود 280 هزار تومان معلوم است

معلوم است که تورم می ره زیر صفر

مردم هم که حتما باید باور کنند

و به آقای مذاکره!!! دوباره رای بدهند

به دولت حقوق های نجومی و ذخیره های نظام !!!! (3939223) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۲:۱۹:۵۲
گوشت از کیلویی 32-3 تومن شده 35-6 تومن !
پراید از 5 تومن شد 20 تومن
متوسط قیمت خانه از 1 تومن شد 4 تومن
برنج از 2 تومن شد 8 تومن
مرغ از 2 تومن شد 8 تومن
تورم شد 30%!!!!؟؟؟
الان هم می شود 8%! با توجه به اون 30% این 8 درصد تازه زیاد هم هست به قول شما همون صفره! (3939391) (alef-13)
 
منوچهر راستی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۰:۴۹
مهران مدیری در سریال شب های برره می گفت ما فعل معکوس از خودمان در می کنیم .این پایین امدن تورم با این اعداد اعلام شده همان فعل معکوس است .چون جامعه جز گرانی و تورم بالا چیزی حس نمی کند .شما آدر دقیقتر دارید .بفر مائید .دروغ که شاخ و دم ندارد . (3939310) (alef-13)
 
مازیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۴:۱۷
اینهمه دروغ تا کی ؟ مگه رهبری در مورد دادن آمار خلاف واقع تاکید نکردند ؟ یعنی باورتون میشه تورم اینقدره ؟ وقتی شکر و مرغ و گوشت و حمل و نقل و مسکن اینطوری رفته بالا ؟ (3939313) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۴:۳۴
مثل اينكه اصلا نميدوني تورم 8/7يعني چه اول اينا رو ياد بگير بعد نظر بدين (3939316) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.