توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488761
رئیس تحقیقات سرطان هشدار داد:
30 درصد مرگ های کشور در اثر استعمال دخانیات است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹


رئیس تحقیقات سرطان هشدار داد: 30 درصد مرگ م میرها در اثر استعمال دخانیات است، بنابراین هیچ سودی در این تولید وجود ندارد. به گزارش الف دکتر محمداسماعیل اکبری در برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گوبا اظهار به اینکه استعمال دخانیات زمینه های فردی و محیطی دارد، گفت: زمینه های جذب به مواد دخانی، زمینه های فردی نیز می باشد و بعضی از افراد به طور ذاتی تمایل به استعمال مواد دخانی دارند حال این مواد دخانی به شکل قلیان یا سیگار و یا تریاک است. از طرفی فضاهای محیطی هم به وی کمک می کند.

وی با تاکید بر اینکه مسئله جذابیت های محیطی مسئله بسیار حساسی است که حاکمیت اجتماعی باید به این مسئله توجه کند، بیان داشت: اگر حاکمیت اجتماعی توجه کند و محیط را آماده نکند و بلکه محیط را مشکل ساز کند آن وقت آن فرد یادش می رود که آن محیط برایش جاذبه داشته.

رئیس تحقیقات سرطان تنوع سیگار را یکی از جذابیت ها دانست و ابراز داشت: تنوع سیگار در کشورهایی که دلشان می خواهد برای مردم شان کار کنند و کار انجام می دهند، بسیار محدود است حتی کشورهای سرمایه داری اما آنقدر  تنوع در ایران وجود دارد که هر سلیقه ای را می تواند اغنا کند.

وی با یادآوری اینکه قانون کنترل جامع دخانیات مبتنی بر کنوانسیون ژنو است، اظهار داشت: ایران جزو چند کشوری بود که از طرف دنیا انتخاب شد تا کنوانسیون ژنو را طراحی کند و بنویسد و بنده نماینده جمهوری اسلامی ایران برای نوشتن کنوانسیون ژنو بودم و به یاد دارم که با چه مخالفت هایی مواجه بودیم و گاهی تمام روز را با بحث و گفت وگو می گذراندیم و دولت های آمریکا، کوبا، فرانسه و انگلیس با کنوانسیون ژنو مخالفت می کردند ولی بالاخره موفق شدیم و اولین کنوانسیون را نوشتیم و ایران هم مشمول دریافت جایزه شد.

اکبری افزود: اما حالا همان کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس که قبلا مخالفت می کردند راهی حقوقی برای مردم شان انجام دادند و برنامه هایی طراحی کردند که هیچ کدام شان را ما در کشور نکرده ایم.

وی با اشاره به قانون کنترل جامع دخانیات گفت: بعدا از کنوانسیون ژنو، قانون کنترل جامع دخانیات را نوشتیم که قانون پیشرفته ای است اما عملا اتفاقی نیافتاد. همان زمان که این قانون تصویب شده بود دولت وقت رفت و یک دستگاه تولید سیگار را از کره که به حکم کنوانسیون ژنو و به حکم قانون خودشان مکلف بود، دور بیاندازد، خرید تا بیشتر سیگار تولید کند و بهانه شان این است که اگر ما سیگار تولید نکنیم قاچاق پیش می آید.

رئیس تحقیقات سرطان هشدار داد: 30 درصد مرگ های ما وابسته به استعمال دخانیات است، بنابراین هیچ سودی در این تولید وجود ندارد.

وی با ذکر اینکه اکنون وقت عمل است و نه دادن آگاهی، در خصوص راهکارهای مقابله عنوان کرد: اگر قرار است با دخانیات مقابله شود باید مردانه وارد میدان شویم اکنون وقت عمل است و وقت آگاهی نیست. یکی از کارها بستگی به حاکمیت دارد و باید ممنوعیت ها و محدودیت ها و حرف های عملیاتی وارد میدان کنند. قاچاق را کنترل کنند و تنوع را در محیط فروش کنترل کنند.


 
 
 
کلمات کلیدی : دخانیات+سرطان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.