نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507561
فرزانگانی که به مقصد نرسیدند
بخش تعاملی الف - حمید نجف
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹

باز هم شاهد حادثه ای دلخراش برای جمعی از دانش آموزان عزیز کشورمان بودیم، اتوبوس حامل دانش آموزان دختر استان هرمزگان حوالی قلعه بیابان داراب واژگون شد.

 اتوبوسی حامل دانش آموزان رودانی و مینابی از استان هرمزگان که قصد داشت فرزانگان را به اردوی ملی فرزانگان در شیراز برساند که به مقصد نرسید. حادثه ای که طبق معمول چند روزی در صدر اخبار رسانه ها و ابراز فضل عده ای قرار می گیرد و خیلی زود به دست فراموشی سپرده می شود، مثل آمار های تلفات سوانح رانندگی که هر وقت می شنویم سری تکان می دهیم و خیلی راحت از کنار آن عبور مي كنيم.

هیچگاه به دنبال راه حل غلبه بر این چالش نیستیم، مردم دولت را متهم می کنند و بعضی دولتمردان انگشت اتهام را به سوی بعضی از رانندگان می گیرند و فرهنگ نداشته آنان در رانندگي را به رخ شان می کشند. دسته ای در اینگونه مواقع به نارسایی در جاده ها اشاره می کنند و عده ای نا ایمنی خودروها را بر سر خودرو سازان می کوبند.

بعضی پلیس راهور را متهم می کنند و برخی کم کاری صدا و سیما و رسانه ها را در فرهنگ سازی عامل نا آگاهی و پیدایش این حوادث می دانند. معمولا در یک چنین صحنه هایی، همه چند وقتی به دنبال مقصر اصلی می گردند تا همه کاسه و کوزه ها را در سرش خراب کنند، بدون آنکه کمی راجب نقش خود در‌این باره فکر کنند. بله نقش خود!

این ناشی از نقص فکری است که تصور کنیم، تك تك ما در رفع این چالش ملی هیچ نقشی نداریم. اینکه فكر کنیم یک یا چند سازمان دولتی قادرند بدون کمک ما نسبت به رفع این چالش ملی اقدام کنند کمی عجیب است. واقعیت این است که برای رفع یک مشکل ملی ما نیازمند یک اقدام ملی هستیم، اقدامی که همه در هر لباس و مسئولیتی باید به صورتي فعال در آن مشارکت کنند.

نویسندگان و اصحاب رسانه با قلم، تریبون داران با بیان، مجلس نشینان با قانون، ناظران با نظارت دقیقتر، دولتمردان با اختصاص بودجه بیشتر، سازندگان خودرو با توجه به ایمنی، معلمان و اساتید دانشگاه با آموزش و تک تک ما با رعایت و توجه به قوانین و مراعات حقوق یکدیگر، بله ما تنها در سایه وحدت و صرف فعل خواستن می توانیم مثل خیلی از کشورهای پیشرفته به راحتی این چالش جدی را پشت سر بگذاریم یا همچنان اندرخم کوچه دیروز حرکت کنیم و به انتظار حادثه بعدی بنشینیم.
 
کلمات کلیدی : حمید نجف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۲۴:۳۱
چرا با فرزانگان مانند جابه جایی قاچاق رفتار شده که اتوبوس شان در نیمه شب در حرکت بوده؟ (4542608) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۱۷:۴۹
چی میشه تا اطلاع ثانوی جلوی این اردو ها گرفته بشه تا در یک کار گروههایی به یک استاندارد مطلوب برسیم ؟ جناب وزیر به خدا سیستم احتیاج به مهندسی مجدد دارد فکری عاجل و قدری تامل (4542817) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۰:۱۱:۱۵
اکه ژاپن بود -وزیر استعفا می داد (4543229) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۰:۰۷:۰۷
1000نفر هم استعفا بدهن اهمیتی نداره
استعفا شد راه حل؟؟؟؟؟
ایا درگذشتگان رو زنده میکنه؟؟؟؟ (4543415) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۰:۳۴:۳۷
اگر اردوی راهیان نور بود ، مدعیان پوچ اندیش ، با ژست دلسوزی برای قربانیان ، سپاه را می کوبیدند. (4543258) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۰:۴۳:۴۶
فرهنگ رانندگی ما مشکل دارد تا فرهنگ رانندگی درست نشود این مساله درست نمیشه شما محکمترین ماشین هم زیر پات باشه فرهنگ رانندگی نداشته باشی فاجعه درست میشه (4543262) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۳:۰۹:۲۹
برای اینکه پول هتل و هواپیما ندهند این دانش آموزان را نصف شب با اتوبوس می برند. (4543357) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۰:۰۴:۳۶
به جای رسیدگی های نمایشی فرهنگ رانندگی را درست کنید ، جامعه ای که ادعای فرهنگ غنی را دارد ، بی فرهنگ تر ین کشور دنیا در زمینه رانندگی است . ای کاش از زندگی تلخ خانواده هایی که دچار حادثه تصادف شدند خبر داشتید . می دانستید چقدر یک حادثه تصادف می تواند زندگی یک خانواده را تلخ و سیاه کند . شاید اون موقعه گواهینامه افراد بی رحمی که جان خانواده های بی گناه را در جاده می گیرند لغو می شد . (4543411) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.