نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496726
کنسرت شهرام ناظری و گناه مردم
محسن مهدیان، 8 مرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
کنسرت شهرام ناظری با نظر دادستان قوچان لغو می شود. استدلال دادستان محترم اینست که سالن مناسبی برای اجرای این کنسرت نداشتیم. مساله این یادداشت جایگاه موسیقی نیست. بحث عملکرد دادستانی هم نیست؛ کنسرت شهرام ناظری هم. مساله را باید از منظر مردم تحلیل کرد. گناه مردم دقیقا چیست؟ 

یک کنسرتی آنهم از جنس موسیقی فاخر شهرام ناظری، از وزارت ارشاد "جمهوری اسلامی" مجوز می گیرد. از چند روز قبل نهاد دارای مجوز تبلیغاتی از "جمهوری اسلامی" بلیط می فروشد و مردم اعتماد کرده و خریداری می کنند. حالا یک نهاد دیگر از "جمهوری اسلامی" مانع حضور مردم می شود. 

گناه مردم چیست؟

یک اشتباه فاحش وجود دارد که باید عاجلا برای آن فکری کرد. اختلاف و انتقاد از عملکرد دولت و مدل اولویت های آن، سطحش امور اجرائی نیست. نباید سطح اختلافات مبنائی با دولت به سطح خدمت رسانی منتقل شود. ممکن است منبر برخی نماز جمعه ها در نقد همین کنسرت ها باشد؛ اشکالی ندارد. اما سطح اختلاف نباید به اجرا کشیده شود. محل دعوا اینجا نیست. مدیرکل عدلیه و امریه باید یک حرف را بزنند. یک تصمیم بگیرند و از تصمیم هم دفاع کنند. 

این سطح اختلاف یعنی حاکمیت دوگانه از پائین که اثر اجتماعیش، بسیار خطرناک تر از حاکمیت دوگانه در سطوح عالیه ست. مردم کاری با حاکمیت دوگانه در سطوح کلان ندارند اما حاکمیت دوگانه در امور اجرائی و محسوس را با گوشت و پوست لمس می کنند. این قبیل رفتارها جامعه را دچار تشویش و سوتفاهم از یک نظام دوتکه و دوپارچه می کند. 

ابعاد تخریب این سرمایه اجتماعی را حدس بزنید. قابل قیاس با هزینه تعطیلی یک کنسرت نیست.  دقت فرمائید که برداشت مردم "مانع تراشی حاکمیتی" است نه سیاسی. "مانع تراشی سیاسی" یعنی ممانعت احزاب و رسانه های مخالف و مانع تراشی های حاکمیتی یعنی همان احزاب و رسانه های مخالف که لباس حاکمیت به تن دارند. ویران کننده نیست؟

پ.ن: بهترین اتفاق برای دولتی که محبوبیتش، بجهت کم کاری، آن به آن در معرض تهدید است استقبال از یک نظام دوگانه، آنهم در سطوح اجرائی است.

دوگانه در سطوح عالیه، هزینه بسیاری دارد. بنابراین با یک نشست ساده با سپاه یا انتشار یک خبر درباره چک کردن لیست وزرا با رهبری، حاکمیت دوگانه را در ظاهر حل می کنند. اما دوگانه حاکمیتی را مردم باید احساس کنند تا سراسر نفع سیاسی شود. کافی است مردم در زندگی روزمره شان احساس کنند مشکلات اجرائی و محسوس شان ناشی از مانع تراشی های حاکمیتی است. ویران کننده نیست؟

کانال تحلیلی محسن مهدیان در تلگرام
http://telegram.me/mahdian_mohsen
 
کلمات کلیدی : کنسرت، شهرام ناظری، دادستان، قوچان، لغو کنسرت، دولت روحانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۱۳:۲۸
«پ.ن: بهترین اتفاق برای دولتی که محبوبیتش، بجهت کم کاری، آن به آن در معرض تهدید است استقبال از یک نظام دوگانه، آنهم در سطوح اجرائی است.»

متاسفانه کانلا صحیح است. (4494427) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۲:۵۹
كاملاً مخالفم
از انتخابات دو ماه بيشتر نگذشته. انگار حافظه تان ضعيف شده و تعداد آرا را فراموش كرده ايد. (4494737) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۲۴:۴۵
خوشحالم كه اين لغو كنسرت ها باعث ميشود مردم اين استانها و بخصوص شهر مشهد روز به روز از مواضع دلواپسان فاصله بگيرند و نظراتشان به تهرانى ها نزديك شود. عكس العمل اين رفتارها در انتخابات معلوم ميشود
رأى مردم مشهد به ليست اصلاح طلبان را ببينيد. خيلى اميدوار كننده است (4494906) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۱۵:۳۲
با سلام کار مناسب و به جا بود که دادستان محترم قوچان کنسرت چناب ناظری را لغو کرد هم قانونی بود و هم شرعی و هم قابل تقدیر و جناب آقای مهدیان هنوز به رشدو آگاهی و فهم بالایی دینی نرسیده است که اینگونه مقاله می دهد البته جا دارد و باید جناب مهدیان علوم معارفی و حراست از خانواده و مسولیت مسول اسلامی در حفظ و کیان آن را مطالعه کننذد و تابع هوی و هوس و دیگران چه می گویند بلکه دقت کند احکااسلامی چه می گویید نباشد کاش دادستان محترم تهران همانند دادستا قوچان انقلابی عمل کند که دغدغه متدین وخانواده های مذهبی است که محضر عالم خدا است در مخضر خدا گناه نکنید را رواج دهد دمت گرم دادستان محترم قوجان دمت گرم مردم متدین قوجان دمت گرم مردم متدینی که خواستار لغو آن شدند الله اکبر (4494429) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۵۶:۴۳
برايت متاسفم كه خودتونو عين حق ميدونين و ديگران را باطل!!! (4494713) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۱:۰۹
خوب شما عزیز دیندار تشریف نبرید کنسرت و در منزل بمونید تا خدای نکرده در محضر خدا گناه نکنید.

لطفا تلویزیون هم نگاه نکنید چون تا دلت بخواد از این مصادیق گناه توش هست.
رفتید بیرون حتما گوشی تو گوشیتون بزارید چون ممکنه خدای ناکرده رادیو آوا رو از رادیو بشنوید و به گناه بیفتید و ما شرمنده شما دوست عزیز بشیم. (4494731) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۸:۳۱
اتفاقا جناب مهدیان بسیار علمی و اجتماءی این موضوع را نقد و بررسی کرده اند که جای تقدیر و تشکر را دارد و متاسفانه شما بسیار سطحی و احساساتی و بسیار کودکانه به موضوع پرداخته اید که جای تاسف دارد (4494759) (alef-13)
 
فرهاد از قوچان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۲:۵۹
شما صلاحیت اظهار نظر از طرف مردم قوچان را ندارید (4494764) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۵:۵۶
دلیل لغو را نامناسب بودن محل اعلام کرده اند.
احساس میکنم خیلی تحقیر و اهانت به مردم در این دلیل نهفته است. (4494791) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۹:۱۵
مطلب جنابعالی به طنز بیشتر شباهت دارد. استنباط بنده این است که به احتمال 99 درصد این مطلب را از باب ایجاد خنده و انبساط خاطر خوانندگان نوشته اید.
اگر به احتمال 1 درصد به مطالبی که نوشته اید ایمان دارید در آن صورت ضمن ابراز تاسف برای شما از شما می‌خواهم مرز خود با تفکرات داعشی را مشخص کنید. دقیقاً چه فرقی بین شما و داعش وجود دارد.
از کجا و کدام تحقیق به این نتیجه رسیده اید که برگزاری کنسرت آنهم از نوع سنتی آن به کیان خانواده لطمه می‌زند. مگر خود خانواده ها نیستند که بلیط تهیه می‌کنند و خود خانواده ‌ها می خواهند در کنسرت شرکت کنند. آیا شما دایه دلسوزتر از مادر هستی. آیا شما خیر و صلاح خانواده ها را بیشتر از خود آنها می‌دانی. آیا تو قیم خانواده مردم هستی. بر اساس کدام نظر سنجی دغدغه متدینین و خانواده های مذهبی عدم برگزاری کنسرت است. بر اساس کدام مدرک و سند شما مدعی هستی که برگزاری کنسرت یعنی گناه. (4494798) (alef-13)
 
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۱۵:۵۴
لغو کنسرت با دستور دادستان محترم را به دوگانه گیه دولت نسبت می دهید؟ !!دوست محترم عمق فاجعه ورای این صحبتهاست (4494430) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۰۴:۱۵
بله دوگانگیه دولته.
چرا کسی که مجوز می دهد از مجوزی که داده دفاع نمی کند؟ (4494874) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۱۷:۴۷
آفرین به سایت الف. وقتی می بینم که هوای مردم رو دارین بیشتر از سایتتون لذت می برم (4494432) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۲۳:۱۷
بهانه خوبی جور شد تا روزنامه های زنجیری ،برای به حاشیه راندن تحریم ها ، روی این موضوع مانور دهند. (4494443) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۱:۰۱
پسر خوب بهانه جور نکن! (4494566) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۳۳:۱۷
چه ربطی به دولت داره؟؟ (4494451) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۳۳:۴۵
انشالله یکروز این ملت هم آزادی رو حس کنند (4494452) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۳۵:۰۲
حرف حساب جواب ندارد !!
ممنون الف (4494453) (alef-13)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۴۲:۵۰
روحانیت نباید سطح خود را با دخالت در امور اجرایی و جزیی کشور پایین بیاورد.
شان امام جمعه بالاتر از برگزاری یا عدم برگزاری یک کنسرت است.
امام جمعه نقش پدر جامعه را دارد هم پدر افراد مومن است و هم پدر سایرقشرها حتی مطرب و رقاص!!! (4494468) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۴۲:۵۸
واقعا گل گفتی. به نظر من این عملکردهای غلط باعث میشه که عده ای به ناروا مردم رو از ما بترسونن و رای الکی جمع کنن (4494469) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۶:۵۸
به ناروا؟
خوب وقتى عملكردتان اين است مردم ميفهمند و بهتان نه ميگويند (4494753) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۴۴:۴۲
اين رفتارها در حافظه تاريخي مردم ثبت مي شود . بدون شك اين روزها هم تمام مي شود و مردم قضاوت سختي در اين خصوص مي كنند . با محدوديت هيچ چيزي حل نشده و نمي شود . تجربه تلخ سا هاي گذشته متاسفانه درسي براي مسئولان نشده و نمي شود . (4494470) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۴۴:۴۳
این لغو کردن کنسرت خلاف قانون اساسی است. قانون برای همه ایران یکسان است. این کارها به نظر من که جرم هست و مردمی که بلیط خریدن میتونن شکایت کنند و تقاضای دریافت خسارت نمایند خیلی ها از شهرهای دور برای این کنسرت رفته بودند. استان مستقل ما در ایران نداریم اگر اینطور باشه دولت نباید به مناطقی که ماتنع اجرای قاون میشوند خدمات ارائه نماید برق و گاز و...همه خدمات دولت محسوب میشود. انقلاب مرذم ما برای این بود که قانون وجود داشته باشه و این وضعیت الان این وضعیت لغو کنسرت مورد تایید نیست و همانطور که گفتم جرم هست (4494471) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۷:۵۰:۴۴
چند سوال پیش می اید:
1- چه کسی متوجه شده اون سالن محل مناسبی برای اجرای کنسرت نیست و امنیت نداره؟ ساختمان را چه کسی بررسی کرده؟
2- چرا همایشها و جلسات قبلی در اون سالن برگزار میشده و مشکل داشته چرا الان سر این کنسرت این وضعیت بروز کرده؟
3- چرا این لغو کنسرتها در اون منطقه داره رخ میده و مثلا در مناطق دیگه رخ نمیده؟
4-آیا این کنسرت در محل دیگری در اون شهر برگزار خواهد شد یا کلا لغو شده؟

این کار و مقابله با کنسرتهای سنتی و.. اشکال قانونی دارد و طبیعتا این سوال مطرح میشود که چه کسانی هستند که مانع اجرای قانون میشوند و مسئول رسیدگی به این وضعیت کیست؟ ایا ادامه خواهد داشت یا اخرین لغو مجوز کنسرت در آن استان خواهد بود؟
به عقیده بنده که این وضعیت شایسته کشور ما نیست هیچ کشوری چنین حالتی رو نداره ما تا حالا نشنیدیم این اتفاقات در کشورهای دیگر بیفتد. (4494478) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۰۳:۳۳
موضوع اینجاست که هر کس قدرتی در دست دارد به صورت جزیره ای از آن استفاده می کند. طبیعی هم هست وقتی پای تفسیر باز شود، هر کسی می تواند زمین را به آسمان و عرش را به فرش هم ربط دهد. کاش تصمیم سازان می دانستند که شیرین ترین و خیر ترین نتیجه در طعم تلخ تبعیت محض از قانون نهفته است. (4494497) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۱۵:۳۲
گناه مردم این است که گرفتار حاکمیت چندین گانه در بعضی جاها هستند. هر کس در سازمان اداری کشور و قوای گوناگون به راه خود می رود گرچه مردم زیان ببینند. (4494505) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۲۰:۰۵
عده زیادی از مشهد برای کنسرت سنتی شهرام ناظری که هیچ گونه لهو و لعبی!!! در آن وجود ندارد به قوچان رفته بودند.
متاسفانه به علت عدم هماهنگی و همچنین اظهارات قبلی امام جمعه محترم مشهد مردم بدبینی خاصی نسبت به اعمال نفوذ امام جمعه مشهد برای امورات استان پیدات کرده اند هرچند شاید این برداشت اشتباه باشد اما آسیب آن به نظام میرسد (4494508) (alef-13)
 
محمد
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۲۴:۵۲
متاسفانه اختلافات سطوح بالا به سطح خیابان رسیده و دودش به چشم مردم می رود. اگر شهرام ناظری هم نتواند برای مردم بخواند پس دیگر موسیقی نمی ماند تا به دلهای غمگین مردم به گواه نظر سنجی ها صیغلی بدهد. مگر آنکه دوستان بخواهند همه جا تتلو رو برای اجرای برنامه بفرستند (4494513) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۲۸:۰۸
سایت محترم لطفا دردام جنگ روانی دولت برای عدم جوابگویی نیفتد (4494516) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۳:۳۹
يعنی دولت با تعطيل کرد کنسرت شهام ناظری دام جنگ روانی گستراند؟! از چه زمانی دادستان تحت امر دولت است؟ (4494787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۳۸:۳۹
ما استاد فرصت سوزی و سرمایه سوزی هستیم...بدتر اینکه این افعال بی قاعده را به حساب دین و خدا و...صرف میکنیم! والله اعلم بما فی الصدور. (4494529) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۱:۵۷
اشکال نداره ، جوان های ما برای کنسرت به آنتالیا ، ارمنستان و قبرس می رن (4494542) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۸:۰۶
بسیارمحترمانه حرف دل مردم رو زدید.در این شرایط حساس وفشار اقتصادی کنونی وارد اوردن تنشهای اضافی به جامعه اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت. (4494553) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۲:۲۹
متأسفانه در بین نهاد ها حتی در حد هماهنگی برای سند خودرو هم هماهنگی نیست! قوه قضائیه میگوید باید ثبت دفتری شود و در دعاوی حقوقی تنها ثبت دفتری سندیت دارد، راهنمایی و رانندگی می گوید ثبت خودش کافی است. تازه این مسئله ای است که نه شامل اختلاف دیدگاه دینی و فرهنگی می شود، نه شامل مسائل سیاسی. حال گناه مردم این وسط چیست خدا میداند (4494569) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۴:۳۵
هنر متاسفانه خوار شد جادویی ارجمند...
فردوسی اگر میدانست زمانی در سرزمینش اجازه خواندن اشعارش را نخواهند داد ولی در عوض به خواننده معلوم الحالی چون .. . که یک جای تمیز در بدنش ندارد بها میدهند هرگز شاهنامه که هیچ حتی به فارسی هم دیگر صحبت نمیکرد. (4494573) (alef-13)
 
مهندس جنت شهری
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۷:۵۳
وقتی دولت مستقر برای یک کار فرهنگی مجوز میدهد چرا عده ای برای خودنمایی انرا لغو میکنند...اجازه بدهید تا این مراسم اجرا شود انوقت اگر اتفاقی افتاد مدعی شوید...متاسفانه استان خراسان شده محل اجتماع افرادی که به اسم منتقد نقش مخالف را بازی میکنند..مگر حکومت ما حکومت دینی نیست چرا تفسیر از دین متفاوت است... (4494585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۳۲:۳۶
بعضي ها خوشحالند كه دارند از دين دفاع مي كنند
اما سخن معروفي است كه مي گويد كه چيزي خواستي از بين ببري ،ازاو بد دفاع كن !! (4494803) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۵۸:۰۷
من از گرگان بلیت خریده بودم و تا قوچان رفتم. کی پاسخگویه؟ میشه شکایت کرد؟ (4494719) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۷:۲۲
خود کنسرتها به خودی خود مشکل ساز نیست مشکل از حاشیهای است که در کنسرتها وجود دارد و باعث قبح شکنیهای میشود که زیبنده کشور عزیزمان نیست و گرنه بارها سروده این عزیزان از صدا سیما پخش شده حتی در جشنها و مراسمهای گوناگون شرکت داشته اند .عزیزانی که تحلیل میکنند باید این موضوع را در نظر بگیرند (4494755) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۳۸:۲۰
در اين وسط شهرام ناظري ضرر نميكنه ، دين و مذهب است كه متضرر مي شود !! (4494818) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.