توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 302225
اظهارات تازه محمدجواد لاریجانی درباره برجام
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۴
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: برخی مسئولان مسئله نفوذ را جدی نگرفته‌اند.

محمدجواد لاریجانی با اشاره به این‌که «تأکیدات مقام معظم رهبری درباره نفوذ دشمن با مذاکرات هسته‌ای همزمان شد»، افزود: آمریکا و غربی‌ها در جریان مذاکرات هسته‌ای و پس از آن این‌گونه القا کردند که ایران پس از ۳۷ سال ایستادگی در برابر آمریکا مجبور به زانو زدن شد. قصد آمریکا این است که القا کند ایران در استراتژی مقاومتش شکست خورد و اگر این‌گونه شود دیگر طرف‌هایی که در جاهای دیگر مشغول مقاومت هستند روحیه شان را از دست خواهند داد.

وی با اشاره به دیدگاه‌های مختلف درباره مذاکرات هسته‌ای و برجام افزود: اکنون زمان پرداختن به این مسائل گذشته است و از این پس همه از جمله منتقدان باید از دولت در اجرای برجام و توافق هسته‌ای حمایت کنند.

وی تشکیل کمیسیون ویژه بررسی برجام و مشخص کردن چارچوبی برای اجرای آن را دو اقدام خوب مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: اگرچه قانون مصوب در این‌باره می‌توانست دارای بندهای قوی‌تری باشد اما حالا باید همه به دولت کمک کنند تا توافق خوبی انجام شود و جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیریم.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل با اشاره به برخی اظهارنظرها در خصوص آزمایش موشکی اخیر ایران افزود: آمریکا و غربی‌ها این آزمایش را زیر سؤال برده و اعلام کرده‌اند که این آزمایش موشکی توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است، در صورتی که ایران پیش از این هم قطعنامه‌های مرتبط با این مسئله را نپذیرفته بود.

وی با بیان این‌که «غربی‌ها از تمام فرصت‌ها و تکنیک‌ها برای نفوذ در لایه‌های گوناگون نظام و کشور استفاده می‌کنند»، گفت: در بین برخی مسئولان و اندیشمندان کشور این دیدگاه مطرح است که آمریکا را یک واقعیت می‌دانند که باید با آن کنار آمد تا مسائل‌مان حل شود و نام این روش را عقلانیت می‌نامند. این بخشی از تأثیرپذیری و نفوذ در مراکز تصمیم‌گیری است که بسیار خطرناک است.

وی با بیان این‌که «برخی حل مشکلات اقتصادی را به مذاکره با آمریکا مرتبط می‌دانند» گفت: مشکلات اقتصادی ما ناشی از تحریم‌ها نیست بلکه به خاطر بیماری اقتصادمان است که ما را زمین گیر کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل با بیان این‌که «ایران در منطقه کشوری مهم و قوی است که می‌تواند تصمیمات تأثیرگذار داشته باشد» افزود: این مسئله را همه دریافته‌اند و این را هم می‌دانند که ما به هیچ طرفی حمله نخواهیم کرد اما استراتژی‌مان این است که سلطه آمریکا را نمی‌پذیریم. این در حالی است که برخی مسئولان یا افراد صاحب نفوذ چنین ایده‌ای دارند که نامش را گفت‌وگوی خوب با دنیا، اعتدال و عقلانیت می‌دانند.

وی افزود: برخی دیگر نیز شبهه در استقلال کشور می‌کنند که این روی دیگر نفوذ است و می‌گویند دوران استقلال در دنیا دیگر گذشته است در حالی که استقلال مفهومی سیاسی است که لوازمی همچون نظامی، سیاسی و فرهنگی دارد و معنایش آن است که ما خودمان برای کشورمان تصمیم می‌گیریم.

وی با اشاره به این‌که «برخی مسئولان آمریکایی و غربی با وقاهت می‌گویند باید از هر روشی برای تغییر حکومت ایران استفاده کنیم» گفت: این توهینی بزرگ به یک ملت است و هر دولتی که چنین توهینی به ملت ایران می‌کند باید به طور کامل روابطمان را با آن قطع کنیم. متأسفانه قبح این قضیه رفته است. هیچ دولتی نباید به خود اجازه دهد چنین توهینی به ملت ایران بکند.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل با بیان این‌که «آمریکا همواره در صدد نفوذ بوده و هست»، حمایت آشکار از اغتشاشات سال ۸۸ را نمونه واضحی از آن دانست.

وی با بیان این‌که «آمریکایی‌ها احساس می‌کنند که مسائل اقتصادی، ایران را پذیرای سلطه آن‌ها کرده است» گفت: حرف‌های برخی مسئولان در این‌باره هم آمریکایی‌ها را تشجیع کرد. مذاکرات هسته ای بنا بود صرفاً راجع به مسائل هسته‌ای باشد. اما آمریکایی‌ها چند پیوست ازجمله مسائل نظامی کشور را به آن اضافه و در عمل باج گیری های فراوانی را برای خود طراحی کردند.

وی با بیان این‌که «می‌خواهند با کاهش تحریم‌ها در باغ سبزی به ما نشان دهند» گفت: پس از آن در برداشتن گام‌های بعدی سؤالات و خواسته‌هایی را از ایران در زمینه های مختلف نظامی و استراتژیک مطرح و بعد با شیطنت اعلام می‌کنند ایران در اجرای برجام تخلف کرده است و سپس شروع به باج گیری می‌کنند. دولت باید با قدرت در برابر آن‌ها بایستد و اجازه باج‌گیری ندهد.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل افزود: نفوذ؛ لایه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، افکار عمومی، نظامی و امنیتی دارد. اگر بچه‌های ما در آینده بخواهند مستقل باشند امروز باید برای‌شان سلطه‌گری و خوی استکباری آمریکا و استراتژی آن را توضیح دهیم.

وی همچنین حقوق بشر را ازجمله مکانیزم‌های نفوذ و فشار دانست و افزود: این در حالی است که بدنام‌ترین و ناقض‌ترین حکومت‌ها در دنیا بیشترین حرف را از آن می‌زنند. دوستان نزدیک آمریکا در منطقه دیکتاتورهایی بزرگ هستند که گاه حتی یک انتخابات هم ندارند. حقوق بشر دکوری برای فریب و اعمال فشار و نفوذ است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به محکومیت جیسون رضائیان گفت: جرم وی تأثیرگذاری در حوزه‌های تصمیم‌گیری بود.

وی با اشاره به تبلیغات اخیر غربی‌ها مبنی بر تلاش ایران برای مبادله جیسون رضائیان با شماری از زندانیان ایرانی در آمریکا، این مسئله را رد کرد و افزود: نیازی به معامله وجود ندارد زیرا بخش عمده‌ای از ایرانیان محبوس در آمریکا اتهام‌شان نقض تحریم‌هاست در حالی که جرمی مرتکب نشده‌اند.

وی با بیان این‌که «ارتباطات جیسون رضائیان با برخی افراد سبب محکومیت وی شد» گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند اینگونه القا کنند که سیستم قضایی ایران در پی حق و عدالت نیست و به فکر معامله است. هر چقدر مسئله نفوذ را جدی بگیریم، استقلال و توانمندی کشورمان را بیشتر تضمین کرده ایم. برخی مسئولان هنوز مسئله نفوذ را آنگونه که باید جدی نگرفته‌اند در حالی که باید به آن توجه کنند و برای جلوگیری از آن تدابیر لازم را بیندیشند.
 
کلمات کلیدی : محمدجواد لاریجانی+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.