توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483315
دو نگرانی بزرگ امیرالمومنین(ع) درباره مردم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۰
ای مردم ، آنچه بیش از هر چیز دیگر می ترسم که بدان گرفتار آیید، دو چیز است، از هوا و هوس پیروی کردن و آرزوهای دراز در دل پروردن .

 به گزارش شبستان، حضرت امیر(ع) ذیل خطبه های نهج البلاغه نکات ارزنده و مهم فراوانی را نسبت به مسایل مختلف بیان کرده اند که در زندگی کاربرد دارند. بر آن شدیم در آستانه سالروز شهادت جانگدار حضرت(ع)، تعدادی از خطبه ها را برای آشنایی هرچه بیشتر مخاطبان ارایه کنیم. در ادامه خطبه ۴۲ نهج البلاغه را می خوانیم که در مورد پیروی کردن از هوا و هوس و آرزوهای دراز در دل پروردن است.

و من خطبه له ع و فیه یحذر من اتباع الهوی و طول الامل فی الدنیا 

«اءَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ اءَخْوَفَ مَا اءَخَافُ عَلَیْکُمُ اثْنَانِ: اتِّباعُ الْهَوَی، وَ طُولُ الْاءَمَلِ، فَاءَمَّا اتِّبَاعُ الْهَوَی فَیَصُدُّ عَنِ الْحَقِّ، وَ اءَمَّا طُولُ الْاءَمَلِ فَیُنْسِی الْآخِرَةَ، اءَلا وَ إ نَّ الدُّنْیَا قَدْ وَلَّتْ حَذَّاءَ فَلَمْ یَبْقَ مِنْهَا إ لا صُبَابَةٌ کَصُبَابَةِ الْإِنَاءِ اصْطَبَّهَا صَابُّهَا، اءَلا وَ إِنَّ الْآخِرَةَ قَدْ اءَقْبَلَتْ، وَ لِکُلِّ مِنْهُمَا بَنُونَ، فَکُونُوا مِنْ اءَبْنَاءِ الْآخِرَةِ وَ لا تَکُونُوا مِنْ اءَبْنَاءِ الدُّنْیَا فَإِنَّ کُلَّ وَلَدٍ سَیُلْحَقُ بِاءَبِیهِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ، وَ إِنَّ الْیَوْمَ عَمَلٌ وَ لا حِسَابَ، وَ غَدا حِسَابٌ وَ لاَ عَمَلَ. »

سخنی از آن حضرت (ع) که در آن از تبعیت هوای نفس و درازی آرزو مردم را بر حذر می دارد 

«ای مردم، آنچه بیش از هر چیز دیگر می ترسم که بدان گرفتار آیید، دو چیز است، از هوا و هوس پیروی کردن و آرزوهای دراز در دل پروردن.
پیروی هوا و هوس از حق منحرف می کند و آرزوهای دراز، آخرت را از یاد می برد. بدانید که دنیا پشت کرده و شتابان می گذرد. و از آن جز، ته مانده ای چون ته مانده آبی در ته ظرفی، که آب آن ریخته باشند، باقی نمانده است. بدانید، که آخرت روی آورده است و هر یک از آن دو را فرزندانی است. شما فرزندان آخرت باشید نه فرزندان دنیا. زیرا هر فردی در روز قیامت به پدرش می پیوندد. امروز روز عمل است نه حساب و فردا، روز حساب است نه عمل. »
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۲:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۱ ۱۸:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۹ ۲۳:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۲:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ ۱۶:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۰۷:۲۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۱۸:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۱۰:۰۲
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۲ ۱۳:۵۳
 
۱۳۹۴/۰۶/۱۶ ۱۸:۴۹
 
 
کلمات کلیدی : امیر المومنین+حضرت علی+مردم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.