نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435417
تفاوت قیمت دارو در داروخانه‌ها از کجا آب می‌خورد؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
برای اینکه علت تفاوت قیمت در داروها را مورد کنکاش قرار دهیم در ابتدا باید بدانیم چه تفاوتی بین داروهای ژنریک و داروهای تجاری وجود دارد.

مهدی محمدزاده عضو هیأت علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: قیمت‌گذاری داروها در کشور ایران بر اساس نظام ژنریک است به این معنی که داروساز و شرکت‌های دارویی با برآورد هزینه‌هایی که تقبل کرده‌اند یک قیمتی را به شورایی در وزارت بهداشت پیشنهاد می‌کنند. 
 
وی اظهار داشت: بر اساس قانون، اگر دارویی با برند، شکل و اسم یکسان تولید شود تمامی داروخانه‌ها موظف هستند با قیمت یکسانی این دارو را به فروش برسانند. 

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد مدیریت دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اگر داروخانه‌ها قیمت متفاوتی برای یک دارو با یک برند یکسان بگذارند، مرتکب به تخلف شده‌اند ولی اگر همین دارو توسط شرکت‌های مختلفی تولید و با برندهای گوناگونی با قیمت متفاوتی در بازار عرضه شود تفاوت قیمت امری قانونی است. 
 
محمدزاده عنوان کرد: در صورتی که دارو ساز برای داروخانه  دارو تهیه کند و این دارو به فروش نرسیده باشد افزایش  قیمت شامل موجودی های داروخانه می‌شود به این معنی که اگر دارویی در دی ماه به طور مثال با قیمت 100 تومان خریداری شده ولی در اردیبهشت ماه قیمت این دارو 120 تومان است داروخانه‌ها موظف اند بر اساس قیمت جدید این دارو را به فروش برسانند ولی باید لیبر قیمت جدید دارو روی آن چسبیده باشد و بیماران بتوانند این قیمت را مشاهده کنند. 
 
کلمات کلیدی : دارو ،داروخانه‌
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۳۳:۳۶
آخی داروخانه ها چه ضرری می کنند.یه راه درآمدی براشون پیشبینی بکنید (4118494) (alef-3)
 
آریابان
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۹:۵۲:۳۰
همیشه داروخانه‌ ها قیمت بسیار بیشتری را نسبت به رقم درج شده بر روی قوطی دارو مطالبه میکنند و البته پاسخشون به علت این تفاوت قیمت هم اینه که ساخت این قوطی ها مربوط به قبل است !!!!! و قیمت امروز دارو شدیدا افزایش یافته ؛
حق فنی (قانونی یا غیر قانونی !!!!) هزینه های اقلام جانبی امثال سرنگ و دارو های غیر بیمه ای و .... بماند ؛ (4118518) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.