توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508119
واکنش موگرینی به آزمایش موشکی کره شمالی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه ای در مورد آزمایش موشکی کره شمالی، این اقدام را تخلف از تعهدات بین المللی پیونگ یانگ برشمرد.

به گزارش  ایرنا، به گزارش پایگاه خبری رسمی اتحادیه اروپا، وی اعلام کرد: جمهوری خلق دمکراتیک کره آزمایش هسته ای دیگری را انجام داده است. این اقدام بار دیگر تخلف آشکار و غیرقابل قبول از تعهدات بین المللی کره در زمینه تولید یا آزمایش نکردن تسلیحات هسته ای به موجب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است و اقدامی تحریک آمیز، تهدیدی بزرگ برای امنیت منطقه ای و بین المللی و چالشی عمده برای رژیم جهانی منع تکثیر هسته ای به شمار می رود. 

موگرینی افزود: پیام اتحادیه اروپا روشن است؛ این کشور باید برنامه های خود در زمینه هسته ای، سلاح کشتار جمعی و موشک بالستیک را به نحوی کامل، قابل اثبات و برگشت ناپذیر کنار گذارد و همه فعالیت های مرتبط با آن را بی درنگ متوقف کند.
وی با اشاره به تشکیل جلساتی با شرکای اتحادیه اروپا در روز جاری گفت: فردا با لاسینا زربو دبیر اجرایی پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت و گو می کنم. همچنین موضوع کره شمالی را در دستور جلسه نشست غیررسمی وزرای خارجه اتحادیه اروپا که هفته آینده در تالین (استونی) برگزار می شود، قرار می دهم.
موگرینی یادآور شد که بررسی مساله کره شمالی از سوی اتحادیه اروپا و جامعه جهانی به نحوی متحد و هماهنگ، امری حیاتی و حائز اهمیت است.
وی افزود: در همین رابطه، مشتاقیم که شورای امنیت سازمان ملل مساله کره شمالی را مورد توجه قرار دهد و موضعی محکم و تاثیرگذار اتخاذ کند. اتحادیه اروپا همچون همیشه میان اقدام ما و تصمیم های این شورا، هماهنگی برقرار می کند.
موگرینی در پایان این بیانیه گفت: کره شمالی باید وارد مذاکره ای معنادار و باورپذیر شود، مذاکره ای که هدف آن پیگیری روند خلع سلاح شبه جزیره کره به نحوی کامل، قابل اثبات و برگشت ناپذیر و اجرای کامل همه قطعنامه های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل است. اتحادیه اروپا آماده است با رایزنی با شرکای کلیدی، از این روند حمایت کند. خلع سلاح شبه جزیره کره تنها از طریق روش های مسالمت آمیز که به نفع همه کره ای ها و همه ساکنان منطقه و جهان است، امکان پذیر می باشد.
 
کلمات کلیدی : موگرینی+کره شمالی+آزمایش موشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.