توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 332998
ابراهیم حاتمی کیا: فکر کردند اینجا هم عرصه دیپلماسی است/ مشوق جنگ نیستم، اما ...
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۸
ابراهیم حاتمی کیا با انتقاد از جشنواره فیلم فجر امسال، بیان کرد مسئولان فکر کردند اینجا هم عرصه دیپلماسی است که با زبان وزارت امور خارجه درباره فرهنگ حرف بزنند.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «بادیگارد» در مراسم تجلیلی که پنجشنبه ۲۹ بهمن ماه برای وی گرفته شد و با رونمایی از دو تابلو از وی تقدیر شد بعد از سخنرانی خانواده‌های شهدا درباره فیلم خود گفت: من باید بسیار جان‌سخت باشم که جلوی خود را بگیرم و اشک به چشمم نیاید اما دلم نمی‌خواهد دیگران را متاثر کنم، فضای اینجا بسیار معنوی است و من افتخار می‌کنم که در کنار این بلندقامتان کشور ایستاده‌ام.

وی با اشاره به اینکه قبل از رونمایی از تابلو تقاضایی دارد، اظهار کرد: من ۵۴ سال از خداوند عمر گرفته‌ام و همیشه سعی کرده‌ام با دلم نفس بکشم و زندگی کنم و آنچه را که احساس کرده‌ام درست است به هر نحوی شده بگویم و بابت اینکه ممکن است برای خودم دشمن بتراشم، خجالت نکشم.

حاتمی‌کیا ادامه داد: من دیروز کربلا بودم و دعایی کردم که امروز از شما هم می‌خواهم این چنین برایم دعا کنید. دعای من این است که تا وقتی که هستم در خدمت شما باشم و اگر روزی از این دنیا رفتم در حالت بستر نباشم.

به نوشته مهر، کارگردان فیلم سینمایی «بادیگارد» در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به خانواده‌های شهدا بیان کرد: چند دقیقه پیش عزیزی به من گفت که تشویق به جنگ نکنید، اما اگر فیلم‌های من را ببینید شاید از این منظر ضد جنگ باشند. من مشوق جنگ نیستم، اما نمی‌توانم از مبارزان هسته ای و آنها که مدافعان حرم هستند، چشم بپوشم. زمانی تمام ایران پر از سر و صدای جنگ بود و همه جا بحث و تشویق در این زمینه بود، کسی غیر از آن حرفی نمی زد و تنها جنگ مساله روز بود و من تحفه «بادیگارد» را به ذره ذره خاک پاک این بچه‌ها و عزیزانشان که به من محبت دارند، تقدیم می‌کنم. من دلم می‌خواهد اگر روزی قرار به رفتنم باشد، در صحنه‌ای مثل صحنه‌هایی که عزیزان شما بودند، باشم.

وی ادامه داد: من «بادیگارد» را با این ایمان ساختم و حالا خدا را شکر می کنم که می بینم امشب حال بسیاری خوبی داریم. در این فیلم ۲ ساعت سعی کردم تفاوت میان بادیگارد و محافظ را تعریف کنم اما چه کنم که مسئولان عالم فرهنگ و مردان سیاستگذار فرهنگ، بادیگارد هستند نه محافظ. من می بینم در یک جشنواره که سکان یک جریان فرهنگی است با جهالت پاسخ می دهند و خود را بابت اتفاقاتی که رخ می دهد پاسخگو نمی دانند. درواقع آنها با ضربه زدن به فیلم من به جریان بچه هایی که پشت سر من هستند هم ضربه وارد می کنند و این عین روز روشن است. من متاسفم برای آقایانی که با کلمات بازی می‌کنند و فکر می‌کنند اینجا عرصه دیپلماسی است که با زبان وزارت امور خارجه درباره فرهنگ حرف بزنند.

حاتمی‌کیا با اشاره به نقدهایی که در یک برنامه تلویزیونی نسبت به فیلم «بادیگارد» بیان شد، عنوان کرد: افرادی به تلویزیون می‌آیند و درباره فیلم «بادیگارد» حرف می‌زنند و بیان می‌کنند که این فیلم حرف کهنه‌ای است و حرف زمانه نیست. عرصه و میدان به دست این جماعت افتاده است و این جریان‌ها بادیگاردهای فرهنگی هستند که اکنون زیاد شده اند.

وی در پایان سخنانش گفت: به هر حال مرا ببخشید اگر با لحظاتی از فیلم شما را آزرده‌خاطر کردم. من هم با افرادی که در این فیلم نشان دادم، زندگی کردم. سال‌ها است که با خود فکر کرده ام اگر قرار باشد جانم را بدهم برای چه کسانی باید بدهم. آیا باید به کسانی جان داد که رفتارشان بادیگاردی است و یا آنها که محافظ گونه اند و جان و فکرشان در یک مسیر است، من فکر کردم بهترین افراد آنها هستند که در حوزه فکر و علم عمل می کنند.
 
کلمات کلیدی : ابراهیم حاتمی کیا، بادیگارد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.