نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505095
دیگر کمتر کسی مهریه نجومی تعیین می‌کند/ اقدام جالب پدر عروس به نفع داماد!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۵
محضردار ثبت ازدواج و طلاق گفت: در دو سال اخیر کمتر کسی مهریه نجومی تعیین می‌کند و این فرهنگ عوض شده است.

حجت الاسلام محمد حمزه‌‌‌‌‌‌ای در گفت‌‌‌‌وگو با آناج درباره تعداد ثبت ازدواج در روز در دفترخانه، ابراز داشت: روزانه دو ازدواج در این دفترخانه ثبت می‌‌شود که البته متغیر است اما به طور کلی سالانه 450 تا 500 ازدواج در این دفترخانه به ثبت می‌‌رسد.

وی در پاسخ به این سوال که عجیب‌‌ترین مهریه‌‌‌های ثبت شده در دفترخانه‌‌اش چیست، عنوان کرد: بعضا دختران مهریه‌‌‌هایی مانند تعداد سکه به میزان تاریخ تولد به شمسی و قمری درخواست می‌‌کنند که البته این روال غلط در دو سال اخیر بسیار کاهش پیدا کرده و متعادل شده است؛ مواردی از این دست به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد اما مهریه‌‌های عجیب آنچنانی ثبت نکرده‌‌ام.

این عاقد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عجیب‌‌ترین اتفاق دوران کاری‌‌اش چه بوده است، خاطرنشان ساخت: اخیرا در یک مراسم عقد مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه را توضیح می‌دادم و پدر عروس خواست که مهریه را عندالاستطاعه بنویسم وقتی پرسیدم که می‌دانید عندالاستطاعه چیست، گفت بله کاملا مطالعه کرده‌‌ام و مهریه تمام دخترانم را نیز عندالاستطاعه نوشته‌‌‌ام چون اگر بخواهند زندگی کنند عندالمطالبه و عندالاستطاعه فرقی ندارد و اگر نخواهند زندگی کنند هم که نمی‌خواهم به‌‍‌خاطر مهریه اسیر دادگاه‌‌ها شوم.

وی با بیان اینکه بسیاری از ازدواج‌‌‌ها در آستانه امضای عقد به دلیل عند الاستطاعه بودن به هم خورده است، افزود: ای کاش قانونگذار به جای تعیین عندالاستطاعه سقفی برای مهریه تعیین می‌کرد تا بالاتر از آن سقف مهریه‌‌ای ثبت نشود، بسیاری از مراسم‌‌ها در محضر به دلیل اصرار خانواده دختر برای عندالمطالبه بودن و اصرار خانواده داماد برای عند الاستطاعه بودن مهریه به هم خورده است و طرفین محضر را ترک کرده‌‌اند و دیگر برنگشته‌‌اند.

حجت الاسلام حمزه‌‌ای ادامه داد: در ماه مبارک رمضان پنج مورد از موارد طلاق را به صلح دعوت کردم که چهار مورد از آنها به زندگی‌شان برگشته‌‌اند و این شیرین‌‌ترین خاطره‌‌ام است، متاسفانه امروزه زوجین با کوچکترین مشکلی به سراغ طلاق می‌روند و شاید این به خاطر عدم مشاوره صحیح است.

وی درباره ناراحت کننده ترین صحنه در دفتر ثبت طلاق اظهار کرد: چند مورد بوده است که شخصا با دیدن آنها گریه کرده‌‌ام، می‌بینید پدر معتاد و مادر مجبور به طلاق است و کودک که پدر را بعد از مدت‌‌ها در محضر می‌بیند پای پدر را می‌گیرد که بابا ما را هم ببر، با این صحنه بارها و بار گریه کرده‌ام.

حجت الاسلام محمد حمزه‌‌ای تبلیغات منفی ماهواره‌ها و تبلیغات کم در داخل از عوامل طلاق دانست و توضیح داد: تبلیغات ماهواره‌‌ها افزایش یافته، درحالی که طلاق منفورترین حلال است اما در کشور و شهر ما در حال افزایش است.

وی در پایان بیان کرد: لحظه‌‌های زشتی نیز در دفتر ما رقم خورده که به خاطر دخالت های خانواده‌‌ها بوده است، در یکی از ثبت طلاق‌‌ها درگیری شدیدی بین دو خانواده رخ داد که مجبور شدم به پلیس زنگ بزنم بعد از این ماجرا سخت ناراحت بودم که چرا کسانی که باید راهنمای جوانان باشند اینچنین عمل می‌کنند.
 
کلمات کلیدی : عقد، ازدواج، مهریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۲۲:۲۲:۳۴
وقتی انقدر خانواده دختر و خودش را آزار می دهید و آخرش هم فقط 110 تا سکه را می دهید از آن هم یک سکه در سال تا آخر عمر فقط 30 تاش وصول می شود
مردم باید دخترشان را به دست کسی بسپارند که دو روز دیگر با یک لباس فقط طلاقش میدهد می رود با یکی دیگه ! (4533410) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.