توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448792
بازار پتروشیمی بار دیگر زیر ذره بین مجلس و شورای رقابت
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۴
این روزها وزیر صنعت از همه سو زیر رگبار انتقادها قرار دارد. از یکسو احمد توکلی، رئیس هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با انتقاد از رویه‌های وزارت صنعت اعلام کرده است:«اگر آقاي نعمت‌زاده از كارهايش دست بر ندارد ديده‌بان شفافيت و عدالت ناچار است به دادگاه مراجعه كند و به زور قانون، او را مجبور كند كه دست از اين حمايت نا به‌جا از متخلفان بر دارد.» از سوي ديگر شوراي رقابت، اعلام كرده قصد دارد روز دوشنبه، نهم اسفندماه، در دويست و هشتاد و سومين جلسه خود، شرايط بازار محصولات پتروشيمي را بررسي ‌كند.

به گزارش همشهری، در صحن پارلمان هم، سؤال رئيس كميسيون اقتصادي درباره دلايل اصرار وزيرصنعت بر خروج معامله محصولات پتروشيمي از بورس‌كالا و عرضه در بازاري غيرشفاف اعلام وصول شده است. براين اساس هيأت رئيسه مجلس بررسي سؤال محمدرضا پورابراهيمي را از محمدرضا نعمت‌زاده در دستور كار قرار داده است.

محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت در طول 3سال و نيم گذشته در نامه نگاري با نهادهاي مختلف تلاش كرده عرضه محصولات پتروشيمي را در بورس‌كالا متوقف كند يا دست‌كم كاهش دهد. او با تكيه بر اين ادعا كه مدافع صنايع پايين دستي است به‌شدت مدافع عرضه محصولات پتروشيمي در بازارهاي غيرشفاف و رانت‌زاي خارج از بورس است. اما فعالان اين صنعت عموما ادعاهاي او را رد كرده‌اند. چنان كه محمدحسن پيوندي مديرعامل هلدينگ نفت، گاز و پتروشيمي تأمين اجتماعي (تاپيكو) در پاسخ تلويحي به ادعاهاي وزير صنعت گفت: مشكل صنايع پايين دستي عرضه نشدن محصولات پتروشيمي در بورس نيست بلكه اين واحدها با مشكل كمبود ارز مواجهند.

او در تكميل صحبت‌هايش افزود: مشكل صنايع پايين دستي پتروشيمي، عرضه نشدن تركيباتي مثل پلي پروپيلن در بازار است. احمد صفري عضو كميسيون انرژي مجلس با اشاره به حمايتش از طرح سؤال از وزير صنعت در مجلس گفت: مجلس به خروج محصولات پتروشيمي از بورس راضي نخواهد شد زيرا معتقديم نبايد مانع شفافيت بازار پتروشيمي از طريق عرضه در بورس شويم.

عرضه در بورس، رقابت سالم ايجاد مي‌كند
حسين اميري خامكاني نايب‌رئيس كميسيون انرژي مجلس، با بيان اينكه هيچ دليلي براي خروج پتروشيمي‌ها از بورس وجود ندارد، اعلام كرد: عرضه محصولات پتروشيمي در بورس رقابت سالم ايجاد مي‌كند و از رانت و نبود شفافيت جلوگيري مي‌كند. او افزود: بايد محصولات شركت‌هاي توليد‌كننده پتروشيمي تا حد ممكن وارد بورس شود.

اصرار بر خروج، شبهه ناك است
علي ادياني نايب‌رئيس كميسيون انرژي مجلس هم گفت: اصرار وزير صنعت بر خروج محصولات پتروشيمي از بورس شبهه ناك است. خروج محصولات پتروشيمي از بورس هيچ توجيهي ندارد.او افزود: در همه كشورها بورس محل شفافيت در اقتصاد است. او با بيان اينكه پتروشيمي‌ها در چارچوب قوانين مكلف به عرضه محصولاتشان در بورس هستند، افزود: عرضه محصولات پتروشيمي در بورس آمار و ارقام دقيق را در اختيار سياستگذاران كشور قرار مي‌دهد.
 
کلمات کلیدی : پتروشیمی ، شورای رقابت، نعمت زاده، احمد توکلی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.