توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 442644
کمبود شدید پرستار در کشور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۶
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در سالیان اخیر 25 دوره فوق‌تخصصی ، 74 دوره تخصصی و 101 دوره PHD جدید راه‌اندازی شده است که در نوبه خود حرکت وسیعی است.

به گزارش فارس باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست خبری گفت: در اسفند ماه آموزش الکترونیک برای تمام کسانی که در زمینه پزشک خانواده فعالیت می‌کنند راه‌اندازی خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال 93 چندین هزار نفر آموزش کوتاه مدت ببینند.
 
وی افزود: اکنون آزمون عملی صلاحیت بالینی در 35 دانشگاه در حال انجام است و مراکز امتحانات الکترونیک در 25 دانشگاه به صورت جامع برگزار می‌شود.
 
لاریجانی ادامه داد: تمام بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی براساس راهنمای ارزشیابی به صورت درونی مورد اعتباربخشی قرار می‌گیرند و امیدواریم تا سال آینده اعتباربخشی بیرونی برای این مراکز صورت پذیرد.

وی درخصوص برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی گفت: تا کنون 700 عضو هیات علمی در این آموزش‌ها شرکت کرده‌اند و 17 آزمون بین‌المللی در دانشگاه مجازی برگزار شده است. همچنین 17 هزار دانشجو با این دانشگاه ارتباط مستقیم دارند و بستر ارتباط 11 هزار دانشجو برای تبادل اطلاعات فراهم شده است.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر 18 دانشگاه با دانشگاه مجازی ارتباط مستقیم دارند که در آینده تعداد آنها به 22 خواهد رسید. در سال جاری حدود هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها جذب شده و در روزهای آتی برای جذب 2 هزار نفر دیگر اطلاعیه صادر خواهد شد.
 
وی درخصوص جذب دانشجویان خارجی گفت: بستر جذب دانشجویان دانشجوی خارجی در حال فراهم شدن است و این آمادگی وجود دارد که برای دانشجویان خارجی شماره نظام پزشکی صادر شود تا این دانشجویان بتوانند زیر نظر اساتید فعالیت کنند.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت توضیح داد: حدود 2 هزار دانشجوی خارجی در حال حاضر در کشور مشغول تحصیل هستند و همچنین حدود 2500 نفر از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور ادامه تحصیل می‌دهند که تمام آنها می‌توانند در داخل کشور از خدمات دانشگاه‌های علوم پزشکی استفاده کنند.

وی افزود: در مدت این چند سال 25 دوره فوق تخصصی، 74 دوره تخصصی و 101دوره PHD جدید راه‌اندازی شده است. که به نوبه خود حرکت وسیعی است. همچنین 70 درصد برنامه‌های آموزشی بازبینی شده‌اند که تا پایان این دوره بقیه موارد مورد بازبینی قرار می‌گیرد.
 
وی تصریح کرد: 15 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در حال حاضر مشغول تحصیل هستند که سامانه‌ای برای برطرف کردن مشکلات آنها راه‌اندازی شده است.
 
لاریجانی درخصوص اهداف توسعه پایدار گفت: 3 تا 4 مورد از اهداف توسعه پایدار به گروه‌های پزشکی مربوط می‌شود و بقیه به سلامت جامعه باز می‌گردد.
 
وی ادامه داد:تعدادی که به حوزه پزشکی مربوط است در دسته‌بندی بیماری‌های مرتبط با زندگی مردم قرار دارند که وزارت بهداشت برای آنها برنامه‌ریزی ویژه انجام داده است.
 
وی در ادامه گفت: در حال حاضر با کمبود صد هزار نفری پرستاران در حوزه سلامت مواجه هستیم که برای جبران این کمبود افزایش آموزش‌ها در عرصه پرستاری در دستور کار قرار دارد و همچنین نیاز است همکاران هیات علمی در عرصه بالینی پرستاری حضور داشته باشند و امیدواریم با کمک آنها در این راستا قدم‌های محکمی برداشته شود.
 
کلمات کلیدی : پرستار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.