توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429748
سناریوهای نفتی جهان برای دهه ۲۰۲۰
سناریوهای مختلف آژانس بین‌المللی انرژی در پیش‌بینی وضعیت بازار جهانی نفت طی سال‌های آینده نشان می‌دهد كه در بازه میان‌مدت 5 ساله نرخ رشد تقاضای جهانی نفت به‌نظر با روند كندی پیش خواهد رفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
به گزارش خبرآنلاین، براساس پیش‌بینی‌های موجود رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2016 روزانه 1.23 میلیون بشكه و به‌طور میانگین در حدود 94.40 میلیون بشكه در روز بوده است. بنا به تحلیل مرکز پژوهش‌های مجلس، رشد مورد انتظار تقاضای جهانی نفت برای سال 2017 در حدود روزانه 1.2 میلیون بشكه در نظر گرفته شده و میزان تقاضای كل روزانه 95.55 میلیون بشكه پیش‌بینی شده است.

بیشترین میزان رشد تقاضا در منطقه آسیا به‌ویژه در هند و چین تخمین زده شده است. علاوه بر این، با توجه به رشد 1.2 میلیون بشكه‌ای تقاضا در سال 2017 برآورد می‌شود كه تقاضا برای نفت اوپك در سال 2017 با 0.8 میلیون بشكه در روز افزایش، به 32.7 میلیون بشكه در روز برسد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان تقاضای نفت در سال 2016 در قاره اروپا 24.80 میلیون بشکه در روز، در منطقه آسیا پاسفیک 7.99 میلیون بشکه در روز و در اروپا 13.87 میلیون بشکه در روز بوده است.

در عین حال، میزان تقاضای جهانی نفت در سال 2016 در خاورمیانه 8.02 میلیون بشکه در روز، آفریقا 4.10 میلیون بشکه در روز گزارش شده است. همچنین در کل کشورهای در حال توسعه میزان تقاضای نفت 31.15 میلیون بشکه در روز بوده است.

براساس پیش‌بینی اوپک، رشد تقاضای نفت خاورمیانه در سال 2017 با ریسك‌های داخلی و تنش‌های ژئوپلیتیك مواجه خواهد بود كه این میزان رشد تقاضا عمدتا از سوی كشورهای ایران، عراق، كویت، عربستان، امارات متحده عربی و اردن پیش‌بینی شده كه شامل سوخت‌های حمل‌ونقل، مخصوصا بنزین و سوخت‌های صنعتی نظیر گازوییل و نفت سفید برای مصارف خانگی خواهد بود كه نقش به‌سزایی در افزایش سطح تقاضای نفت در این منطقه خواهد داشت.


سناریوهای مختلف آژانس بین‌المللی انرژی در پیش‌بینی وضعیت بازار جهانی نفت طی سال‌های آینده نشان می‌دهد كه در بازه میان‌مدت 5 ساله نرخ رشد تقاضای جهانی نفت به‌نظر با روند كندی پیش خواهد رفت. تغییر بازدارنده احتمالی در اقتصاد چین كه در 10 سال گذشته به دلیل اتخاذ سیاست رشد اقتصادی مبتنی بر شدت انرژی پایین به‌عنوان موتور رشد اقتصادی جهان به‌شمار می‌رود، می‌تواند عامل اصلی این كاهش احتمالی تقاضای نفت به‌شمار رود.

از سوی دیگر، رشد تقاضا در بسیاری از كشورهای غیرعضو OECD، اندك تعیین شده است، زیرا دولت‌ها به خاطر یارانه‌هایی كه بار مالی زیادی بر آنها تحمیل كرده -معادل 150 میلیارد دلار برای نفت در سراسر جهان طی سال 2015- اقدام به اصلاحات قیمتی كردند.

در سناریوی سیاست‌های جدید، رشد تقاضای جهانی نفت غیرOECD، بیش از 20 سال با روند كند ادامه دارد، زیرا این كشورها مقید به بالا بردن بازدهی سوخت خودروهای خود شده‌اند. از سوی دیگر، به‌نظر می‌رسد تولید نفت نامتعارف، پیش از سال 2020 رشد سریع‌تری یابد.براساس سناريوي 450 تقاضاي جهاني نفت تا سال 2020 ، بيش از 93 ميليون بشكه در روز در نظر گرفته شده كه در دهه 2020 سالانه يك ميليون بشكه در روز از تقاضا كاسته خواهد شد. كاهش تقاضاي جهاني نفت براساس سناريوهاي موجود در آمريكا و كشورهاي OECD با روند بيشتري پيش مي‌رود. در آمريكاي لاتين مصرف در سال‌هاي 2015 - 2040 به 1.5 ميليون بشكه در روز تقليل خواهد يافت. سطح تقاضاي چين در نيمه دهه 2020 در حدود 12.5 ميليون بشكه در روز خواهد بود كه تا سال 2040 بيش از 2 ميليون بشكه در روز از سطح تقاضا كاهش خواهد يافت.
 
کلمات کلیدی : قیمت نفت+لایحه بودجه96+اوپک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.