توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464749
سرانه فضای آموزشی 12 استان کمتر از متوسط کشوری است
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: متوسط سرانه آموزشی برای دانش‌آموزان 5.17 متر مربع است که 12 استان از متوسط سرانه، پایین‌تر هستند.

به گزارش فارس، محمدتقی نظرپور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در برنامه پرسشگر با بیان اینکه در کل کشور 530 هزار کلاس درس داریم،‌ بیان داشت: از این میزان بیش از 6 هزار کلاس درس به تخریب و بازسازی و 95 هزار کلاس به مقاوم‌سازی نیاز دارند.

وی افزود: به عبارت دیگر 60 درصد مدارس کشور مشکلی ندارند اما نگرانی عمده‌ای که وجود دارد، پایین بودن عمر مفید مدارس است.

نظرپور با بیان اینکه 100 مدرسه ماندگار در کشور ثبت شده است،‌ اظهار داشت: ما در ساخت مدارس، اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیریم مکان‌یابی است. عدم توجه به این مسائل باعث کاهش عمر مدارس شده است.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: درمدت 20 سال گذشته خیرین مدرسه‌ساز 40 درصد از تعهدات خود را عملی کرده‌اند و از ابتدای تأسیس این مجامع تاکنون، 30 درصد مدارس کشور توسط آنها ساخته شده است.

وی تصریح کرد: برای افزایش ایمنی مدارس 3 میلیارد دلار به سازمان نوسازی اختصاص داده شده است که غیر از ردیف‌های بودجه توسعه فضاهای آموزشی است.

نظرپور ادامه داد: متوسط سرانه فضای آموزشی برای دانش‌آموزان 5.17 متر مربع است که 12 استان از متوسط سرانه پایین‌تر هستند و سیستان و بلوچستان یکی از این استان‌هاست که برای رشد سرانه آن ردیف بودجه جداگانه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه 38 درصد تخصیص سال گذشته را دریافت کرده‌ایم، گفت: این اعتبارات در بخش ملی بودند و در بخش استانی تنها 29 درصد تخصیص وصول شد.

وی بیان داشت: برای مدرسه‌سازی باید فرهنگ‌سازی کنیم و سمت و سوی مدرسه‌سازی را به مناطقی مثل سیستان و بلوچستان سوق دهیم.

نظرپور اضافه کرد: پروژه‌هایی که در سیستان و بلوچستان داریم 1580 کلاس درس است و پروژه‌های تخریب و نوسازی نیز در این استان در دست اقدام است.
 
کلمات کلیدی : مدارس + سرانه آموزشی + دانش‌آموز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.