توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484549
ایران هراسی؛ عامل ائتلاف سران سعودی و آمریکایی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۲
محسن صادقی، استاد دانشگاه فرهنگیان اراک در گفت‌وگو با استادنیوز به تحلیل اقدامات اخیر آمریکا و عربستان در خاورمیانه پرداخت.

وی درباره سفر ترامپ به عربستان و تحریم های جدیدی که سنای آمریکا علیه ایران تصویب کرده، افزود: «سیاست آقای ترامپ در منطقه تفرقه افکنی و ایران‌هراسی است. آنها از این طریق به دنبال فروش تسلیحات خود به کشورهای همسایه هستند و هدف اصلی‌شان نجات کارخانه های اسلحه‌سازی از ورشکستگی است. لذا تا به حال در این زمینه موفق عمل کردند و توانستند به هدف خود برسند».

استاد دانشگاه فرهنگیان اراک، خاطرنشان کرد:«به عقیده من، اگر دولت ما بتواند تعاملی سازنده در جهت روشنگری کشورهای منطقه داشته باشد، امکان بهبود شرایط سیاسی و شکست پروژه ایران‌هراسی وجود دارد. کشورهای خاورمیانه اگر متوجه این شوند که اتحاد به نفعشان است و نباید بگذارند کشوری از بیرون برای ما تصمیم بگیرد، ثبات در منطقه حاکم خواهد شد و این درگیری ها خاتمه می‌یابد. مطمئن باشید تنها کسی که از این اختلافات بین کشورهای خاورمیانه بهره می‌برد آمریکا است. کشورهای منطقه به دلیل ثروتمند بودن و وجود ذخائر نفتی بازار خوبی برای آمریکا و غرب هستند. آنها نیز این موضوع را دریافته اند و برای اختلاف‌افکنی و ایران‌هراسی در منطقه برنامه های زیادی طراحی کرده‌اند».

وی درخصوص اقدامات اخیر عربستان و سیاستی که ما باید نسبت به آنها در نظر بگیریم، تصریح کرد: «ایران و عربستان تاثیرگذارترین کشورها در جهان اسلام هستند و قطعاً اختلاف بین این دو کشور ضررهای زیادی برای مسلمانان درپی خواهد داشت. ما باید با عربستان وارد گفت‌وگو شویم و روی نقاط مشترک خود با آنها مانور دهیم. برای مثال از اعتقادات و دین و کتاب مشترکی که داریم برای همدلی و همفکری استفاده کنیم. اگر این اقدامات صورت گیرد، قطعاً روابط ما با عربستان بهتر از وضعیت فعلی می‌شود و این موضوع هم به نفع ماست هم به نفع خود سعودی ها».

وی در پایان درباره اقدامات اخیر امیر قطر و شرکت نکردن وی در ائتلاف ضد ایرانی اضافه کرد:«قطری ها و امیرانشان منطقی‌ترین رفتار را در میان کشورهای منطقه داشتند. آنها با نگاه به گذشته فهمیدند رابطه با ایران به نفعشان است و به همین جهت ترجیح دادند در نشست آمریکایی-عربی شرکت نکنند».
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۷:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ۰۷:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۸:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۰ ۱۱:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۰ ۰۵:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۵ ۱۰:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ۱۱:۱۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۳ ۱۲:۱۶
 
۱۳۹۰/۱۱/۰۲ ۱۵:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : ایران+ائتلاف سعودی و آمریکایی+عربستان+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.