نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493143
ظریف در واکنش به اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی: خودتان را فریب ندهید؛ تغییر حکومت ایران امکان‌پذیر نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۹
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مداخله ‌جویانه اخیر مقام‌های آمریکایی گفت: خودتان را فریب ندهید؛ تغییر حکومت ایران امکان‌پذیر نیست.

به گزارش تسنیم،‌ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس سازمان ملل به نیویورک رفته است،‌ بامداد امروز سه شنبه در شورای روابط خارجی آمریکا حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

بنا بر این گزارش،‌ ظریف در این سخنرانی تأکید کرد،‌  ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اختیار راستی‌آزمایی از پایبندی به تعهداتش تحت برجام را داده و آژانس هر بار این پایبندی را تأیید کرده است.

وی در واکنش به اظهارات مداخله ‌جویانه اخیر مقام‌های آمریکایی گفت: خودتان را فریب ندهید؛ تغییر حکومت ایران امکان‌پذیر نیست.

وی در این خصوص ادامه داد: طرح این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا از گذشته درس نگرفته است.

ظریف افزود: ما فلج کننده‌ترین تحریم‌ها را دوام آوردیم. دلیلش این است که ایران به مردم خود متکی است.

وی در ادامه گفت: آمریکا از زمان وقوع انقلاب در ایران، سیاست تغییر نظام را در دستور کار خود داشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: «تغییر نظام در ایران جواب نمی‌دهد. آمریکا از تاریخ درس نمی‌گیرد. آمریکا در سال 1953 نظام حاکم را سرنگون کرد و ببینید که چه شد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین ادامه داد:‌ «هنگامی که به ما با سلاح‌های شیمیایی حمله شد، این موضوع برای کسی مهم نبود....چرا ما دوام آورده‌ایم؟ چون می‌توانیم به مردممان تکیه کنیم.»

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش گفت:‌ «در خاورمیانه شاهد شکست سیستم دولت بوده‌ایم. انتظارات برآورده نشده‌اند و مردم، احساس می‌کنند که دولت - نمی‌خواهم بگویم دولت کشورهای عرب، اما تا حد زیادی دولت‌های کشورهای عرب- در برآورده کردن اساسی‌ترین نیازهای آنها ناکام مانده‌ است.»

وی ادامه داد: «مردم ما دو ماه پیش ده ساعت برای رأی دادن در صف ایستادند.  این فرصتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا نظرشان را ابراز کنند. این چیزی است که اصلا ً در بقیه منطقه ما وجود ندارد.»

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت:‌ «(درباره اظهارات جانشین ولیعهد عربستان درباره کشاندن جنگ به داخل ایران) این یک تهدید بود، تهدیدی که آنها مدتی با حمایت از سازمان‌های تروریستی به دنبال تحقق آن بودند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: «شما آنها را می‌دیدید که شخصاً در راه‌پیمایی‌های همین سازمان‌های تروریستی در پاریس که در بیرون این سالن هم شعار می‌دادند، شرکت می‌کردند. در نهایت آنها توانستند بعضی از آن تروریست‌ها را داخل پارلمان ما بیاورند، جایی که آنها بیشتر از همه جا از آن تنفر دارند چون چیزی است که ما داریم و آنها ندارند.»

«ریچارد هاس»‌ رئیس شورای روابط خارجی آمریکا نیز در این نشست سوالاتی را مطرح کرد و گفت: «برخی از شهروندان آمریکا در ایران زندانی هستند. آیا ایران حاضر است این افراد را به خاطر ژست بشردوستانه آزاد کند؟»
ظریف در پاسخ تأکید کرد: «ایران نظام قضایی مستقل دارد. ما در دولت، هیچ کنترلی روی تصمیم‌های قوه قضائیه نداریم. میلیون‌ها ایرانی - آمریکایی به ایران سفر می‌کنند و فقط شماری از آنها دستگیر شده‌اند. ضمن اینکه، ایرانی‌هایی هم هستند که در آمریکا با اتهامات ساختگی دستگیر می‌شوند.»

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «هیچ ارتباطی بین من و رکس تیلرسون (وزیر خارجه آمریکا) وجود ندارد. این به معنی آن نیست که احتمال تعامل بین ما وجود ندارد.»

وی همچنین با اشاره به تنش‌ها در شبه جزیره کره تصریح کرد:‌ «سلاح هسته‌ای امنیت هیچکس را افزایش نمی‌دهد.»

دیپلمات ارشد ایران به موضوع تحریم‌های غرب علیه ایران اشاره کرد و گفت: «من اعتقادی به تحریم‌ها ندارم. آنها کارساز نیستند. تحریم‌ برای آمریکا سرمایه نیست، بلکه بدهی است... وقتی آمریکا شروع به تحریم ایران کرد ما فقط 200 سانتریفیوژ داشتیم، موقع مذاکرات 20000 تا. »

ظریف همچنین به موضوع یمن اشاره‌ای داشت. وی در این باره تأکید کرد: «معتقدیم که هیچ کس از ادامه درگیری‌ها در یمن منتفع نمی‌شود. اگر ما (ایران و عربستان) با یکدیگر درباره اوضاع سوریه یا یمن موافق هم نباشیم، دست‌کم می‌توانیم با هم برای پایان دادن به درگیری همکاری کنیم.»

وزیر خارجه ایران درباره تسلیحات شیمیایی گفت: «معتقدیم که هیچ کشوری غیر از ایران، برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمرز قائل نیست، چون وقتی که ما قربانی سلاح شیمیایی بودیم، هیچکس توجه نکرد و همه از طرف مقابل حمایت کردند.»

وی افزود: «من سال 1985 دیپلمات بسیار جوانی بودم که به سمت رئیس شورای امنیت رفته و به او می‌گفتم که از سلاح‌های شیمیایی علیه ما استفاده شده و رئیس شورای امنیت، رک به من گفت: به حرفت گوش نمی‌دهم.»
ظریف همچنین اشاره کرد: «من از هیچکس قبول نخواهم کرد که بگوید برای آنها سلاح شیمیایی خط قرمز است، چون این واقعه را به شخصه به خاطر می‌آورم، اما این موضوع برای ما خط قرمز است.»
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۰۶:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۸:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۳ ۰۸:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۲۲:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۱ ۱۵:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۲۰:۵۹
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ ۱۲:۴۷
 
 
کلمات کلیدی : شورای روابط خارجی آمریکا، ترامپ، تغییر نظام ایران، ظریف
 
Austria
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۸:۵۵:۵۵
خداوند این انسان شریف را حفظ کناد! (4479088) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۰۹:۰۹:۱۱
سخنان حاکمان جدید امریکا در مورد تغیر رژیم در ایران بر اساس امید به تراکم نارضایتی ها در داخل استوار است نه مداخله به روش آنچه در عراق گذشت .
از همین رو با برجام مخالفند و بدنبال تحریم های دیگرند . (4479117) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۶:۳۴
چقدر استادانه جواب داده ...حیف کاش در نوشتن برجام هم اینقدر رئیس جمهور بهش فشار نمی آورد تا این مرد زیرک متن قوی تری رو تنظیم وامضا می کرد. (4479200) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.