نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393847
فریبکاری آمریکا فرصتی برای بشار اسد و پوتین
بخش بین الملل الف، 29 شهریور 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۴
سامی کلیب روزنامه نگار لبنانی تاکید کرد: خدعه و فریبکاری آمریکا و حمله آن به پایگاه ارتش عربی سوریه ، برای روسیه غافلگیر کننده نبود زیرا پیشتر آن را در یوگسلاوی ،عراق و لیبی تجربه کرده است.

کلیب در مقاله ای که در شماره روز دوشنبه روزنامه السفیر منتشر شده است، افزود: به همین دلیل « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه درهر مناسبتی تکرار می کند که دیگر اجازه نمی دهیم « خدعه لیبی » در سوریه تکرار شود.

این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرد: شکی نیست بمباران عمدی آمریکا و کشتن و زخمی کردن افسران و سربازان سوری که با داعش می جنگیدند، قبل از هر چیز می تواند « جان کری» وزیر خارجه آمریکا و شاید « باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا را انسان هائی حیله گر نشان دهد که به عهد خود ملتزم نیستند و یا عاجز از احترام به هر توافقی هستند.

وی تصریح کرد: این تجاوز می تواند بخش بزرگی از یک سوال در باره نقش سازمان نظامی آمریکا و مخالفت ضمنی آن برای هماهنگی با روسیه باشد زیرا پنتاگون که بر بخشی بزرگ از روند تصمیم گیری آمریکا سیطره دارد، همچنان روسیه را دشمن محسوب می کند بلکه نسبت به گذشته پوتین را دشمنی سرسخت تر می داند.

پوتین بعد از کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۰۷ میلادی گفت: روسیه دیگر پیرو آمریکا نیست، یا واشنگتن با ما به طور متقابل تعامل می کند و یا ساختار نظامی جهانی را تغییر می دهیم.

سامی کلیب نوشت: اگر اوباما و جان کری از حمله به پایگاه ارتش عربی سوریه در اطراف فرودگاه دیرالزور از قبل اطلاع داشته اند که این یک مصیبت است اما اگر با اقدام دستگاه نظامی آمریکا غافلگیر شده اند، پس این یک مصیبت بزرگتر است زیرا نشان می دهد برنامه های آمریکا در سوریه و مناطق دیگر بعداز پایان دوره اوباما چه خواهد بود.

« پنتاگون تاکنون تفاهم نامه بین آمریکا و روسیه را امضا نکرده و شاید علت فاش نشدن مفاد و جزئیات این تفاهم هم همین باشد».

سامی کلیب افزود: حمله شدید روسیه علیه آمریکا که « ویتالی چورکین» نماینده روسیه آن را شروع کرد و همچنین اتهام هائی را که « ماریا زاخاروف» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به آمریکائی ها وارد کرد، مانند کمک آمریکا به داعش، روشن ساخت که پوتین در اوج خشم بسر می برد.

وی با اشاره به تحرکات ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز خاطرنشان کرد که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هم پاسخی محکم و قاطع به آمریکا داده اند و گفته اند که آمریکا و انگلیس همچنان دو دشمن ایران و دوست اسرائیل هستند.

این روزنامه نگار لبنانی در ادامه مقاله خود تاکید کرد: کشتار نیروهای ارتش عربی سوریه توسط آمریکا در دیرالزور واقعیت تفکر نظامی آمریکا را فاش کرد زیرا آمریکا ، اسرائیل و برخی کشورهای منطقه قبول نمی کنند که بشار اسد و همپیمانان آن بر شهرهای بزرگ و ریف های آنها مانند حلب دوباره سیطره یابند.

کلیب تصریح کرد: حمله آمریکا با تجاوزهای فزاینده اسرائیل در جبهه جنوبی سوریه تصادفی نیست اما این تجاوزها به روسیه ، بشار اسد، ایران و حزب الله فرصت می دهد تا خود را از بندهای توافق امنیتی رها و بسرعت عملیات نظامی گسترده ای را شروع کنند به ویژه اینکه ترکیه به توافق با مسکو و تهران برای بستن مرزها ملتزم نمانده است.

وی با بیان اینکه« پوتین و همپیمانان آن تفاهم با دولت آمریکا را از درگیری بهتر می دانند»، نوشت: حمله آمریکا دو گزینه را مطرح می کند یا روسیه و همپیمانانش را قانع ساخته است که توافق نظامی فروپاشیده و باید عملیات گسترده نظامی برای یکسره کردن کار جبهه شمالی سوریه را سرعت ببخشند و یا از آن برای کسب پیروزی های سیاسی ونظامی در مقابل آمریکائی ها که در موقعیت ضعف قرار گرفته اند، استفاده کنند.

« اوباما بعداز این حمله علیه ارتش سوریه، مانند گذشته قادر نیست گام هایی مشابه بردارد مگر اینکه با روسیه درگیر شود».

سامی کلیب خاطرنشان کرد: اکنون از گزینه ازسرگیری مذاکرات سوریه در نیمه ماه آینده میلادی سخن گفته می شود و این نشانه های نخست است که روسیه را از توافق با آمریکائی ها خرسند می کند زیرا به عقب نشینی های واضحی از سوی آمریکا از جمله در خصوص آینده بشار اسد دست یافته به ویژه اینکه این عقب نشینی ها برخی کشورهای منطقه را نگران کرده است».

« ابومحمد الجولانی» سرکرده گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره که خود را فتح الشام می خواند در گفت وگو با شبکه قطری الجزیره ، مسکو و واشنگتن و« استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل را به « همدستی با بشار اسد» متهم کرد و گفت: نقشه روشن است و آن هدف گرفتن گروه های مسلح است.

سامی کلیب تاکید کرد: همه این ها نشان می دهد که پوتین و همپیمانانش از تجاوز آمریکا علیه پایگاه ارتش سوریه در جنبه های مختلف استفاده خواهند کرد و به موفقیت هایی سیاسی و میدانی دست خواهند یافت.

این روزنامه نگار لبنانی افزود: شاید تنها مولفه مثبت تجاوز آمریکا این باشد که به پوتین و همپیمانانش آزادی عمل نظامی و سیاسی گسترده در ماه های پایانی دوره ریاست جمهوری اوباما می دهد به ویژه اینکه در اندیشه پوتین و همپیمانانش، آزادسازی سرزمین های اشغال شده سوریه توسط تروریست های تکفیری یک اصل است.
منبع: ایرنا
 
کلمات کلیدی : پوتین، بشار اسد، روسیه، سوریه
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۹ ۲۲:۲۰:۰۳
آمریکا صلاحیت بودن در ترکیب سازمان امنیت را ندارد (3941684) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۳:۲۷:۰۹
فریبکارتر از پوتین و اسد کسی نیست. (3943320) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.