توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 280347
ژن عامل چاقی و دیابت ارثی کشف شد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۰
محققان انگلیسی یک تغییر ژنتیکی خاص کشف کرده‌اند که بدن را از تولید یک پروتیین مهم که برای کنترل اشتها و مقابله با بیماری چاقی و دیابت نقش اساسی دارد، باز می‌دارد.

به گزارش ایرنا، تولید این پروتیین برای پردازش شماری از هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های مغزی که اشتها، انسولین و سایر هورمون‌های را کنترل می‌کنند، مهم است.

در حالی که محققان در مورد نسبت افرادی که چاقی و یا دیابت آنها بر اثر تغییرات ارثی ژنتیکی است، مطمئن نیستند اما بیش از ۳۰ ژن وجود دارد که می‌توانند عوامل خطرسازی را برای این بیماری‌ها ایجاد کنند.

پروفسور الکس بلک مور از بخش پزشکی کالج سلطنتی لندن در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: اکنون شمار در حال افزایشی از دلایل تک ژنی چاقی و دیابت شناخته شده‌اند.

وی افزود: هنوز نمی‌دانیم که چه تعداد دلایل تک ژنی دیگر باید در ارتباط با چاقی و دیابت شناخته شوند و یا نسبت افراد چاق مفرط را در جمعیت که دارای این بیماری‌ها هستند، نمی‌دانیم.

محققان در یک مطالعه توالی دی.ان.ای یک زن ۲۰ ساله چاق بیمارگونه و شش تن از اعضای خانواده وی را که علاوه بر ابتلا به چاقی در دوران کودکی، اشتهای افزایش یافته، دیابت نوع دو، مشکلات در فراگیری و مشکلات در باروری داشتند، بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد که این زن ۲۲ دارای دو رونوشت از یک تغییر ژنتیکی مضر است که بدن وی را از ساخت carboxypeptidase-E باز می‌دارد.

carboxypeptidase-E به کنترل اشتها، انسولین و سایر هورمون‌های مرتبط با باروری کمک می‌کند. نقص carboxypeptidase-E یک خصیصه ارثی و به این معنی است که هر دو والدین حامل این ژن هستند. این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.
کلمات کلیدی : چاقی و دیابت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.