توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507147
اسرائیل: با ریاض می‌توانیم خاورمیانه بهتری بسازیم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
محافل رژیم صهیونیستی کلید روابط مستقیم بین این رژیم با عربستان را در دستان مقامات سعودی دانسته و تاکید کردند که ریاض و تل آویو با هم می توانند خاورمیانه بهتری بسازند.

به گزارش تسنیم، روزنامه رای الیوم امروز پنجشنبه در گزارشی به وضعیت روابط رژیم صهیونیستی و عربستان پرداخت و نوشت: مرکز مطالعات خاور دور واشنگتن در تحلیلی آورده است که علنی شدن روابط عربستان و اسرائیل مهمترین تحول سال 2016 میلادی بود. دیدارهای علنی بین مسئولان بلندپایه سعودی و مسئولان سابق خاندان حاکم سعودی از جمله شاهزاده ترکی فیصل رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان  و انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی برگزار شد و انور عشقی سفری محرمانه به تل آویو داشت.

رای الیوم نوشت: ترکی فیصل و انور عشقی با چراغ سبز خاندان حاکم در عربستان در مسیر عادی سازی روابط با اسرائیل گام برداشتند.

شبکه تلویزیونی صهیونیستی "I24News " درهمین راستا مصاحبه‌ای با یعقوب عمیدرو ژنرال بازنشسته و رئیس سابق شورای امنیت رژیم اسرائیل انجام داد.

عمیدرو در این مصاحبه از روابط توسعه یافته بین تل آویو و کشورهای عربی بویژه عربستان سخن گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای عربستان از برقراری روابط مستقیم با رژیم اسرائیل گفت: سعودی‌ها چیزهای زیادی از این روابط کسب خواهند کرد. ترکی فیصل گفت که ما با پول‌های اعراب و تفکر اسرائیل می توانیم خاورمیانه بهتری بسازیم. این گفته ترکی فیصل عملا درست است.

عمیدرو درباره امکان از سرگیری روابط مستقیم بین ریاض و تل آویو گفت: نمی دانم. این امر در وهله اول در گرو توافق با سعودی‌ها است. تلاش کرده‌ام که برای سعودی‌ها شرح دهم که شیوه  آنها درست نیست زیرا آنها در 30 سال گذشته شکست خورده اند. رویکرد اعراب به طور ساده این است که می گویند شما با فلسطینی ها توافق کنید، ما هم با شما روابط خوبی برقرار خواهیم کرد و آنگاه، هر دو طرف سود زیادی خواهیم برد. عملا آنها کلید روابط بین اسرائیل و جهان عرب را به دستان فلسطینی ها می دهند.

این ژنرال بازنشسته رژیم اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره زمان اعلام برقراری روابط مستقیم بین تل آویو و ریاض گفت: این سوال بسیار بسیار دشوار است. فکر نمی کنم کسی بتواند در جهان به این سوال پاسخ دهند؛ به استثنای رهبران عربستان.

وی درباره روابط دوجانبه بین قطر و ایران و نزدیک شدن جنبش حماس به ایران گفت: دوحه روابط بسیار خوبی با تهران دارد. هرکس روابط خوبی با قطر داشته باشد، می تواند رابطه خوبی با ایران داشته باشد. این همان چیزی است که جنبش حماس تلاش می کند تا انجام دهد.

ژنرال عمیدرو درباره اوضاع نوار غزه گفت: اگر می خواهید حماس را در نوار غزه سرنگون کنید، باید این منطقه را اشغال کنید. نمی توانید صرفا با استفاده از نیروی هوایی حماس را سرنگون کنید.

وی افزود: حتی اگر یکصد روز یا دویست روز یا یکسال کامل به حماس حمله کنیم، حماس باقی خواهد ماند. (جنبش) فتح قدرتی در نوار غزه ندارد. تنها یک راه حل برای سرنگونی حماس در نوار غزه وجود دارم و آن هم اشغال این من و به قتل رساندن رهبران حماس است.
 
کلمات کلیدی : عربستان + اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.