نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453930
پدیده جدیدی به نام گوشت زابلی+ قیمت انواع گوشت قرمز
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۳
درحالی‌که معاون امور دام وزارت کشاورزی همواره دم از تأمین گوشت قرمز از دام تولید داخل می‌زد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت می‌انداخت، بازار مصرف پر از گوشت‌های پاکستانی و معروف به زابلی "شده" که گوی رقابت را از همتای داخی ربوده است.

به گزارش تسنیم، قیمت گوشت قرمز در ماه‌های گذشته بیشترین افزایش قیمت را در میان کالاهای اساسی داشته  و این محصول را تبدیل به کالایی لوکس برای مصرف‌کننده کرده است و  از سبد قشر متوسط و ضعیف جامعه خارج کرده است.

 در ماه‌های گذشته حسن رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی بارها خبر  از توزیع کافی گوشت داخلی برای تامین و تنظیم بازار می داد،  اما شواهد امر نشان می‌دهد که توزیع گوشت داخلی مناسب نبوده است و برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت لجام گسیخته این محصول، این معاونت اجازه واردات گوشت از کشورهای دیگر به‌ویژه پاکستان به‌صورت زنده داده است.

پدیده "گوشت زابلی"
 در بازار مصرف شاهد پدیده جدیدی به نام "گوشت زابلی" هستیم. یکی از قصابان تهرانی در این باره می‌گوید: بخش زیادی از گوشت  گوسفندی موجود در بازار مصرف تبدیل به گوشت زابلی یا همان پاکستانی شده است که در مقایسه با دام ایرانی کیفیت مناسبی ندارد.

وی می‌افزاید: میزان فروش گوشت قرمز به‌ویژه گوشت گوسفندی در یک سال جاری کاهش زیادی داشته  و قدرت خرید مردم کاهش‌یافته است. به دلیل گرانی گشت قرمز مردم بیشتر به سمت خرید مرغ و حتی قلم و استخوان گوساله و گوسفند رفته‌اند.

فروشنده دیگری نیز درباره گوشت‌های گوسفندی پاکستانی می‌گوید: تعداد زیادی از مغازه‌ها گوشت گوسفندی زابلی به مردم می فروشند و مردم نیز از این امر خبر ندارند.

وی می‌افزاید: در صورتی نیز که کسی از این موضوع خبر داشته باشد و از فروشنده سؤال کند، معمولاً وطنی نبودن آن کتمان می‌شود.

بنابراین گزارش منظور از گوشت زابلی در واقع گوشت حاصل‌شده از دام‌های سبک پاکستانی است که به‌صورت زنده به کشو وارد می‌شود و با کشتار در منطقه صفر مرزی  برای مصارف تازه خوری به داخل می‌آید.

بنابراین گزارش، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همواره دم از تأمین گوشت قرمز از دام زنده، از  تولید داخل می‌زد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت به دلیل عدم نظارت بر "گران‌فروشی" می‌انداخت، اکنون اما بازار مصرف پر از گوشت‌های گوسفندی پاکستانی و معروف به زابلی "شده"  که گوی رقابت را از همتای ایرانی خود ربوده است.

رکنی معاون وزیر جهاد در آبان ماه سال جاری اعلام کرده بود که در آینده‌ای نزدیک در تولید گوشت قرمز خودکفا خواهیم شد  و پیش‌بینی تولید گشت قرمز در سال جاری را حدود 820 هزارتن خوانده بود که این عدد نسبت به سال قبل بیش از 20 هزارتن افزایش دارد.

گفتنی است که بر اساس قانون انتزاع وظیفه تامین و نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی و دامی از جمله گوشت قرمز تا سطح بنکداری بر عهده وزارت جهاد کشاورزی اما نظارت برگران فروشی در سطح  خرده فروشی وظیفه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که رکنی همواره خبر از تامین و توزیع مناسب گوشت گوسفندی در بازار می‌داد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت به دلیل عدم نظارت کافیدر سطح خرده فروشی می انداخت اما حضور گسترده گوشت گوسفندی پاکستانی در بازار داخلی ناقض این اظهارت و نشان از کاهش تولید داخلی این محصول است.

قیمت انواع گوشت قرمز
نرخ انواع گوشت قرمز در نقاط مختلف شهر تهران متفاوت است اما میدان میوه و تره‌بار که قیمتی مصوب و به‌ مراتب کمتری از متوسط قیمت سطح شهر دارند به شرح زیر است.

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به‌صورت شقه در میادین میوه و تره بار 31 هزا و 500 تومان، ماهیچه گوسفندی 48 هزار تومان، گردن گوسفندی 36 هزار تومان، راسته گوساله 39 هزار تومان، قلوه‌گاه گوساله 23 هزار و 400 تومان، قلوه گاه بی استخوان گوسفندی 24 هزار و 400 تومان، کف دست گوسفندی 44 هزا و 700 تومان، ران گوساله 36 هزار و 700 تومان، خورشتی گوساله 35 هزار تومان، چرخ‌کرده 26 هزار تومان و ماهیچه گوساله 36 هزار و 700 تومان است.
 
کلمات کلیدی : گوشت قرمز، گوشت، قیمت
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۸:۳۴:۴۴
قیمت گوشت قرمز در 10 ساله گذشته رشد خیلی کمی داشته است و تولید کننده روستایی و بیدفاع به خاک سیاه نشسته
این همه توی این سالها قیمت چند بار چند برابر شده
به گندم و گوشت و تولیدات روستاییان بی نماینده و بی دفاع که میرسد همه احساس وظیفه میکنند که قیمت راپایین نگه دارند
با بقیه کالاها مثل خودرو و ... کاری ندارند
تازه قسمت عمده همین قیمت در جیب دلال و قصاب و ... است نه دامدار بیچاره. (4202952) (alef-11)
 
زابلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۲۰:۰۹:۰۷
دام پاکستانی خوب حتما از پاکستان وارد میشن که هیچ مرز مشترکی با منطقه سیستان و زابل نداره، حالا چرا اسم این قسمت از میهن رو خراب میکنین؟ (4208272) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.