نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425238
صالحی: نظام، هر تصمیمی بگیرد،به آن عمل می‌کنیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
رییس سازمان انرژی اتمی غنی سازی پیشران ها را «یک بحث بسیار مهم فنی» دانست و گفت: در ارتباط با محتوای فرمان های رئیس جمهوری و پیشران ها صحبت کردیم که چگونه انجام می شود و چه تعهداتی درقبال آن با توجه به توافق نامه پادمانی خواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی روز یکشنبه پس از گفت و گو با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به تهران سفر کرده است،‌ در جمع خبرنگاران افزود: امروز صحبت های مختلفی درباره تعهدات ایران و اجرای برجام داشتیم و همکاری ها را مرور کردیم.

وی با اشاره به گزارش های آژانس بین المللی اتمی اظهار داشت: این گزارش ها تعهد و التزام ایران به تمامی تعهدات خود را منعکس کرده و این نکته بسیار مهی است. امروز همچنین درباره گام های بعدی همچون آب سنگین، اورانیوم غنی شده و ذخایر ایران و تحقیق و توسعه مروری داشتیم.

صالحی با بیان اینکه روابط ایران با آژانس روابط بسیار خوبی است، اظهار داشت: اصرار ما این است که آژانس بعنوان مرجع بین المللی بی طرف عمل کند و نفوذ و اعمال نفوذ کسی در گزارش های آژانس منعکس نشود که تا به امروز همین گونه بوده و بی طرفانه عمل کرده است که جا دارد تشکر کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی باردیگر ضمن خوشامدگویی به آمانو اظهار داشت: ایشان جلسه ای با آقای روحانی خواهند داشت و در این خصوص،بین دو طرف گفت و گوهایی خواهند کرد و ممکن است جلساتی با مسئولین دیگر داشته باشد.
صالحی با یادآوری حضورش در اجلاس امنیتی هسته ای وین اظهار کرد: جلسه ای با آقای آمانو داشتیم و ایشان ابراز علاقه کردند تا به ایران ییایند؛ ما هم پس از بررسی و اخذ نظر رئیس جمهوری موافقت خود را علام کردیم.

پیشران ها بحث بسیار مهم و فنیوی در پاسخ به این سوال که آیا میزان غنی سازی پیشران‌ها مطرح شده یا خیر، گفت: نخست اینکه در خصوص پیشران‌ها سه ماه فرصت داریم تا آن را بررسی کنیم، این مساله ساده ای نیست که امروز درباره آن تصمیم بگیریم و فردا اجرایی کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بحث بسیار مهم و فنی است ولی به طور معمول غنای این محرک ها از پنج درصد پایین‌تر و تا 90 درصد هم هست. این بسته به نوع محرک دارد که برای چه منظور و چه زمانی استفاده می شود؛ اینها مطالب تخصصی است که ما قطعا در چارچوب برجام و در چارچوب موافقتنامه های پادمانی آنها را انجام خواهیم داد و خارج از آن کاری نمی کنیم.

صالحی اضافه کرد: ما سه ماه زمان داریم بررسی های اولیه را در این خصوص انجام دهیم و بعد نتیجه آن را در گزارشی خدمت رییس جمهوری تقدیم می کنیم.

آمادگی برای اجرای هر اقدام مقتضی

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان این اقدام ایران را اقدام متقابل و متناظر با اقدام آمریکا تلقی کنیم، گفت: من پیشتر هم به رسانه ها گفته ام، اگر مطلبی می گویم حتما دقیق آن را می گویم ولی به هر حال دست ایران بسته نیست، پل‌های پشت سرش را خراب نکرده و هر اقدامی که مقتضی باشد و مسئولان نظام تصمیم بگیرند، برای عملیاتی کردن ان آمادگی داریم.

پیام ما به طرف مقابل جدی است

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد. ما در شرایطی هستیم که طرف مقابل متوجه پیام ما شده و می داند که پیام ما جدی است.
صالحی در پاسخ به این سوال که آیا اقدام ما طرف مقابل را از نقض برجام منصرف می کند و بازدارندگی لازم را دارد؟ اعلام کرد: طرف مقابل پیام ما را گرفته است، شما به همین میزان بسنده کنید. مطمئن باشید آنچه من می گویم حساب شده و دقیق است.

وی در پاسخ به این سوال که موضع آمانو در خصوص اقدام ما چه بود؟ گفت: ما با آقای آمانو مروری برتوافقاتی که داشته ایم کردیم و نظرات خودمان را دادیم، آن ها هم نظرات خودشان را گفتند.

گلایه از آژانس بین المللی انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: یکی از گلایه های ما به آژانس این بود، در گزارش گفته شده صد کیلو به 130 تن آب سنگین اضافه شده، ما گفتیم که در مقیاس صد و سی هزار کیلو آیا صد کیلو اصلا معنایی دارد؟

صالحی خاطرنشان کرد: در برجام آمده است که ما تولید بیش از 130 تن را در معرض فروش برای خریدار بالقوه خارجی قرار دهیم، این عین عبارت برجام است، بنابر این ما می توانیم بیش از 130 تن داشته باشیم و آن را در معرض فروش قرار می دهیم و این را هم گفته ایم و این مسایل دیگر حل شده است.


وی گفت: تاکید ما این است آژانس باید واقعا بیطرفانه عمل کند و خوشبختانه در بعد فنی ما مطالبمان کاملا روشن است و اگر غرض سیاسی در میان نباشد، ما مشکل خاصی نخواهیم داشت.
صالحی در پایان گفت: سفر آمانو سفر بسیار مهمی است چرا که ایشان از مقامات مختلف ملی شرایط ایران را برای برپا نگهداشتن برجام خواهند شنید.

وی ادامه داد: ما بارها اعلام کرده ایم و مقام معظم رهبری هم فرموده اند ما به عهدی که بسته ایم وفادار خواهیم ماند و ناقض عهد نخواهیم بود مگر اینکه طرف مقابل اقدام به این کار کن. هر کدام از این مطالب هم پیام روشنی را به همراه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه آیا آمانو پیامی از طرف آمریکا آورده یا نه؟ گفت: خیر، ما در خصوص پیشران‌ها به طور مفصل با ایشان صحبت کردیم، اینکه اگر برای مقاصد تجاری باشد به یک نحو است، برای مقاصد نظامی به نحو دیگری است و چارجوب توافقنامه پادمانی تعین می کند که چه شرایطی باشد و ما در چار چوب آن شرایط قطعا عمل خواهیم کرد.
 
کلمات کلیدی : آمانو + توافق هسته ای + برجام + علی اکبر صالحی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۱:۵۲:۵۲
پس در حال طراحی یه ۵ درصدی هستید که به کدخدا بر نخوره قبلا هم از کانال های دیگه بهش اطمینان دادید که بودجه ساختش اختصاص نخواهد یافت تا ابد. (4071233) (alef-3)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۴:۱۵:۱۴
نه پس... میخواستی با اورانیوم 99 درصد غنی شده طراحی کنن. با همون غنی سازی تا 20 درصد انواع و اقسام تحریم و بدبختی بر کشور تحمیل کردید، بدون اینکه معلوم شود اصلا فایده آن غنی سازی برای کشور چه بود؟! هنوز هم دست بردار نیستید؟
از تمام دانش هسته ای و فیزیک بنیادی و کوانتوم، فقط چسبیدیم به غنی سازی اورانیوم، بابا بخدا هر کسی باشه مشکوک میشه.
چرا تا الان نتوانسته ایم حتی یک راکتور آب سبک تولید الکتریسیته بسازیم؟ چرا تحقیقات پیشرفته ای در مورد ایزوتوپها نداریم؟ چرا در مورد پرتوفراوری با گاما و پرتوهای الکترونی و نوترونی و بتا، در عرصه جهانی حرفی برای گفتن نداریم؟ چرا در مورد دفع یا فرآوری پیشرفته پسماندهای رادیواکتیو که تنها یک یا دو کشور در آن صاحب نظر هستند، پیشرفتی نداریم؟
سازمان انرژیهای نو که زیر نظر انرژی اتمی است چکار میکند؟ بخدا با هزینه ای که برای غنی سازی اورانیوم شد، می توانستیم نیمی از دشت کویر مرکزی را با پانلهای انرژی خورشیدی بپوشانیم و برق کشور را تامین کنیم. (4071441) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۳:۰۴:۲۹
کم از ثروتمان را داشتند در داخل کشور می خوردند حالا شما آن مزدور آمریکا را بیاورید اینجا کلی بهش شاباش و دستخوش بدهید آنهم بدون هیچ سودی برای کشورمان و بعد بگوئید رسم مهمان نوازی را انجام داده اید (4071318) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۴:۲۹:۱۷
آقای صالحی میشه بفرمایید منظورتون از نظام چیست آیا رهبری است؟ اگر اینطور باشد پس شما در مذاکرات براساس اصول نظام عمل نکردید چون رهبری فرمودن با مذاکرات موافق نیستن و گفتن خط قرمزها در برجام رعایت نشد(سخنرانی رهبری عید نوروز مشهد) و اگر منظورتون از نظام دولت آقای روحانی است خواهشا اصلا تصمیم نگیرید اینجوری سنگین ترید (4071464) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.