نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425337
دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب: در مناطق گرمسیری دختران می‌توانند در 13 سالگی ازدواج کنند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش برخی نمایندگان برای اصلاح ماده 1041 قانون مدنی گفت: برای همه نمی‌توان یک نسخه پیچید در اقلیم‌های گرمسیر برخی می‌توانند در سن 13 سالگی و حتی پایین‌تر آمادگی ازدواج داشته باشند و در صورتیکه‌ شرایط ازدواج برای آنها فراهم نشود ممکن است به فساد بیفتند.

به گزارش فارس، زهرا سجادی؛ دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی گفت: اینکه عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال رایزنی برای جلب نظر موافق علما برای برنامه‌ها و طرح‌های خود هستند از پایه کار اشتباه و بیهوده‌‌ای است و بی توجهی به فتوا است که گمان کنند با جو سازی و گفت‌و گو می‌توانند نظر یک فقیه را تغییر دهند این اشتباه است فقیه بر مبنای اطلاعاتی که وضعیت اجتماعی دارد و نکات علمی و فقهی حکمی را صادری می‌کند اینکه بگویند برای جلب نظر موافق علما با آنها رایزنی صورت می‌گیرد چنین چیزی درست نیست.

وی ادامه داد: اما اینکه آیا واقعا دختر و پسر زیر 13 سال نمی‌تواند ازدواج کند بنا به شرایط محیطی و اقلیمی است یعنی شما در محیط‌های گرمسیر مانند خوزستان و بندرعباس شاهد هستید که دختران و پسران بلوغ زودرس دارند و شرایطی وجود دارد که توانمندی‌های بیشتری را حتی از نظر اقتصادی دارا هستند و این افراد خیلی زودتر می توانند زندگی را اداره کنند.

دبیر مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی گفت: لذا دادن یک حکم کلی برای همه زمان‌ها و مکان‌ها نیست در برخی اقلیم‌ها دختران و پسران در سن 13 و 14 سالگی توانایی اداره زندگی را ندارند نمی‌شود یک حکم برای همه افراد داد، چون در اینصورت اگر در جایی از کشور این ازدواج هم اتفاق بیفتد باطل است چون حکم مرجع تقلید دارد.

سجادی افزود: برای همه نمی‌توان یک نسخه پیچید و برای اقلیم‌های گرمسیر و در شرایطی حتی زود تر هم می‌توانند برخی آمادگی ازدواج داشته باشند و در صورتیکه‌ شرایط ازدواج برای او فراهم نشود ممکن است به فساد بیفتد.

وی ادامه داد: عده‌ای فکر می‌کنند با تشکیل کمیته و تشکیل اتاق فکر بتوانند نظر مراجع را تغییر دهند در زمان اصلاحات هم زمانی در مورد تغییر نظر مراجع  درباره حکم سنگسار برای زنای محصنه برگردانیم چون در مجامع بین المللی ما را محکوم می‌کنند، بنده همان زمان هم مطرح کردم این نص صریح قرآن است و این موضوعی نیست که علما به آن پرداخته باشند، هم اکنون هم که گفته می‌شود که اجازه پدر تنها شرط کافی برای ازدواج نباشد این هم دقیقا همان مطلب است و این موارد نص صریح است.

به گزارش فارس، هفته گذشته یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفته بود ما در حال جلب نظر موافق علما هستیم تا ماده 1041 قانون مدنی در خصوص سن ازدواج اصلاح شود و تنها اذن پدر و شرط سن مدنظر نباشد و با اصلاح این ماده، باید مراجع قانونی در مورد ازدواج افراد کم سن و سال تصمیم بگیرند و نظارت بیشتری بر ادارات ثبت و دادگاه‌ها انجام شود تا تخلفی صورت نگیرد.

در ماده 1041 قانون مدنی آمده است:  عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.
 
 
کلمات کلیدی : ازدواج + ازدواج غلط + سن قانونی ازدواج
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۴:۱۳:۴۹
مگر دخترهای این ملت میوه هستند که در گرما زودتر برسند.!!!!
وای بر ملتی که این افراد فرهیخته هایش هستند.!!!!!!!!!!!! (4071437) (alef-13)
 
اسدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۴:۲۷:۰۱
ارتباط بلوغ و مناطق گرمسيري رو بر اساس كدام تحقيقات علمي بيان كرده اند. (4071460) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۴:۲۷:۴۹
در 13 سالگی بلوغ جسمی دارد، آیا به بلوغ عقلی هم رسیده است؟ آیا به بلوغ شخصیتی و عاطفی و اجتماعی و تربیتی هم رسیده است؟ آیا میتواند اداره و مسوولیت یک زندگی را بر عهده بگیرد؟ آیا هنوز روند تربیتی خودش کامل شده که بتواند فرزندش را تربیت کند؟ در 13 سالگی به کسی اجازه افتتاح حساب بانکی و حق رای و حق داشتن گواهینامه رانندگی و ... نمیدهند، آنوقت شما میخواهید مسوولیت زندگی را به او بسپارید؟
بیچاره آن کشوری که شما فرهیخته اش هستید. بدبخت آن زن و دختری که شما مدافع حقوق و نماینده اش هستید... (4071463) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۲۰:۵۷:۲۴
بعد اگر خدای ناخواسته این دختر مورد ظلم واقع شد و یا مطلقه شد، آیا توانایی گرفتن حقوق خود را دارد؟ (4072066) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۰۰:۰۹:۰۰
شرط ازدواچ بلوغ عقلی است نه بلوغ جسمی (4072271) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.