توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505536
تقویت ۳۵۵ واحدی شاخص کل بورس/ پیشرو شدن صادراتی‌ها در بازار سهام
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۴
معامله‌گران بروس تهران امروز در حالی شاهد تقویت معاملات سهام در میان بازار اولی‌ها و سهم‌های بزرگ بازار بودند که در این بین شرکت‌های صادراتی به تبع تقویت قیمت‌ در بازارهای جهانی با پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها در کانون توجه قرار گرفتند.

به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه 4 شهریور ماه 96 با افزایش 355 واحدی روی رقم 82 هزار و 897 واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 17 واحدی عدد 17 هزار و 750 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 498 واحدی به رقم  91 هزار و 164  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با افزایش 395 واحدی به رقم  58 هزار و 290  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 21 واحدی عدد  179 هزار و 572  واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش 7 واحدی به رقم 947 واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های ملی صنایع مس ایران با 119 واحد ، فولاد مبارکه با 93 واحد و معدنی و صنعتی گلگهر با 84 واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت  را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های گروه مپنا با 42واحد ، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با 25 واحد و بانک ملت با 24 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 320 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 731  میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 51 هزار و 158  نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، قراردادهای اختیار خرید و فروش سهام پارسان، صنعتی و معدنی شمال‌شرق شاهرود، سیمان شرق، نیرو کلر، لامیران، سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس‌گستر، سرمایه گذاری ساختمان ایران، نوسازی و ساختمان تهران، حفاری شمال، پتروشیمی پردیس، افست، گواهی سپرده عام بانک پارسیان، بیمه کارآفرین، توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلا، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شد در حالی که امروز هیچ نمادی با توقف مواجه نشد. 

امروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های گسترش صنایع پیام، تولید سموم علف‌کش، لوله و تجهیزات سدید، تولی‌پرس، کف، بازرگانی آینده‌سازان بهشت پارس، صنایع بسته‌بندی مشهد، پتروشیمی اصفهان، کارتن مشهد، خدمات فنی فولاد یزد به بازار پایه ج فرابورس منتقل شدند. 

در عین حال، امروز بیش از 234 هزار حق تقدم استفاده نشده شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک برای 10 روز معاملاتی آغاز شد. امروز در بازار2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، 10 میلیون سهم سرمایه‌گذاری پردیس به ارزش بیش از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامداران عمده این سهم روبه‌رو بود. 

در نماد معاملاتی پتروشیمی جم نیز اندکی بیش از 5 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. 

در عین حال 5 میلیون سهم پالایش بندرعباس به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده مواجه شد. 

اندکی بیش از 3 میلیون سهم سرمایه گذاری دارویی تأمین نیز به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان کد به کد شد. 

به گزارش فارس، امروز بورس تهران با معاملاتی پرحجم و شاداب در میان شرکت‌های بزرگ و عمدتاً حاضر در بازار اول این بورس روبه‌رو بود، این در حالی است که معامله‌گران بورس تهران با واگذاری سهام در شرکت های کوچک و یا برخوردار از سهام‌شناوری پایین در بازار دوم ترجیح دادند، تا امروز سهم‌هایی برخوردار از ساختار بنیادی قوی و تحت تأثیر قیمت‌های جهانی را در سبد سرمایه‌گذاری‌ها جایگزین کند. 

چشم‌انداز روشن بازارهای جهانی برای کامادیتیها و در عین حال انتظار برای تغییر نرخ ارز باعث شده تا بورس تهران بر روی شرکت‌های صادرات‌‌محور حساب ویژه‌ای باز کند، هر چند که هنوز بازار سهام نسبت به دورنمای اقتصاد و رکود حاکم بر کسب و کار با اما و اگرهای بسیاری مواجه است. 

در این بین، عزم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی در کنار تداوم نرخ سود ترجیحی برخی بانک‌ها به سپرده‌های کلان باعث شده تا انتظار فعالان بازار سرمایه برای گرایش منابع پولی به سمت این بازار دچار شک و تردید باشد، هر چند که تلاش برای راه‌اندازی بازار ثانویه اوراق خزانه اسلامی در بازار سهام می‌تواند بارقه امیدی برای شفافیت این بازار غیررسمی و تعدیل نرخ بازدهی مؤثر اوراقی که اصلی‌ترین نقش را در بی‌انضباطی پولی و مالی در ماه‌های اخیر داشته‌اند را سر و سامان دهد. 

امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم و متعادل بود که با پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها در کنار سایر شرکت‌های صادرات‌محور، شاهد جابجایی برخی معامله‌گران از بازار دوم به بازار اول بورس تهران بود.
 
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.