نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447036
پایان شب تاریک مدیریت فرودگاهی مشهد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۵
شب تلخ و تاریک مدیریت فرودگاه مشهد به بدترین نحو ممکن به پایان رسید و خیل عظیمی از مسافران همزمان با آغاز بارش برف و بوران در مشهد بدترین روز عمر خود را در مشهد گذراندند.

به گزارش تسنیم از مشهد مقدس، شب تلخ و تاریک مدیریت فرودگاه مشهد به بدترین نحو ممکن به پایان رسید و خیل عظیمی از مسافران همزمان با آغاز بارش برف و بوران در مشهد بدترین روزهای عمر خود را در مشهد گذراندند؛ روزهایی که باید برای آن‌ها تبدیل به خاطره انگیزترین روزهای عمرشان می‌شد، تبدیل به کابوسی شد که شاید تا پایان عمر از یاد نبرند و حتی ممکن است قید سفر به مشهد را دیگر بزنند.

ماجرا چه بود؟

اصل ماجرا این بود که همزمان با آغاز بارش برف و بوران در مشهد حجم عظیمی از برف در فرودگاه مشهد به زمین نشست و همزمان عملیات برف‌روبی نیز در فرودگاه آغاز شد اما در این میان بخش عظیمی از پروازهای خروجی مشهد روی باند فرودگاه باقی ماندند و از پرواز به مقصد بازماندند.

حبس مسافران در هواپیما

شاید تا اینجای قضیه همه چیز عادی و حتی کاملاً عادی جلوه کرده باشد؛ به‌هرحال شاید برفی بی‌سابقه در مشهد آمده باشد هر چند که به قول یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چنین برف و سرمایی همواره در مشهد بوده و انتظار است که در چنین مواقعی مدیریت بحران بهتر عمل کند اما نکته مهم قضیه این بوده که برخی شرکت‌های هواپیمایی در این میان مسافران را سوار پرواز کرده‌اند و مدت مدیدی آن‌ها را به دلایلی همچون یخ زدایی در پرواز نگه داشته‌اند.

بی احترامی به "حقوق مسافر"

علاوه بر مدیریت فرودگاهی مشهد که قطعاً در این قضیه تدبیر لازم را نداشته است، شرکت‌های هواپیمایی نیز مسافران را به معنای واقعی سرکار گذاشته بودند و اخبار متعددی که از روز گذشته روی خروجی خبرگزاری تسنیم خراسان‌رضوی رفته، همگی حاکی از این است که کمترین کرامت انسانی را در این قضیه شاهد بودیم و مسافران کمترین میزان احترام را از سوی مسئولان شاهد بوده‌اند.

عادی‌نمایی وضعیت

نکته دیگر در این بحران این بود که پس از مدتی که از واقعه گذشت کم‌کم همه چیز عادی و روتین شده بود و گویا دیگر اصلاً قرار نبود تلاشی برای رفع این مسئله انجام شود حال آن که به نظر می‌رسد ابعاد این افتضاح فراتر از کنسل‌شدن ساده یک پرواز و حبس بیش از 5 ساعته مسافران در پرواز بوده است.

ورود نمایندگان به قضیه

در شرایطی که همه انتظار داشتند یکی از مدیران ارشد فرودگاهی و مدیران استانی به این قضیه ورود و برای آن چاره‌اندیشی کند، رضا شیران خراسانی فردی بود که به‌صورت رسمی در قبال این قضیه موضع‌گیری کرد.

وی در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد: در مشهد اتفاق خاصی نیفتاده  و مقداری برف آمده است اما مردم این همه به مشکل خورده‌اند و این حجم برف و برودت در گذشته هم بوده و این مسئله ناشی از بی‌تدبیری و عدم مسئولیت‌پذیری است و نمی‌توانیم بپذیریم مسافری 6 ساعت در پرواز باقی بماند و هر اتفاقی مثل یخ‌زدایی هم بخواهد بیافتد فقط 15 دقیقه زمان نیاز دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه دلسوزی و دغدغه‌مندی در حداقل بوده است، بیان کرد: متاسفانه یخ‌زدایی هم به خوبی انجام نشده است، برخی از مردم فرزند کوچک داشته‌اند و این اوضاع برای آن‌ها مشقت‌آور بوده و تا زمانی که ورود نکرده بودم‌، کسی پاسخگو نبود.

شیران خراسانی بیان کرد: ناهماهنگی میان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی به‌شدت زیاد است، هواپیمایی کشوری می‌گوید باند باز است اما از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی می‌گویند باند بسته است؛ نافرمانی از رده‌های مختلف به شدت مشهود است به طوری که دستگاه قضایی مجبور به ورود شد؛ فروش بلیط با قیمت‌های مختلف انجام شده و برخی از مردم سه مرتبه بلیط خریداری کرده‌اند و ذخیره پولی آن‌ها نیز به اتمام رسیده و برای برگشت بلیط‌ها نیز هیچ اقدامی انجام نشده و بنابراین چیزی که مشهود است، این بوده که دردمندی و مسئولیت‌پذیری در حداقل است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ‌عنوان کرد: قطعا بخش عمده این بی‌تدبیری مربوط به فرودگاه مشهد و مجموعه هواپیمایی است. الان هم هواپیمای ماهان 6 ساعت مردم را معطل کرده و پرواز نکرده و سئوال این است که چرا اگر مشکلی بود مردم را به داخل سالن منتقل نکرده و آن‌ها را تکریم نکردند؟

شیران‌خراسانی ادامه داد: مسافری را دیدم که کودک نوزادی داشت و در فرودگاه مشهد آب گرم برای شست و شوی این کودک نبود این در حالی است که در مشهد بارش برف و این برودت مسئله نادری‌ نیست و دقیقا مشخص است که کرامت مردم مورد تهدید واقع شده است.

وی اظهار داشت: در جلسه استیضاح وزیر راه در صحن علنی این مسئله را پیگیری می‌کنم اما مردم در فرودگاه مشهد محاصره شده‌اند، مردمی که سه بار بلیط گرفته و پولی ندارند که به هتل بروند، در حالی که شرکت هواپیمایی براساس قانون باید از مردم پذیرایی می‌کرد؛ آیا این شرکت هواپیمایی نمی‌توانست با هتلی قرارداد ببندد و این مردم را به آنجا منتقل و از آن‌ها پذیرایی کند؟ قطعا موضوع فرودگاه مشهد به موارد استیضاح وزیر اضافه می‌شود و به عنوان نماینده مردم این مسئله را پیگیری می‌کنم.

بررسی قضیه در کمیسیون عمران مجلس

کم‌کم قضیه ابعاد فراتری به خود گرفت و خبر رسید که کمیسیون عمران مجلس نیز قرار است این قضیه را به‌صورت جدی بررسی کند. صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در این زمینه اظهار کرده است: تاخیر و حبس چندساعته مسافران داخل هواپیما به دلیل عملیات یخ‌زدایی قابل قبول نیست و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین شرکت‌های هواپیمایی باید پاسخگو باشند.

وی افزود: کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاخیر و حبس چندساعته مسافران داخل هواپیما را بررسی خواهد کرد و از مدیر سازمان هواپیمایی کشور و مدیران شرکت های هواپیمایی توضیح خواهد خواست.در هر صورت سرگردانی مسافران در فرودگاه‌ها قابل‌قبول نیست و به این موضوع به‌صورت جدی رسیدگی می‌شود.

حاکم‌شدن آرامش نسبی

به‌هرحال پس از تمامی این اتفاقات به نظر می‌رسد که کمی ابعاد بحرانی این قضیه فروکش کرده است اما تمام نگرانی این است که در پس این آرامش نسبی تمامی قصورات و سهل انگاری‌ها و بی تدبیری‌ها نیز به فراموشی سپرده شود؛ شاید کمترین انتظار مردمی که این قدر سرگردان بودند این باشد که تمامی مسئولان مقصر در این قضیه اعم از مدیران فرودگاه مشهد و همچنین مدیران شرکت‌های هواپیمایی در قبال این قضیه حداقل یک عذرخواهی ساده داشته باشند زیرا بسیار سخت است که از آنها انتظار استعفا داشته باشیم.
 
کلمات کلیدی : فرودگاه مشهد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۴۰:۱۷
هنوز مجلس یک.قا نون برای حق مسافر تعریف نکرده (4168525) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.