نظر منتشر شده
۴۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426705
دانشمند در گفتگو با الف تحلیل کرد:
چرا دلار از نردبان قیمت بالا رفت/ افزایش ادامه خواهد یافت/ بانک مرکزی فقط و حتماً نظاره‌گر است
بخش اقتصادی الف،‌ ۲ دی ۹۵
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه افزایش قیمت دلار ادامه خواهد یافت، گفت: دولت و بانک مرکزی فقط و حتماً نظاره‌گر بازار هستند و قصد دخالت ندارند و این افزایش قیمت، آثار تورمی خواهد داشت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸
به گزارش الف، بازار ارز هفته‌های گذشته را با روزهای پرتلاطمی سپری کرد. روزهایی که در آن برای اولین بار در ایران هر دلار آمریکا با از 4 هزار تومان عبور و رکود جدیدی در اقتصاد ایران ثبت کرد و رسماً وارد این کانال چهار هزارتومانی شد.

زمستان 95 در حالی اولین روز خود را سپری کرد که در معاملات دیروز بازار، قیمت هر دلار امریکا رسماً وارد کانال 4 هزار تومان شد و حتی به تا 4030 تومان هم رفت اما کمی عقب نشست در حدود 4006 تومان قرار گرفت.

قیمت دلار از ابتدای مهرماه امسال روند افزایشی خود را به‌صورت آرام و پیوسته طی کرد و در آذرماه وارد کانال 3900 تومان شد. این روند اما ادامه یافت تا دیروز و در اولین روز زمستان روزی به‌یادماندنی برای قیمت دلار باشد. هر چند امروز هم قیمت دلار در بازار آزاد حدود 4025 تومان است و این ادامه روند افزایش را ادامه داده است.

بانک مرکزی که ابتدا قصد داشت شش ماه بعد از اجرایی شدن برجام ارز را که امروز در اقتصاد ایران دونرخی و حتی سه نرخی است را تک‌نرخی کند، اما این موضوع به انتهای سال جاری کشیده شد.

ولی ا... سیف رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود قیمت دلار تا پایان سال جاری تک‌نرخی خواهد شد، اما امروز و با این افزایش قیمت و ایجاد فاصله بیشتر بین نرخ دلار مبادله‌ای و بازار آزاد این امر تا حدودی بعید به نظر می‌رسد. محمدباقر نوبخت ریس سازمان برنامه‌وبودجه گفته بود نرخ ارز حتماً تا پایان سال تک نرخ خواهد شد و نرخ ارز مبادله‌ای، نرخ موردنظر دولت است.

بانک مرکزی اصلی‌ترین بازیگر ارز در بازار است، همانند گذشته فقط نظاره‌گر بازار شده و سکوت اختیار کرده است. تحلیلگران و صرفان بازار کاهش عرضه ارز از سوی بانک مرکزی، افزایش تقاضا به دلیل تعطیلات ژانویه و مسافرت‌های را عامل افزایش قیمت عنوان می‌کنند.

مسعود دانشمند عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با الف در مورد افزایش قیمت دلار، با بیان اینکه مکانیزم بازار باعث افزایش قیمت شده است، گفت: بخش از افزایش قیمت دلار به این دلیل است که معمولاً در این 4 ماه پایانی سال تقاضا برای ارز برای گشایش‌ها و واردات افزایش می‌یابد که در این مدت از سال بیشتر شده و طبیعی است.

وی افزود: از طرفی برخی که می‌خواهند مواد اولیه خریداری کنند، نگران هستند که این افزایش قیمت ادامه یابد و بیشتر شود، به همین دلیل این موارد، باعث فشار مضاعف بر تقاضای ارز شده که چنین شرایطی را در بازار شاهد هستیم.

دبیر کل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: از طرفی دولت و بانک مرکزی که بزرگ‌ترین دارند ارز خارجی است، کوششی برای کاهش قیمت نمی‌کند. دولت ذخایر ارزی دارد و می‌توان این ذخایر را برای تعادل عرضه و تقاضا روانه بازار کند که این اقدام و سعی را انجام نداد یا نخواست و یا امکان این اقدام را نداشت، اما به‌هرحال دولت و بانک مرکزی وارد نشده و این عدم حضور به افزایش‌گرانی دلار دامن زد تا قیمت‌ها بیشتر بالا برود.

دانشمند با بیان اینکه افزایش قیمت دلار ادامه خواهد یافت، بیان کرد: دولت تلاش می‌کند، ارز خود را نگه‌داشته و از طرف دیگر تقاضا برای دلار در بازار وجود دارد؛ همچنین فشار وارد شد تا بهره بانکی کاهش یابد و این امر باعث شد مقداری پول در دست مردم باشد که احساس می‌کنند با خرید دلار، می‌توان سود بیشتری ببرند. همه این عوامل باعث افزایش قیمت دلار شد.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی فقط نظاره‌گر بازار است، گفت: اگر بانک مرکزی در بازار دخالت می‌کرد؛ این افزایش قیمت رخ نمی‌داد. البته افزایش قیمت دلار با یک‌فاصله زمانی بر روی قیمت تمام‌شده کالاهای صادراتی اثر خواهد گذاشت برای این اینکه باید پرسه‌ای طی شود تا مواد اولیه وارد و به کالای تولیدشده تبدیل شود؛ همچنین کالاهای مصرف داخل هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد و این افزایش نرخ دلار آثار تورمی به دنبال خواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : دلار+گرانی دلار+بانک مرکزی+ معسود دانشمند+اتاق بازرگانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۳۴:۵۴
شما يك دليل براى ثابت مانده يا پائين امدن قيمت دلار براى من بياوريد بعنوان مثال گران شدن قيمت نفت يا ازاد كردن سرمايه گذاري خارجى يا علتى ديگر بنظر من همان كه دلار نشد ده هزار تومان هنر است (4076863) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۱۹:۳۶
دوست عزیز مطمئن باش اگر اینها هم که می گویی میشد باز دلار بالا میرفت چون باید برود!!! (4076999) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۶:۱۴:۳۰
دلیل!

1- دوبرابر شدن صادرات نفت ایران
2- برقرار شدن سوئیفت
3- برگشت پولهای بلوکه شده ایران بیش از مقدار واقعی 120 میلیارد دلار


در واقع الان باید دلار به کانال 1000 تومان برگردد نه اینکه افزایش یابد! (4077275) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۳:۲۳:۱۸
یک دلیل این است که حقوق کارگر به 200 دلار در ماه سقوط کرده و در حال برابری با آفریقا هستیم.

آیا درست است که نان را ارزان نگهداریم تا بتوانیم کارگر را به حدی سیر کنیم که از او بیگاری بکشیم.

کنترل قیمت یا باید باشد یا نباشد. (4077120) (alef-11)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۰:۱۲
برای تبدیل اسم واحد پول ایرانی از ریال به تومان که خاصیت چندانی ندارد و دغدغه مردم نیست هیئت دولت تشکیل جلسه می دهد و مصوبه ارائه می دهد، اما برای کنترل نرخ ارز که افزایش آن برای زندگی مردم فاجعه. آفرین است دولت تدبیر فقط نظاره گر است. (4077135) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۴:۳۹:۳۶
تا زمانیکه در تمامی عرصه های بین المللی اقتصادی و سیاسی حرفی برای گفتن نداریم ، آش همان آش و کاسه همان کاسه است . عزیزانی که هی سینه چاک می نمایند بگویند کدام کالای رقابتی را تولید می کنیم یا به همین ترتیب ... (4077184) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۳۵:۴۸
تنها منبع تامين بودجه در امد دلاري دولت از طريق فروش نفت است و پرداخت ها به ريال البته حالا تومان پس دولت در واقع با دست كردن در جيب مردم از اين جيب به ان جيب ميكند و صد البته عده اي ويژه خوار از اين خوان الوده به فساد انبان خويش به قيمت فقر ديگران انباشته تر (4076865) (alef-11)
 
از سار کاشان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۳۶:۴۵
مخالفان برجام به خوبی می دانند اگر توافق نمی شد قیمت یک دلار تا امروز از 15 هزار تومان بالاتر می رفت. (4076869) (alef-18)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۳۲:۴۰
مخالفان برجام به خوبی می دانند اگر توافق نمی شد قیمت یک دلار تا امروز از 3 هزار تومان بالاتر نمی رفت. (4077017) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۵:۴۴:۰۶
عجب! نکنه دلار فراوون بود زمان تحریم ها!! (4077253) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۲۲:۳۳:۰۸
موافقان برجام این را القا میکنند (4077869) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۸:۲۳:۳۰
دست پیش گرفتی پس نیفتی؟
اونموقع که برجام در کار نبود نرخ ارز چقدر بود الان برجام هست، نرخ چقدره؟ (4079116) (alef-3)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۳۳:۵۴
این زیباکلام کجاست
تحلیل کنه برامون (4077018) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۲:۳۷:۳۵
نقدینگی یک تریلیون و دویست هزار میلیاردی به دلار 10 هزار تومانی سلام می کنه
وایسا و ببین (4077090) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۶:۱۵:۵۲
با نقدینگی یک تریلیون و پانصد هزار میلیارد دلار قیمت واقعی دلار حدود 1000 تومان هست (4077276) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۴ ۱۱:۱۶:۵۵
با این نقدینگی قیمت دلار حدود 1200 تومان هست نقدینگی کشور ترکیه. بسیار بیشتر از ایران هست تورم واقعی آنها حدود 20 درصد هست اما ارزش پول آنها را که می بینید بالاتر هست و همچنان قدرت خرید و حقوق های آنها، (4079888) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۴۷:۳۱
تنها بانک مرکزی نظاره گر نیست
سه سال ونیمه که دولت برای اقتصاد داره چالش مانکن اجرا میکنه! (4076884) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۲:۱۲:۱۸
چالش مانکن رو خوب اومدی!
خدا نکشتت (4078585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۲:۱۷:۰۲
دلیل اصلی اینست: کسری بودجه دولت در پایان سال و کاسبی دولت با ارز فروشی. (4078587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۴۹:۵۱
عمق رکود اقتصادی
ورشکستگی تولید
بسته شدن یک ساله نماده های بورس و بلوکه شدن پول سهامداران
ونیز رکود مسکن و بازار
مردم را به سمت دلالی دلار سوق می دهد (4076887) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۰۷:۱۶
و کاهش دستوری بهره بانک ها (4076978) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۰:۲۴
این از نتایج رشد 7.4 %نیست؟ (4076888) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۰:۵۱
فکر کنم تقصیر دولت قبله!!! (4076889) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۱۸:۴۳
دوست عزیز کار خود دولت هاست... یا این دولت یا دولت قبلی فرقی نمی کند (4076998) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۱:۴۹
لطفا اقلیت پولداری که هر از گاهی قصد خرید ارز یا طلا می کنند و بازار را متلاطم می کنند را مردم ننامید. مردم همان کسانی هستند که بیشترین نرخ بیکاری را دارند و همان کسانی هستند که هشت شان درگیر نه شان هست (4076891) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۲:۰۳
الان نوبخت میاد میگه موفقیت برجام و رشد اقتصادی است که باعث رونق خرید و فروش دلار شده است! (4076893) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۵:۲۷
سئوال این است دلار در بازار جهانی بالا رود ریال ارزشش کم میشود دلار در بازار جهانی پایین بیاید ارزش ریال باز کم میشود کم شدن ارزش ریال یعنی از بین رفتن سرمایه های مردم اگر این اقتصاد قرار است درست شود اصلا صرافی چرا وجود دارد مگر غیر از این است دلال برای گرانی ..در همه جای دنیا ارز ها در بانک ها و شفاف خرید و فروش میشود دوم دولت ها چگونه است نمی توانند ثبات اقتصادی ایجاد کنند برای انکه اقتصاد شده باند بازی و هرکس میاد اول به فکر باند خودش است چرا ؟برای یک بار ارزش پول ملی بالا نرفته بخاطر فساد دولتی و هر جا کم دارند پول چاپ میکنند و بدون انکه اهمیت بدهند چه بر سر مردم خواهد امد و نتیجه را مردم شاهد هستند فقر بیکاری پاشیدن زندگی ها و هزار اثر دیگر به نظر من این شده یک دزدی بزرک از جیب مردم توسط افراد نالایق که اصلا چیزی از اقتصاد نمی دانند و دانششان در همان اقتصاد بقالی و رانت فامیل بازی است (4076896) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۰۴:۵۹
چند نفر اقتصاد دان و مشاور از کشورهای بیطرف متل ژاپن و سوئیس باید بیان و به مسئولین ما مشاوره بدن. مشکلات اقتصاد ما به دست افراد متخصص داخلی حل نخواهد شد. چون فساد همه جا رخنه کرده و همه به فکر بستن کوله بار خود از بیت المال مردم هستند (4076974) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۶:۱۶:۵۵
بجای مشاوره دادن به مسولان باید جلوی دزدی کلان مسولان و حقوق های کلان آنها گرفته شود (4077280) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۰۹:۵۷:۵۱
بانک مرکزی خودش دلاله دولته ، چه احمدی نژاد سر کار باشه و چه دولت تدبیر ! (4076898) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۱۸:۰۹
دقیقا (4076996) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۰:۰۹:۴۵
علت بی ارزش شدن پول ملی فهمیدن ملت در دلال بودن دولت است . چون دیگر می دانند کاری جز معامله کردن از دلال بر نمی اید و همه حرف های بهبود کسب وکار و رکود وتورم و0000 حرف پوچ است .بزودی شاهد تورم ورکود وکاهش شدید ارزش پول خواهیم شد (4076908) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۰:۳۹:۰۰
بانک مرکزی وقتی دلار بخواد پایین بیاد کار داره ولی وقتی دلار بالا میره فقط نظاره گره. واقعا" خسته نباشید. (4076939) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۰:۴۲:۱۳
دولت همیشه نظاره گر بوده. (4076942) (alef-18)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۱۵:۰۴
یک مالیات بر ارزش افزوده بر معاملات ارز قرار بدهید و کل صرافیها را هم تعطیل کنید. ارز صرفا از طریق بانکها توزیع شود و با مالیات بستن به خرید و فروش ارز، دلالها را از کار بیندازید. هر کس هم که مصرف کننده واقعی ارز است بتواند با پرداخت مالیات و به هر اندازه که بخواهد از شبکه بانکی بگیرد (4076990) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۵:۴۶:۳۱
هر مالیاتی بر هر چیز باعث گرانی بیشتر ان جنس خواهد شد درس اول اقتصاد (4077255) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۱:۳۷:۵۲
بزرگترین عامل اصلی خود بانک مرکزی است که به افزایش دلار وبی اعتباری پول ملی دامن میزنه .مطمئن باشید تورم باز حداقل مثل 3سال قبل حداقل 30 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت . طی این دو هفته قیمت انواع اقلام خارجی حداقل 5 تا حداکثر 15 درصد افزایش یافته . (4077020) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۲:۱۰:۳۷
ما اصلاح‌طلبان اول به روحانی اعتماد و امید و تدبیر داشتیم. تدبیر و اعتدال که ندیدیم اندک امیدی هم که مانده بود از بین رفت (4077056) (alef-18)
 
علي
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۲:۱۳:۳۱
كجايند اقايان سيف و طيب نيا ؟

يعني اينهمه بي ارزش شدن پول ملي دغدغه نمايندگان نيست
اقاي مطهري شما كجاييد ؟ (4077062) (alef-18)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۱۷:۱۳:۰۲
آقا جان ، پایه ی پول ملی رو طلا و نقره و فلزات گرانبها قرار دهند تا این همه زجر نکشیم ( البته اونوقت باید به اندازه ی دخل ، خرج کنند و نمی شه هزار میلیاردی اختلاس کرد !!! ) (4077353) (alef-3)
 
ali
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۲۱:۱۲:۳۸
وقتی دولت وبانک مرکزی به دلار به چشم یک کالا برای کسب درآمد نگاه میکند انتظاری جز این نیست. (4077740) (alef-3)
 
یوسف
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۲۳:۲۹:۰۴
هر روز دلار داره گرانتر میشه آقای سیف فقط وقتی دلار داره میاد پایین سر و کلش پیدا میشه؟ی تردید بی ارزش کردن پول ملی یعنی نابود تولید کنندگان و فقط به نفع صادر گنندگان مواد خام خواهد بود مواد اولیه هر روز گرونتر میشه قدرت خرید میاد پایین و این یعنی رکود بیشتر.صادرات موقعی رشد می کنه صنایع و ماشین آلات کارخانجات نوسازی بشن و از تکنولوژی و دانش روز استفاده بشه تا کالاهای با کیفیت تولید بشه در نتیجه صادرات بیشتر و ارز بیشتر نصیب کشور خواهد کرد اما با این وضع که بانک مرکزی رفتار میکنه بیشتر به رکود دامن میزنه و فقط کسری بودجه خودشش جبران کنه (4077946) (alef-13)
 
دیگری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۲ ۲۳:۴۹:۵۹
دولتها همیشه با پمپاژ ارز نفتی سعی کرده اند قیمت ارز را مصنوعی پایین نگاه دارند. بیشتر کالاهای مصرفی ما هم که وارداتی است، پس پایین ماندن نرخ ارز باعث ارزان شدن این کالاها میشود و رضایت عمومی را به دنبال دارد. غافل از ایتکه نرخ ارز علت تورم نیست، بلکه معلول آن است. چون تورم داریم و ارزش ریال کم میشود دلار گران میشود و نه بالعکس! همیشه که نمیشود دلار را زورکی ارزان نگه داشت، فقط گران شدنش را به تاخیر میاندازند. بعد ناگهان چند برابر میشود: از صد تومان به هفتصد تومان دولت سازندگی، یا سه برابر شدن دولت مهرورز. دولتها باید جلوی چاپ بی رویه پول ( علت تورم ) را بگیرند. پایین ماندن تصنعی نرخ ارز به نفع واردکنندگان و مصرفی شدن جامعه و به ضرر تولید کنندگان کشور است. لازم هم نیست اینبار گرانش کنند، فقط لطفا فاکتورهای اقتصادی اینچنینی را دستکاری نکنند. (4077984) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۰۸:۰۸:۳۳
همیشه بانک مرکزی خودش دلار را نوسان داده ، از زمان آقای بهمنی هم همینطور بود الان هم همینه.. دو سال پیش دلار داشت پایین میامد که آقای سیف با یک صحبت جلوی آن را گرفتند. (4078269) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۰:۰۷:۴۵
اگر این گران شدن دلار به بهبود تولید و فضای کسب و کار کمک کند نه تنها بد نیست که مفید به حال اقتصاد و مردم هم هست. متاسفانه نرخ ارز بعد از انقلاب همپای تورم داخلی و خارجی رشد نکرده و بخاطر اینکه بین نرخ آزاد و دولتی همیشه اختلاف زیادی بوده و رانت خواران همواره بعد از انقلاب سود های نجومی و کلان از این دو نرخی برده اند و هنوز هم می برند و به همین دلیل فکر نمی کنم دلار در ایران تک نرخی شود و این اختلاف بین بازار آزاد و دولتی هم به نفع سود جویان و هم دولتی های رانت خوار خواهد بود. (4078401) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۰:۵۶:۰۶
وقتی نظرات هموطنان ار می خوانم سردرد می گیرم. سه سال و خرده ای است می گویند چرا آنموقع که اونطور بود ...اگه برجام نبود دلار شده بود ده هزار تومان.... خوب اگر دلار شده بود ده هزار تومان که الان هیچکدامشان سر کار نبودند و مردم زنده زنده خورده بودنشان. هر چیزی را با اشتباهات قبلی اختلاسات قبلی مقایسه کردن و راضی بودن حوصله همه را سر برده. (4078473) (alef-13)
 
دكتر جمشيد وحيدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۳:۲۳:۱۴
سرى به سال ١٣٥٧بزنيم تا ببينيم در ان ايام مبلغ پول در گردش در كشور چقدر بوده و امروز مبلغ پول در گردش در كشور چه اندازه است تا متوجه شويم چرا ريال و پول ما بى ارزش شده است . كاغذ چاپ كردن و به بازار تزريق كردن بدون رونق اقتصادى و ايجاد كار و امكان توليد نتيجه اى بهتر از شرايط امروز كه حاكم بر پول و اقتصاد است ندارد. (4078678) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۵ ۱۱:۳۷:۴۰
مانند مردم ترکیه بیاورند دلارهای انباشته شده در خانه ها را بفروشند دلار پایین می آید ما ایرانی ها هم خدا را می خواهیم هم خرما را (4081572) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.