توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475800
"فقر" و "فاصله طبقاتی" در کدام دولت رکورد زد؟ + سند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰
تسنیم نوشت: گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی است، شاخص ضریب جینی که مهمترین شاخص ارزیابی فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد بین فقرا و ثروتمندان است، در دولت دوم اصلاحات که خاتمی رئیس آن بود، رکورد زد تا بالاترین فقر در این دولت به ثبت برسد.

شاخص ضریب جینی یکی از شاخص‌های اصلی در تعیین میزان فاصله طبقاتی و توزیع نابرابر درآمد است که هرچه این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان می‌دهد فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند و هرچه این عدد به صفر نزدیک شود، از توزیع برابر درآمدها حکایت دارد.

گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، طی سالهای پس از جنگ و 7 دولتی که پشت سر گذاشتیم، بالاترین ضریب جینی که از نابرابری شدید در توزیع درآمد و فقیرتر شدن فقرا حکایت دارد، در سالهای 81 و 82 یعنی دولت دوم اصلاحات به‌ریاست خاتمی ثبت شده است. در این دو سال ضریب جینی به‌ترتیب 0.4191 و 0.4156 بوده است و غیر از این دو سال طی 28 سال گذشته هیچ وقت ضریب جینی تا 0.41 افزایش نیافته بود. در دولت دوم خاتمی ، درآمد ثروتمندان به حدود 17 برابر درآمد فقرا رسیده بود که رقم بی‌سابقه‌ای است.

بنابراین گزارش، ضریب جینی که طی سالهای دولت نهم و دهم تا 0.37 هم کاهش یافته بود، مجدداً در دولت یازدهم یعنی دولت اول حسن روحانی به 0.39 در سال 94 افزایش یافته است.

حسن روحانی با حمایت هاشمی رفسنجانی و خاتمی به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است.

مستندات ضریب جینی را از گزارش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ببینید: 
کلمات کلیدی : ضریب جینی+فقر+اقتصاد ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.