توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435705
رویترز: صادرات نفت ایران به کره‌ جنوبی 8 برابر شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
آمارهای رسمی اداره گمرک کره‌جنوبی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران به این کشور، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد ۸ برابری نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، از آن روبرو شده است.

به گزارش مهر: در همین حال آمارهای منتشرشده حاکی از صادرات بیش از دو برابری نفت خام ایران به کره‌جنوبی در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن، است.  

واردات نفت خام کره‌جنوبی از ایران که یکی از بزرگترین مشتریان نفتی این کشور هم محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع ۱۴ میلیون تن یا به طور میانگین ۲۸۱ هزار و ۱۸۷ بشکه در روز ثبت شده؛ این در حالی است که این رقم برای سال ۲۰۱۵ میلادی، ۵.۷ میلیون تن یا به طور میانگین ۱۱۴ هزار و ۵۹۵ بشکه در روز، گزارش شده که نشان‌دهنده رشد ۱۴۵.۴ درصدی صادرات نفت خام ایران به این کشور در سال گذشته میلادی است.  

همچنین آمارها نشان می‌دهد که واردات پنچمین خریدار بزرگ نفت‌خام جهان یعنی کره‌جنوبی از ایران در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی، به ۱.۵۵ میلیون تن یا ۳۶۷ هزار و ۳۱۷ بشکه در روز رسیده که این رقم برای مدت زمان مشابه سال قبل از آن، ۲۰۷ هزار و ۶۲۹ بشکه در روز ثبت شده است.

بر همین اساس، واردت نفت‌خام کره جنوبی از ایران هم در ماه نوامبر سال۲۰۱۶ میلادی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از آن، به دلیل تقاضای نفت فوق سبک شرکت «هیوندای» این کشور از ایران با رشد بیش از ۴ برابری روبرو شد.

البته صادرات نفت خام ایران در سه ماه سوم سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، از رشد دو برابری برخوردار شده است.  

به گزارش خبرگزاری مهر، ارزش واردات نفت خام کره‌جنوبی از ایران، در سال ۲۰۱۱ میلادی یعنی قبل از اعمال تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران،  ۹ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار ثبت شده است و این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار کاهش یافت.  

همچنین با رفع نسبی تحریم‌ها از ا یران، واردات نفت خام کره‌جنوبی از ایران افزایش یافته است.
 
کلمات کلیدی : نفت ایران + صادرات نفت + بازار نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.